Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Wspólna sprawa' czyli radiowa debata pracodawców…
2021-06-24, 17:02 Autor: Joanna Matlak

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT
W programie rozmawialiśmy dziś o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era", w którym podjęto temat globalnych podatków w erze pocovidowej. Zdaniem ekspertów instytutu należałoby wprowadzić kilka globalnych podatków, które zapewniłoby prawie 700 mld dolarów rocznie.
Jak czytamy w raporcie, światowe wpływy z CIT są co roku uszczuplane o nawet 240 mld dol. na skutek transferowania zysków do rajów podatkowych. "Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln dol. na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych" - napisano. W raporcie wyliczono, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld dol. rocznie, globalnego podatku klimatycznego - 279 mld dol. rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT - 127 mld dol. rocznie. Dodajmy, że na początku czerwca państwa z grupy G7 wyraziły poparcie dla pomysłu minimalnej stawki CIT na poziomie 15%. Stanowisko w tej sprawie ma za kilka miesięcy zająć grupa G20.

- Powiedzieliśmy, że G7 dobrze ocenia 15% podatek, tylko weźmy pod uwagę co było przy podatku cyfrowym. Nawet Unia Europejska na sugestie Komisji Europejskiej nie potrafiła spowodować tego, że wszystkie państwa wprowadziły ten podatek. A jesli nie jest powszechnie obowiązujący we wszystkich rejonach, to będziemy mieli raje podatkowe, czyli ucieczki i optymalizacje podatkowe, bo w naturze biznesmena jest szukanie lepszych warunków. Co do faktu tego podatku (globalnego CIT-u), to musimy pamiętam, że nawet najlepsze rekomendacje różnych grup muszą uzyskać poparcie lokalnych rządów w każdym jednym kraju. Osobiście uważam, że jest to nierealne do spełnienia - mówił dr Artur Zurakowski, ekonomista.

- Mamy już wspólny podatek europejski, tzw. podatek CO2, które wszystkie kraje muszą płacić. Ale w Europie. Zwolnione są z tego Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny czyli najwięksi truciciele. I oni mieliby płacić podatek klimatyczny…? Na pewno się na to nie zgodzą. Europa podnosi koszty swojego funkcjonowania a tamte kraje nie ponoszą żadnych kosztów. 150 ludzi ma na świecie 90% zasobów finansowych wszystkich mieszkańców świata. Takie są fakty - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności.

- Co do ujednolicenia podatków w ramach większego systemu gospodarczo- politycznego to mamy już doświadczenia w Unii… Funkcjonuje na przykład załącznik do dyrektywy VAT, który zakłada albo obniżenie albo super obniżenie podatku VAT, więc mówienie choćby o jednolitych podatkach w ramach jednego organizmu i wspólnego rynku się nie udaje - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zabawa z korporacjami to gra w kotka i myszkę, raje podatkowe tworzą się ad hoc, bo poszczególne państwa, które tworzą system podatkowy sprzyjający powoduje, że tam ucieka kapitał i to jest tzw. optymalizacja podatkowa. Nie widzę najmniejszych szans na ujednolicenie choćby części danin w ramach systemu światowego - mówił Pancześnik.

- O ile oczekiwania Polskiego Instytutu Ekonomicznego są nierealne i utopijne, to pamiętajmy, ze to kolejny raport, który prowokuje intelektualnie i poszerza edukację ekonomiczną RP. Coraz więcej wiemy jak niebezpieczna jest globalizacja, kto nas kantuje i oby dyskutowano o tych zagrożeniach jak najwięcej w szkołach. Zobaczmy: Unia Europejska bierze na bary wszystko - CO2, sprawiedliwe podatki, politykę socjalną, a z drugiej strony rozgrywający światowi kpią sobie z nas - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

Zobacz także

2021-08-23, godz. 10:11 Zuzanna Donath-Kasiura o zawieszeniu do końca sierpnia izby przyjęć w szpitalu psychiatrycznym na ul. Wodociągowej… - Mam nadzieję, że dyrektorowi placówki udało się tak zorganizować od września grafik, aby izbę przyjęć uruchomić - mówiła w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-20, godz. 18:03 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie… » więcej 2021-08-20, godz. 12:18 Kacper Kunstler i Kacper Jungowski o problemie migracji, z którym już niedługo będzie musiała zmierzyć się Euro… - Jestem zwolennikiem, aby zabezpieczyć granice bo dzisiaj to powoduje pewien niepokój społeczeństwa - powiedział Kacper Kunstler z Młodej Prawicy, młodzieżówki… » więcej 2021-08-20, godz. 08:46 Tomasz Garbowski, opolanin w zarządzie PZPN o zrównoważonym rozwoju piłki nożnej i wykorzystaniu doświadczenia z… - Czasem najlepiej trochę zaskoczyć, zobaczymy, co to będzie, dwóch panów na "T" możemy sporo zdziałać - powiedział w Porannej Loży Radiowej członek… » więcej 2021-08-19, godz. 12:31 Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawia z Magdaleną Ogórek o pomocy Afgańczykom współpracujących z polskimi… - Decyzja Pana Premiera o przyznaniu wiz humanitarnych to bardzo dobra decyzja, pokazująca, że polski rząd dba przede wszystkim o Polaków i o te osoby, które… » więcej 2021-08-19, godz. 09:01 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowej akcji zachęcającej do szczepień - Spowolniły u nas szczepienia, szukamy przyczyn, sezon urlopowy jest głównym powodem, ale też świadomość ludzi pozostawia wiele do życzenia - powiedział… » więcej 2021-08-18, godz. 19:54 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i Sebastian Stankala, dyrektor ds. medycznych szpitala w Białej, o znaczącym doposażeniu… Nowoczesną pracownię tomografii komputerowej oraz instalację ciekłego tlenu otrzymał szpital w Białej. Kosztowało to cztery miliony złotych. Opolskie placówki… » więcej 2021-08-18, godz. 12:53 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o tym ile może stracić budżet gminy, o planach inwestycyjnych i pomocy… - Jeżeli kwota wolna od podatku tak znacząco wzrośnie, to stracą samorządy bo mają udział w podatku PIT i CIT. My wyliczyliśmy to na około 5 lub 6 mln… » więcej 2021-08-18, godz. 09:28 Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji w Afganistanie - Ewakuacja współpracujących z Polską Afgańczyków jest konieczna, żeby zachować wiarygodność naszego państwa, naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo… » więcej 2021-08-17, godz. 17:01 Spięcie - na magazyn zaprasza Piotr Cywiński Prof. Witold Modzelewski - ekonomista, współtwórca i prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Andrzej Gil -… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »