Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-06-17, 17:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii
Mamy najniższe w UE bezrobocie, ale jedną z wyższych inflacji. Rynek nieruchomości "szaleje" tak jak ceny materiałów budowlanych. Prognozy wzrostu PKB mamy drugie najlepsze w Unii, ale za to duży wzrost zadłużenia. Jak to wpłynie na działające w kraju firmy i portfele pracowników?
- Ta sytuacja jest sytuacją nienormalną, bo walczyliśmy z pandemią. W marcu nikt nie przypuszczał z jakim kryzysem walczymy. Cały świat postanowił "produkować" pieniądz, żeby zapłacić pracodawcom, żeby nie zwalniali pracowników. Według wskaźnika podaży pieniądza mamy 280 mld - to pieniądz pusty, wyprodukowany i to nie jest tylko problem Polski ale i całego świata - ocenił ekonomista
dr Artur Żurakowski

- Tak jak na początku pandemii, jeśli chodzi o gospodarkę niewiele wiemy. Wiemy tylko, że gospodarka Polski trzyma się na przemyśle, który dziwnym trafem dobrze się ma, ale inflacja np. w USA stwarza też zagrożenie dla nas - powiedział dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- FED i NBP w swoich komunikatach stwierdziły, że skok inflacyjny nie jest spowodowany nadmierną konsumpcją ale wzrost cen nośników energii, wzrost cen ropy i niskie nakłady inwestycyjne w gospodarce - ocenił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Polska gospodarka zdała egzamin, obroniła się, oprócz branż gastronomicznej, hotelarskiej i eventowej. One były tłamszone, ale na pewno szybko się odbuduje - uważa Grzegorz Adamczyk z Solidarności. - Problem jest w tym, że wiele komponentów do produkcji jest z Chin i ich brakuje. Drożeją komponenty i my, jako konsumenci za to zapłacimy.

- Tarcze pomocowe skierowane na utrzymanie miejsc pracy spowodowały dramatyczną sytuację w wielu branżach, że brakuje pracowników. Wynika to ze sztucznego utrzymywania miejsc pracy - zwrócił uwagę Grzegorz Kuliś z BCC. - Poza tym branża budowlana "wyssała" pracowników z branży gastronomicznej i hotelarskiej i oni nie chcą już wracać, bo w budowlance zarabiają znacznie lepiej.

Zobacz także

2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »