Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS…
2021-06-22, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS, radni opolskiego sejmiku, o absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa

Robert Węgrzyn, Martyna Nakonieczny
Robert Węgrzyn, Martyna Nakonieczny
Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w samorządowym kalendarzu. Wówczas radni podejmują uchwałę o absolutorium dla sprawujących władzę wykonawczą w gminach, powiatach i samorządzie województwa. Głosowanie dotyczy wykonania budżetu za ubiegły rok. Podczas wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego udzielono absolutorium zarządowi tego województwa.
- Referowałem wykonanie budżetu samorządu województwa za rok 2020 - powiedział Robert Węgrzyn, radny opolskiego sejmiku z Platformy Obywatelskiej, która jest w koalicji sprawującej władzę w tym regionie. – Mimo pandemii mieliśmy nadwyżkę wpływów do budżetu. Sukcesywnie spłacamy zadłużenie. Osiem lat temu wynosiło prawie 340 mln zł. Dzisiaj jest na poziomie 80 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że za dwa lata będziemy wyzerowani, gdy chodzi o zadłużenie. Mamy zrealizowanych wiele zadań, które były konieczne podczas pandemii. Doposażone zostały szpitale, publiczne i niepubliczne jednostki służby zdrowia. Analizując wszystkie opinie instytucji pozasejmikowych, łącznie z Regionalną Izbą Obrachunkową, to zarządowi województwa należy się pełne uznanie. Stąd nasze głosowanie za udzieleniem wotum zaufania i udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 roku. W tym budżecie znalazło się kilka propozycji zgłoszonych przez opozycję, a dzisiaj jej radni głosowali przeciw propozycjom, które postulowali. Rozumiem czynniki polityczne i ewentualne wstrzymanie się od głosu. Natomiast głosowanie przeciwko wykonaniu budżetu za rok 2020 jest dla nas kuriozalne, irracjonalne i niezrozumiałe.

- Rzeczywiście dużą zasługą marszałka województwa jest, że spłacamy długi - powiedziała Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Rzeczywiście dobry gospodarz spłaca swoje długi, gdy jest dobra koniunktura. Koniunktura była mimo tego paradoksalnego i dziwnego dla nas roku. To też było widać po instytucjach kultury. Nie pracując, nie przynosząc strat, mogły zainwestować. Dług województwa jest już na bezpiecznym poziomie. W ubiegłym roku mówiliśmy, że jest czas na inwestowanie. Dotyczą tego nasze główne zarzuty. W raporcie o stanie województwa pokazano sukcesy w tzw. działaniach miękkich. Natomiast tam, gdzie zaczynają się rzeczy związane ze zdrowiem, inwestycjami, rozbudową parków technologicznych, instytucjami rozwojowymi, to jest duży problem. Nasz sprzeciw wyraża zaniepokojenie, o którym mówimy od trzech lat. Wydajemy pieniądze i jesteśmy w tym mistrzami. Natomiast nie przynosi to rozwoju województwa. W zeszłym roku rząd PiS obniżył do zera podatki dla pracujących młodych ludzi do 26 roku życia. Przez pół roku była polityczna awantura, że wpływy z podatków będą tak małe. Okazało się, że były większe niż poprzednio. Nie zostało to przekute na rozwój, tylko na wydatki. Te przedsięwzięcia np. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, są takim odbiciem tego, co pojawi się ze strony rządu. Rząd znalazł wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich, no to marszałek wprowadza inicjatywę sołecką. Przez poprzednie trzy lata rząd na Opolszczyźnie wydał prawie 40 mln złotych na wsparcie straży pożarnych. Marszałek też znalazł na to pieniądze. W zeszłym roku na sesji absolutoryjnej próbował mnie zdyskredytować mówiąc, że on się nie będzie zajmował ścieżkami rowerowymi, bo nie jest od tego. W tym roku robi ogromny projekt związany z tymi ścieżkami. Nasz głos jest absolutnie niesłyszalny i cały czas jesteśmy zbywani. Składane przez nas wnioski do budżetu są od razu odrzucane. Ewentualnie później są realizowane, gdy zgłoszą je radni koalicji.

W Popołudniowej Loży Radiowej o regułach związanych z absolutorium w samorządach lokalnych mówił Grzegorz Czarnocki, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 17:01 Spięcie - na magazyn zaprasza Piotr Cywiński Prof. Witold Modzelewski - ekonomista, współtwórca i prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Andrzej Gil -… » więcej 2021-08-17, godz. 12:30 Co tam Panie w polityce? Komentują Piotr Gociek i Piotr Moc Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej oraz wydarzenia z zagranicy komentują Piotr Gociek (Polskie Radio, Tygodnik Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr… » więcej 2021-08-17, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej… - To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440… » więcej 2021-08-16, godz. 17:52 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji… Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos… » więcej 2021-08-16, godz. 16:13 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej… Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 13:55 Katarzyna Czochara, poseł PiS o ustawie medialnej, protestach rolników i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Warto poczekać na fakty, ustawa trafiła do Senatu, jeśli wniesie poprawki to wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi do prezydenta - powiedziała poseł PiS… » więcej 2021-08-16, godz. 09:06 Tomasz Ognisty z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych o zapowiadanych protestach, sytuacji w rolnictwie i rekordowo… - Tego typu działania, czyli straszenie jadących na odpoczynek, czy do pracy, że będą blokowane drogi, jest bardzo nieodpowiedzialne. Przecież to są nasi… » więcej 2021-08-13, godz. 19:10 Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu… W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności… » więcej 2021-08-13, godz. 14:45 Kamila Stanicka i Grzegorz Krukowski o języku w debacie publicznej i politycznej w kontekście hejtu na posła Pawła… Kamila Stanicka z Młodej Lewicy i Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS rozmawiali o języku w debacie publicznej i politycznej. Po środowym posiedzeniu sejmu… » więcej 2021-08-13, godz. 08:55 Robert Tistek z Kukiz'15 o pomyłce posłów, ustawie medialnej i hejcie - Pomyłki w polskim sejmie już się zdarzały. Mylili się posłowie Nowoczesnej, posłowie PO i wtedy nie było to wielkim problemem - powiedział w Porannej… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »