Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Urszula Medyk, wójt Domaszowic, o kontrowersjach…
2021-06-23, 18:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Urszula Medyk, wójt Domaszowic, o kontrowersjach związanych z udzieleniem jej absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy

Urszula Medyk [zdj. archiwum prywatne U. Medyk]
Urszula Medyk [zdj. archiwum prywatne U. Medyk]
Rzadko się zdarza, aby rządzący gminą mieli problemy z uzyskaniem absolutorium z wykonania budżetu. Komisja Rewizyjna Rady Gminy Domaszowice negatywnie zaopiniowała udzielenie absolutorium tamtejszemu wójtowi.
Wstępem do udzielenia wójtowi Domaszowic absolutorium będzie rozpatrzenie przez radnych raportu o stanie tej gminy za ubiegły rok. W debacie na ten temat mogą uczestniczyć też mieszkańcy.

- Jednak mieszkańcy gminy nie korzystają z tego prawa - powiedziała Urszula Medyk, wójt Domaszowic. - Żaden z nich nie złożył do przewodniczącego rady gminy stosownego zgłoszenia udziału w tej debacie.

Rada gminy udziela wójtowi absolutorium oceniają wykonie budżetu za ubiegły rok.

- Dochody bieżące zostały wykonane w 95 proc. Istniało zagrożenie, że będą mniejsze z powodu pandemii. Okazało się, że te dochody były zupełnie na przyzwoitym poziomie. Również podatki i wpływy z danin lokalnych nie odbiegały od norm z lat ubiegłych. Dochody majątkowe zostały wykonane w 251 proc. w stosunku do planu budżetowego. Jest to efekt otrzymania 1,5 mln zł dofinansowania z Funduszy Inwestycji Lokalnych. Nie zostało wykonane tylko jedno z zadań, czyli rozbiórka wiaduktu w Strzelcach. Był to nakaz rozbiórki, który otrzymałam w prezencie po poprzedniej władzy. Problemem stały się uzgodnienia dokumentacyjne z PKP. Z powodu pandemii terminy były wydłużane. Planowana kwota realizacji tego zadania wynosiła 600 tys. zł. W tym czasie gmina nie posiadała wolnych pieniędzy na ten cel. Poczyniłam starania i otrzymałam 525 tys. zł dofinansowania. Wydatki majątkowe gminy były wykonane w 75 proc. W przypadku trzech zadań zostały w 2020 roku podpisane umowy na ich realizację. Chodzi o sporządzenie dokumentacji różnych przedsięwzięć. Na koniec 2020 roku gmina Domaszowice osiągnęła 2,8 mln zł nadwyżki budżetowej. W tym czasie nie zaciągaliśmy kredytów i pożyczek. Natomiast zdecydowaliśmy się na wcześniejszą spłatę długów gminy zaciągniętych w poprzednich kadencjach do 2018 roku. Dzięki temu zadłużenie spadło z 5,5 mln zł do 3,5 mln zł. Świadczy to o dobrym gospodarowaniu – mówiła wójt Domaszowic.

Jednak Komisja Rewizyjna Rady Gminy Domaszowice negatywnie oceniła skwitowanie wójta za rok ubiegły. Wniosek w tej sprawie podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

- RIO w Opolu pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu za 2020 rok. Nie było jakichkolwiek uwag – dodała Urszula Medyk.

Sesja absolutoryjna Rady Gminy Domaszowice zwołana została na 29 czerwca.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 12:30 Co tam Panie w polityce? Komentują Piotr Gociek i Piotr Moc Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej oraz wydarzenia z zagranicy komentują Piotr Gociek (Polskie Radio, Tygodnik Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr… » więcej 2021-08-17, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej… - To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440… » więcej 2021-08-16, godz. 17:52 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji… Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos… » więcej 2021-08-16, godz. 16:13 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej… Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 13:55 Katarzyna Czochara, poseł PiS o ustawie medialnej, protestach rolników i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Warto poczekać na fakty, ustawa trafiła do Senatu, jeśli wniesie poprawki to wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi do prezydenta - powiedziała poseł PiS… » więcej 2021-08-16, godz. 09:06 Tomasz Ognisty z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych o zapowiadanych protestach, sytuacji w rolnictwie i rekordowo… - Tego typu działania, czyli straszenie jadących na odpoczynek, czy do pracy, że będą blokowane drogi, jest bardzo nieodpowiedzialne. Przecież to są nasi… » więcej 2021-08-13, godz. 19:10 Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu… W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności… » więcej 2021-08-13, godz. 14:45 Kamila Stanicka i Grzegorz Krukowski o języku w debacie publicznej i politycznej w kontekście hejtu na posła Pawła… Kamila Stanicka z Młodej Lewicy i Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS rozmawiali o języku w debacie publicznej i politycznej. Po środowym posiedzeniu sejmu… » więcej 2021-08-13, godz. 08:55 Robert Tistek z Kukiz'15 o pomyłce posłów, ustawie medialnej i hejcie - Pomyłki w polskim sejmie już się zdarzały. Mylili się posłowie Nowoczesnej, posłowie PO i wtedy nie było to wielkim problemem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-08-12, godz. 15:45 Sąsiedztwo Opolszczyzny z Czechami stwarza duże możliwości wymiany gospodarczej. Jakie są efekty tego potencjału… Czechy zajmują drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie. W 2019 roku nasza sprzedaż do tego kraju przekroczyła 14 mld euro, a import wyniósł… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »