Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-06-17, 17:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii
Mamy najniższe w UE bezrobocie, ale jedną z wyższych inflacji. Rynek nieruchomości "szaleje" tak jak ceny materiałów budowlanych. Prognozy wzrostu PKB mamy drugie najlepsze w Unii, ale za to duży wzrost zadłużenia. Jak to wpłynie na działające w kraju firmy i portfele pracowników?
- Ta sytuacja jest sytuacją nienormalną, bo walczyliśmy z pandemią. W marcu nikt nie przypuszczał z jakim kryzysem walczymy. Cały świat postanowił "produkować" pieniądz, żeby zapłacić pracodawcom, żeby nie zwalniali pracowników. Według wskaźnika podaży pieniądza mamy 280 mld - to pieniądz pusty, wyprodukowany i to nie jest tylko problem Polski ale i całego świata - ocenił ekonomista
dr Artur Żurakowski

- Tak jak na początku pandemii, jeśli chodzi o gospodarkę niewiele wiemy. Wiemy tylko, że gospodarka Polski trzyma się na przemyśle, który dziwnym trafem dobrze się ma, ale inflacja np. w USA stwarza też zagrożenie dla nas - powiedział dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- FED i NBP w swoich komunikatach stwierdziły, że skok inflacyjny nie jest spowodowany nadmierną konsumpcją ale wzrost cen nośników energii, wzrost cen ropy i niskie nakłady inwestycyjne w gospodarce - ocenił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Polska gospodarka zdała egzamin, obroniła się, oprócz branż gastronomicznej, hotelarskiej i eventowej. One były tłamszone, ale na pewno szybko się odbuduje - uważa Grzegorz Adamczyk z Solidarności. - Problem jest w tym, że wiele komponentów do produkcji jest z Chin i ich brakuje. Drożeją komponenty i my, jako konsumenci za to zapłacimy.

- Tarcze pomocowe skierowane na utrzymanie miejsc pracy spowodowały dramatyczną sytuację w wielu branżach, że brakuje pracowników. Wynika to ze sztucznego utrzymywania miejsc pracy - zwrócił uwagę Grzegorz Kuliś z BCC. - Poza tym branża budowlana "wyssała" pracowników z branży gastronomicznej i hotelarskiej i oni nie chcą już wracać, bo w budowlance zarabiają znacznie lepiej.

Zobacz także

2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »