Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej…
2021-06-23, 13:08 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej sesji, kierunkach rozwoju Opolszczyzny i problemach demograficznych

Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej sesji, kierunkach rozwoju Opolszczyzny i problemach demograficznych
"Mamy wilcze prawo krytykować", "mnie w pełni cieszy wynik głosowania" - to komentarze po wczorajszej sesji sejmiku województwa, na której radni przyznali zarządowi województwa absolutorium oraz udzielili wotum zaufania. O tym dyskutowaliśmy dziś w samorządowej odsłonie Południowej Loży Radiowej, a naszymi gośćmi byli Bogdan Tomaszek, opozycyjny radny z klubu PiS i Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.
Zarząd województwa opolskiego otrzymał wotum zaufania, otrzymał także absolutorium. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego, w tym przypadku zarządu województwa. Za jego przyznaniem głosowali radni rządzącej koalicji KO-PSL-Mniejszość Niemiecka, czyli 19 radnych, a przeciwko było 9 radnych z klubu PiS.

- Przede wszystkim jesteśmy opozycją, mamy wilcze prawo krytykować, negować i na końcu się nie zgadzać – mówił Bogdan Tomaszek, radny opozycyjnego klubu PiS. My przeanalizowaliśmy całą sytuację pod trzema aspektami. Po pierwsze chodzi o taką formalną rzecz związaną z przygotowaniem dokumentów i ich przedstawieniem. Tutaj duży ukłon w stronę pracowników urzędu, bo te dokumenty to kilkaset stron, czyli raport o stanie województwa, sprawozdania finansowe itp. Druga sprawą jest jakość tego materiału – mówił radny Tomaszek.

- My jako politycy opozycji oprócz tego coś jeszcze dodajemy, czyli stronę polityczną. Państwo z koalicji zarzucili nam, że tak mocno politycznie podchodzimy, a ja powiem: tak, bardzo politycznie, bo też w naszej dyskusji musimy zdecydować jaką definicję polityki będziemy stosowali. My stosujemy definicję, która mówi o tym, że działamy dla dobra wspólnego, wyznaczamy cele i chcemy je realizować – mówił nasz gość.

Bogdan Tomaszek stwierdził, że jego zdaniem opozycja jest pomijana przy uwzględnianiu wniosków do budżetu. Przykładowo, opozycja składa ich 20, a przyjmowany jest 1 wniosek lub 2. Zdarza się też tak, że wniosek jest podejmowany, ale później i to przez radnych koalicji.

- Ja jestem w pełni zadowolony z wyniku głosowania – mówił z kolei Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. Radni koalicji głosowali „za” i zdali egzamin, ale mnie szczególnie ucieszyła recenzja opozycji. Bo jeśli ktoś wczoraj słuchał przewodniczącego Tomaszka, który w imieniu klubu PiS recenzował raport o stanie województwa, to w zasadzie, gdyby ostatnie 3-4 zdania oddzielić, to była to pozytywna recenzja i ona cieszy – stwierdził marszałek Ogłaza.

- Proszę zwrócić uwagę, że rok 2020 był zupełnie wyjątkowy. To nie był rok w którym, mówiąc kolokwialnie, „bierzemy się za łby”, ale rok w którym walczyliśmy ze wspólnym zewnętrznym wrogiem, czyli pandemią. W ogromnej większości nasze działania dotyczyły walki z pandemią, to były działania, których zupełnie nie planowaliśmy i robiliśmy zupełnie coś innego niż mieliśmy robić – mówił nasz gość.

Samorząd Województwa Opolskiego na przeciwdziałanie skutkom COVID-19 w regionie przeznaczył 556 mln PLN (całkowita wartość projektów), w tym na kwestie związane ze zdrowiem (129 mln zł), przedsiębiorczością (371 mln zł) i społeczeństwem (56 mln zł).

- Z ogólnych informacji, które posiadamy od wojewody ale i informacji centralnych wynika, że daliśmy radę z pandemią, samorząd zdał egzamin i co warto odnotować samorząd chyba po raz pierwszy chwalił działania rządu – mówił radny Bogdan Tomaszek.

- Chyba nie było takiego roku kiedy poziom współpracy z przedstawicielami rządu i ministrami i wojewodą byłby tak bardzo zintensyfikowany. Niczego byśmy nie wydali z tych 130 mln na zdrowie gdyby nie akceptacja wojewody – mówił wicemarszałek Ogłaza.

W dalszej części programu rozmawialiśmy tez o dalszym rozwoju Opolszczyzny ale i poważnym problemie jakim jest walka z depopulacją.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 12:30 Co tam Panie w polityce? Komentują Piotr Gociek i Piotr Moc Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej oraz wydarzenia z zagranicy komentują Piotr Gociek (Polskie Radio, Tygodnik Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr… » więcej 2021-08-17, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej… - To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440… » więcej 2021-08-16, godz. 17:52 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji… Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos… » więcej 2021-08-16, godz. 16:13 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej… Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 13:55 Katarzyna Czochara, poseł PiS o ustawie medialnej, protestach rolników i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Warto poczekać na fakty, ustawa trafiła do Senatu, jeśli wniesie poprawki to wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi do prezydenta - powiedziała poseł PiS… » więcej 2021-08-16, godz. 09:06 Tomasz Ognisty z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych o zapowiadanych protestach, sytuacji w rolnictwie i rekordowo… - Tego typu działania, czyli straszenie jadących na odpoczynek, czy do pracy, że będą blokowane drogi, jest bardzo nieodpowiedzialne. Przecież to są nasi… » więcej 2021-08-13, godz. 19:10 Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu… W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności… » więcej 2021-08-13, godz. 14:45 Kamila Stanicka i Grzegorz Krukowski o języku w debacie publicznej i politycznej w kontekście hejtu na posła Pawła… Kamila Stanicka z Młodej Lewicy i Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS rozmawiali o języku w debacie publicznej i politycznej. Po środowym posiedzeniu sejmu… » więcej 2021-08-13, godz. 08:55 Robert Tistek z Kukiz'15 o pomyłce posłów, ustawie medialnej i hejcie - Pomyłki w polskim sejmie już się zdarzały. Mylili się posłowie Nowoczesnej, posłowie PO i wtedy nie było to wielkim problemem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-08-12, godz. 15:45 Sąsiedztwo Opolszczyzny z Czechami stwarza duże możliwości wymiany gospodarczej. Jakie są efekty tego potencjału… Czechy zajmują drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie. W 2019 roku nasza sprzedaż do tego kraju przekroczyła 14 mld euro, a import wyniósł… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »