Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej…
2021-06-21, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej próbie wyboru RPO, innym możliwym scenariuszu i sankcjach nakładanych na Białoruś

Jerzy Czerwiński, senator PiS o RPO i unijnych sankcjach
- Znowu objawiła się totalność opozycji, która rządzi w senacie, chociaż są nowe elementy - powiedział Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości w Porannej Loży Radiowej. Skomentował w ten sposób piątkowe posiedzenie senatu, na której kandydatka PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidia Staroń nie uzyskała wymaganej większości.
- Ten nowy element to to, że senat zabrał się za wykonywanie swoich obowiązków w tej sprawie nie po 30 dniach, ale po dwóch. To polityczny ruch, chodziło o to, żeby Pani Staroń nie przekonała osób, które w PO się wahały jak zagłosować - wyjaśnił Czerwiński.
Lidia Staroń unikała na sali plenarnej odpowiedzi na kontrowersyjne pytania.
- Ja bym na jej miejscu zrobił to samo. Pytano o jej poglądy na LGBT, Konwencję Stambulską, wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tak na prawdę członkowie PO próbowali zapytać Panią Staroń, czy przypadkiem ma takie same poglądy jak Platforma - powiedział Jerzy Czerwiński.

Jego zdaniem szóstej próby wybory RPO nie będzie, bo Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku, według którego Adam Bodnar 15 lipca przestaje pełnić urząd RPO.

- Jeśli sejm zdoła do 15 lipca uchwalić ustawę, to przypuszczalnie będziemy mieli wskazanie osoby, która będzie pełnić obowiązki rzecznika. To wskazanie według mnie, będzie mogło być dokonane przez marszałka sejmu - wyjaśnił senator Czerwiński. - Gdyby to się nie udało, to pan Bodnar może wyznaczyć pełnomocnika administracyjnego - dodał.

Rozmawialiśmy także o sytuacji na Białorusi. Na 80 osób i kilka firm mają być nałożone sankcje obejmujące zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożenie ich majątków w Europie.

- I tak obejdą te sankcje. Lepiej by było, gdyby uniemożliwić Białorusi eksport pewnych towarów, z których żyje. Żeby te sankcje były skierowane w państwo a nie w poszczególnych obywateli. Tutaj potrzebna jest zgoda państw, które współpracują gospodarczo z Białorusią - uważa senator PiS.

- Powiedzmy jednak sobie szczerze, sankcje powinny być nie w stosunku do narzędzia, bo prezydenta Łukaszenkę traktuję jako narzędzie, a w stosunku do Rosji. Podstawowa sankcja to wstrzymanie Nord Stream 2, ale na to się nie zanosi - podkreśla gość Porannej Rozmowy.

- Interesy poszczególnych państw przeważają w stosunku do spoistości UE. Dużo jest mówienia o prawach człowieka, a jak przychodzi do tego, że Nawalnego traktuje się jak nie człowieka, to kończy się na tekście przelanym na papier, a papier wszystko przyjmie. Putin co jakiś czas próbkuje zachód, a to zajmując Krym, albo zbliżając wojska do granicy i sprawdza reakcję. UE jest trawiona chorobą braku decyzyjności. Bardziej zdecydowane może być NATO - uważa gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »