Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej…
2021-06-21, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej próbie wyboru RPO, innym możliwym scenariuszu i sankcjach nakładanych na Białoruś

Jerzy Czerwiński, senator PiS o RPO i unijnych sankcjach
- Znowu objawiła się totalność opozycji, która rządzi w senacie, chociaż są nowe elementy - powiedział Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości w Porannej Loży Radiowej. Skomentował w ten sposób piątkowe posiedzenie senatu, na której kandydatka PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidia Staroń nie uzyskała wymaganej większości.
- Ten nowy element to to, że senat zabrał się za wykonywanie swoich obowiązków w tej sprawie nie po 30 dniach, ale po dwóch. To polityczny ruch, chodziło o to, żeby Pani Staroń nie przekonała osób, które w PO się wahały jak zagłosować - wyjaśnił Czerwiński.
Lidia Staroń unikała na sali plenarnej odpowiedzi na kontrowersyjne pytania.
- Ja bym na jej miejscu zrobił to samo. Pytano o jej poglądy na LGBT, Konwencję Stambulską, wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tak na prawdę członkowie PO próbowali zapytać Panią Staroń, czy przypadkiem ma takie same poglądy jak Platforma - powiedział Jerzy Czerwiński.

Jego zdaniem szóstej próby wybory RPO nie będzie, bo Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku, według którego Adam Bodnar 15 lipca przestaje pełnić urząd RPO.

- Jeśli sejm zdoła do 15 lipca uchwalić ustawę, to przypuszczalnie będziemy mieli wskazanie osoby, która będzie pełnić obowiązki rzecznika. To wskazanie według mnie, będzie mogło być dokonane przez marszałka sejmu - wyjaśnił senator Czerwiński. - Gdyby to się nie udało, to pan Bodnar może wyznaczyć pełnomocnika administracyjnego - dodał.

Rozmawialiśmy także o sytuacji na Białorusi. Na 80 osób i kilka firm mają być nałożone sankcje obejmujące zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożenie ich majątków w Europie.

- I tak obejdą te sankcje. Lepiej by było, gdyby uniemożliwić Białorusi eksport pewnych towarów, z których żyje. Żeby te sankcje były skierowane w państwo a nie w poszczególnych obywateli. Tutaj potrzebna jest zgoda państw, które współpracują gospodarczo z Białorusią - uważa senator PiS.

- Powiedzmy jednak sobie szczerze, sankcje powinny być nie w stosunku do narzędzia, bo prezydenta Łukaszenkę traktuję jako narzędzie, a w stosunku do Rosji. Podstawowa sankcja to wstrzymanie Nord Stream 2, ale na to się nie zanosi - podkreśla gość Porannej Rozmowy.

- Interesy poszczególnych państw przeważają w stosunku do spoistości UE. Dużo jest mówienia o prawach człowieka, a jak przychodzi do tego, że Nawalnego traktuje się jak nie człowieka, to kończy się na tekście przelanym na papier, a papier wszystko przyjmie. Putin co jakiś czas próbkuje zachód, a to zajmując Krym, albo zbliżając wojska do granicy i sprawdza reakcję. UE jest trawiona chorobą braku decyzyjności. Bardziej zdecydowane może być NATO - uważa gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 12:30 Co tam Panie w polityce? Komentują Piotr Gociek i Piotr Moc Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej oraz wydarzenia z zagranicy komentują Piotr Gociek (Polskie Radio, Tygodnik Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr… » więcej 2021-08-17, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej… - To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440… » więcej 2021-08-16, godz. 17:52 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji… Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos… » więcej 2021-08-16, godz. 16:13 Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej… Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-08-16, godz. 13:55 Katarzyna Czochara, poseł PiS o ustawie medialnej, protestach rolników i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Warto poczekać na fakty, ustawa trafiła do Senatu, jeśli wniesie poprawki to wróci do Sejmu, a dopiero potem trafi do prezydenta - powiedziała poseł PiS… » więcej 2021-08-16, godz. 09:06 Tomasz Ognisty z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych o zapowiadanych protestach, sytuacji w rolnictwie i rekordowo… - Tego typu działania, czyli straszenie jadących na odpoczynek, czy do pracy, że będą blokowane drogi, jest bardzo nieodpowiedzialne. Przecież to są nasi… » więcej 2021-08-13, godz. 19:10 Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu… W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności… » więcej 2021-08-13, godz. 14:45 Kamila Stanicka i Grzegorz Krukowski o języku w debacie publicznej i politycznej w kontekście hejtu na posła Pawła… Kamila Stanicka z Młodej Lewicy i Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS rozmawiali o języku w debacie publicznej i politycznej. Po środowym posiedzeniu sejmu… » więcej 2021-08-13, godz. 08:55 Robert Tistek z Kukiz'15 o pomyłce posłów, ustawie medialnej i hejcie - Pomyłki w polskim sejmie już się zdarzały. Mylili się posłowie Nowoczesnej, posłowie PO i wtedy nie było to wielkim problemem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-08-12, godz. 15:45 Sąsiedztwo Opolszczyzny z Czechami stwarza duże możliwości wymiany gospodarczej. Jakie są efekty tego potencjału… Czechy zajmują drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie. W 2019 roku nasza sprzedaż do tego kraju przekroczyła 14 mld euro, a import wyniósł… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »