Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach…
2021-06-23, 20:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej

Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związana z tym uroczystość miała się odbyć w zeszłym roku. Musiano ją przełożyć z powodu pandemii.
- Uroczystość ta zakończy realizację projektu „Katyń ocalić od zapomnienia” – powiedział Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach. – Projekt ten polega na upamiętnieniu, poprzez posadzenie Dębu Pamięci, ofiary Zbrodni Katyńskiej. Każdy taki posadzony dąb upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina. Roman Rogoziński urodził się w Podwołczyskach, w powiecie skałackim. Ukończył sławne trzecie gimnazjum we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie włoskim. Został ciężko ranny w 1918 roku i trafił do szpitala we Lwowie. Po zajęciu tego miasta przez Ukraińców dowodzi obroną budynku dyrekcji kolei. Za zasługi w obronie Lwowa otrzymał Krzyż Virtuti Militari. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 5 pułku artylerii ciężkiej w Jarosławiu. Brał udział w decydującej bitwie niemeńskiej, w której rozbici zostali bolszewicy. Do 1922 roku służył w Wojsku Polskim. Gdy odnowiła mu się rana postanowił przejść do rezerwy. Był bardzo aktywnym członkiem Związku Obrońców Lwowa. Angażował się w tworzenie Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1935 roku wybrano go radnym tego miasta. Gdy wybuchła II wojna światowa ponownie stanął w obronie swojego ukochanego Lwowa. Aresztowany został przez Sowietów w Kołomyi. Przeniesiono go do lwowskiego więzienia. Stamtąd przewieziony został do Kijowa. Zamordowano go w tamtejszej siedzibie NKWD. Potajemnie pogrzebany został w Bykowni. Podczas ekshumacji w latach 90. ubiegłego wieku potwierdzono, że jest to miejsce śmierci ponad 1900 polskich obywateli z Ukraińskiej Lity Katyńskiej. Liczy ona w sumie 3435 osób.

Nieprzypadkowo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach nosi zaszczytne imię Orląt Lwowskich.

- Najstarsi mieszkańcy naszej wioski to dawni Kresowiacy z miejscowości w okolicach Buczacza i Trembowli. Tutaj po wojnie był znany ksiądz Ludwik Rutyna. Wiele lat później, kiedy już przeszedł na emeryturę, wyjechał w rodzinne strony na dzisiejszej Ukrainie. Odbudowywał tam i krzewił religię. Pamiętają o tym nasi mieszkańcy – mówił Franciszek Dendewicz.

Czwartkowe uroczystości w Szybowicach rozpocznie o godzinie 14 szkolna akademia patriotyczna prezentująca postać kapitana Romana Rogozińskiego i upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele władz województwa, gminy, opolskiego kuratorium oraz IPN.

Zobacz także

2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej 2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 12:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o podejściu młodych do szczepień Naszych gości pytaliśmy jaki mają stosunek do szczepień przeciwko COVID-19, czy sami promują szczepienia i skąd czerpią wiedzę na temat pandemii koronawirusa… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »