Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej…
2021-06-21, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej próbie wyboru RPO, innym możliwym scenariuszu i sankcjach nakładanych na Białoruś

Jerzy Czerwiński, senator PiS o RPO i unijnych sankcjach
- Znowu objawiła się totalność opozycji, która rządzi w senacie, chociaż są nowe elementy - powiedział Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości w Porannej Loży Radiowej. Skomentował w ten sposób piątkowe posiedzenie senatu, na której kandydatka PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidia Staroń nie uzyskała wymaganej większości.
- Ten nowy element to to, że senat zabrał się za wykonywanie swoich obowiązków w tej sprawie nie po 30 dniach, ale po dwóch. To polityczny ruch, chodziło o to, żeby Pani Staroń nie przekonała osób, które w PO się wahały jak zagłosować - wyjaśnił Czerwiński.
Lidia Staroń unikała na sali plenarnej odpowiedzi na kontrowersyjne pytania.
- Ja bym na jej miejscu zrobił to samo. Pytano o jej poglądy na LGBT, Konwencję Stambulską, wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tak na prawdę członkowie PO próbowali zapytać Panią Staroń, czy przypadkiem ma takie same poglądy jak Platforma - powiedział Jerzy Czerwiński.

Jego zdaniem szóstej próby wybory RPO nie będzie, bo Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku, według którego Adam Bodnar 15 lipca przestaje pełnić urząd RPO.

- Jeśli sejm zdoła do 15 lipca uchwalić ustawę, to przypuszczalnie będziemy mieli wskazanie osoby, która będzie pełnić obowiązki rzecznika. To wskazanie według mnie, będzie mogło być dokonane przez marszałka sejmu - wyjaśnił senator Czerwiński. - Gdyby to się nie udało, to pan Bodnar może wyznaczyć pełnomocnika administracyjnego - dodał.

Rozmawialiśmy także o sytuacji na Białorusi. Na 80 osób i kilka firm mają być nałożone sankcje obejmujące zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożenie ich majątków w Europie.

- I tak obejdą te sankcje. Lepiej by było, gdyby uniemożliwić Białorusi eksport pewnych towarów, z których żyje. Żeby te sankcje były skierowane w państwo a nie w poszczególnych obywateli. Tutaj potrzebna jest zgoda państw, które współpracują gospodarczo z Białorusią - uważa senator PiS.

- Powiedzmy jednak sobie szczerze, sankcje powinny być nie w stosunku do narzędzia, bo prezydenta Łukaszenkę traktuję jako narzędzie, a w stosunku do Rosji. Podstawowa sankcja to wstrzymanie Nord Stream 2, ale na to się nie zanosi - podkreśla gość Porannej Rozmowy.

- Interesy poszczególnych państw przeważają w stosunku do spoistości UE. Dużo jest mówienia o prawach człowieka, a jak przychodzi do tego, że Nawalnego traktuje się jak nie człowieka, to kończy się na tekście przelanym na papier, a papier wszystko przyjmie. Putin co jakiś czas próbkuje zachód, a to zajmując Krym, albo zbliżając wojska do granicy i sprawdza reakcję. UE jest trawiona chorobą braku decyzyjności. Bardziej zdecydowane może być NATO - uważa gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »