Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Eugeniusz Kret, przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku…
2021-06-25, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Eugeniusz Kret, przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku, o powstających Warsztatach Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych

Eugeniusz Kret [zdj. Jan Poniatyszyn]
Eugeniusz Kret [zdj. Jan Poniatyszyn]
Odbył się odbiór pierwszego etapu prac związanych z tworzeniem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku. Jest to ostatni powiat na Opolszczyźnie bez WTZ. Ich organizacja jest jednym z zadań tego szczebla samorządu lokalnego.
- 80 procent prac modernizacyjnych naszego obiektu jest już ukończonych - powiedział Eugeniusz Kret, przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku. - WTZ powstają w skrzydle byłego szpitala, gdzie kiedyś znajdowała się ginekologia. Na ten cel przeznaczony jest cały parter. Wiele czasu zajęło nam przygotowanie koncepcji, wniosku o dofinansowanie z PFRON. Mamy też świadomość późniejszych konsekwencji finansowych funkcjonowania takich warsztatów. Jest też nasz wkład własny. Ostatecznie po rozmowach z prudnickim starostą zdecydowaliśmy, że to będzie WTZ dla 50 uczestników. To bardzo dużo. Powstanie 10 różnych pracowni terapii zajęciowej i rehabilitacji. Uczestnikami tych warsztatów będą osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym. Musi też być wskazanie do terapii zajęciowej. Jest już prawie komplet zakwalifikowanych uczestników. Musieliśmy też przekonać wiele osób, aby się zapisały do WTZ. To jest wielkie dobrodziejstwo, bo zajęcia będą od poniedziałku do piątku każdego tygodnia. Sierpień przeznaczamy na wyposażenie wszystkich pracowni. Już mamy też terapeutów. Z działalnością ruszamy 1 września.

Charyzmatem Bonifratrów jest służba chorym i potrzebującym. Zakon ten obecny jest w Prudniku od ponad 250 lat. Prowadził tam sukcesywnie rozbudowywany szpital, który w czasach komunistyczny upaństwowiono. Zakon odzyskał zabrane mu budynki w 2005 roku.

- Czynimy starania, aby z tego miejsca uczynić takie centrum senioralne i dla osób niepełnosprawnych. Nasze obiekty są w centrum miasta, a jednocześnie jest to oaza ciszy i spokoju. Mamy też piękny ogród. Marzy nam się, aby uczynić go miejscem publicznym. Są już pewne pomysły, ale jest jeszcze daleko, aby o tym mówić. Mam nadzieję, że jak warsztaty zaczną działać to te pomysły będą się realizowały – dodał przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku.

Zobacz także

2021-08-18, godz. 12:53 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o tym ile może stracić budżet gminy, o planach inwestycyjnych i pomocy… - Jeżeli kwota wolna od podatku tak znacząco wzrośnie, to stracą samorządy bo mają udział w podatku PIT i CIT. My wyliczyliśmy to na około 5 lub 6 mln… » więcej 2021-08-18, godz. 09:28 Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji w Afganistanie - Ewakuacja współpracujących z Polską Afgańczyków jest konieczna, żeby zachować wiarygodność naszego państwa, naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo… » więcej 2021-08-17, godz. 17:01 Spięcie - na magazyn zaprasza Piotr Cywiński Prof. Witold Modzelewski - ekonomista, współtwórca i prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Andrzej Gil -… » więcej 2021-08-17, godz. 12:30 Co tam Panie w polityce? Komentują Piotr Gociek i Piotr Moc Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej oraz wydarzenia z zagranicy komentują Piotr Gociek (Polskie Radio, Tygodnik Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr… » więcej 2021-08-17, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej… - To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440… » więcej 2021-08-16, godz. 17:52 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji… Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos… » więcej 2021-08-16, godz. 16:13 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej… Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 13:55 Katarzyna Czochara, poseł PiS o ustawie medialnej, protestach rolników i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Warto poczekać na fakty, ustawa trafiła do Senatu, jeśli wniesie poprawki to wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi do prezydenta - powiedziała poseł PiS… » więcej 2021-08-16, godz. 09:06 Tomasz Ognisty z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych o zapowiadanych protestach, sytuacji w rolnictwie i rekordowo… - Tego typu działania, czyli straszenie jadących na odpoczynek, czy do pracy, że będą blokowane drogi, jest bardzo nieodpowiedzialne. Przecież to są nasi… » więcej 2021-08-13, godz. 19:10 Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu… W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »