Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Eugeniusz Kret, przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku…
2021-06-25, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Eugeniusz Kret, przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku, o powstających Warsztatach Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych

Eugeniusz Kret [zdj. Jan Poniatyszyn]
Eugeniusz Kret [zdj. Jan Poniatyszyn]
Odbył się odbiór pierwszego etapu prac związanych z tworzeniem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku. Jest to ostatni powiat na Opolszczyźnie bez WTZ. Ich organizacja jest jednym z zadań tego szczebla samorządu lokalnego.
- 80 procent prac modernizacyjnych naszego obiektu jest już ukończonych - powiedział Eugeniusz Kret, przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku. - WTZ powstają w skrzydle byłego szpitala, gdzie kiedyś znajdowała się ginekologia. Na ten cel przeznaczony jest cały parter. Wiele czasu zajęło nam przygotowanie koncepcji, wniosku o dofinansowanie z PFRON. Mamy też świadomość późniejszych konsekwencji finansowych funkcjonowania takich warsztatów. Jest też nasz wkład własny. Ostatecznie po rozmowach z prudnickim starostą zdecydowaliśmy, że to będzie WTZ dla 50 uczestników. To bardzo dużo. Powstanie 10 różnych pracowni terapii zajęciowej i rehabilitacji. Uczestnikami tych warsztatów będą osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym. Musi też być wskazanie do terapii zajęciowej. Jest już prawie komplet zakwalifikowanych uczestników. Musieliśmy też przekonać wiele osób, aby się zapisały do WTZ. To jest wielkie dobrodziejstwo, bo zajęcia będą od poniedziałku do piątku każdego tygodnia. Sierpień przeznaczamy na wyposażenie wszystkich pracowni. Już mamy też terapeutów. Z działalnością ruszamy 1 września.

Charyzmatem Bonifratrów jest służba chorym i potrzebującym. Zakon ten obecny jest w Prudniku od ponad 250 lat. Prowadził tam sukcesywnie rozbudowywany szpital, który w czasach komunistyczny upaństwowiono. Zakon odzyskał zabrane mu budynki w 2005 roku.

- Czynimy starania, aby z tego miejsca uczynić takie centrum senioralne i dla osób niepełnosprawnych. Nasze obiekty są w centrum miasta, a jednocześnie jest to oaza ciszy i spokoju. Mamy też piękny ogród. Marzy nam się, aby uczynić go miejscem publicznym. Są już pewne pomysły, ale jest jeszcze daleko, aby o tym mówić. Mam nadzieję, że jak warsztaty zaczną działać to te pomysły będą się realizowały – dodał przeor Konwentu Bonifratrów w Prudniku.

Zobacz także

2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej 2021-08-23, godz. 17:21 Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też… » więcej 2021-08-23, godz. 13:35 Violetta Porowska o haniebnych słowach Frasyniuka nt. polskich żołnierzy, próbie odwołania marszałek Witek przez… - Każdemu brakuje słów, bo nawet jeśli powiemy, że to hańba czy skandal to wciąż ta definicja określająca zachowanie Pana Frasyniuka jest za mało pojemna… » więcej 2021-08-23, godz. 10:11 Zuzanna Donath-Kasiura o zawieszeniu do końca sierpnia izby przyjęć w szpitalu psychiatrycznym na ul. Wodociągowej… - Mam nadzieję, że dyrektorowi placówki udało się tak zorganizować od września grafik, aby izbę przyjęć uruchomić - mówiła w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-20, godz. 18:03 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie… » więcej 2021-08-20, godz. 12:18 Kacper Kunstler i Kacper Jungowski o problemie migracji, z którym już niedługo będzie musiała zmierzyć się Euro… - Jestem zwolennikiem, aby zabezpieczyć granice bo dzisiaj to powoduje pewien niepokój społeczeństwa - powiedział Kacper Kunstler z Młodej Prawicy, młodzieżówki… » więcej 2021-08-20, godz. 08:46 Tomasz Garbowski, opolanin w zarządzie PZPN o zrównoważonym rozwoju piłki nożnej i wykorzystaniu doświadczenia z… - Czasem najlepiej trochę zaskoczyć, zobaczymy, co to będzie, dwóch panów na "T" możemy sporo zdziałać - powiedział w Porannej Loży Radiowej członek… » więcej 2021-08-19, godz. 12:31 Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawia z Magdaleną Ogórek o pomocy Afgańczykom współpracujących z polskimi… - Decyzja Pana Premiera o przyznaniu wiz humanitarnych to bardzo dobra decyzja, pokazująca, że polski rząd dba przede wszystkim o Polaków i o te osoby, które… » więcej 2021-08-19, godz. 09:01 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowej akcji zachęcającej do szczepień - Spowolniły u nas szczepienia, szukamy przyczyn, sezon urlopowy jest głównym powodem, ale też świadomość ludzi pozostawia wiele do życzenia - powiedział… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »