Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-06-17, 17:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii
Mamy najniższe w UE bezrobocie, ale jedną z wyższych inflacji. Rynek nieruchomości "szaleje" tak jak ceny materiałów budowlanych. Prognozy wzrostu PKB mamy drugie najlepsze w Unii, ale za to duży wzrost zadłużenia. Jak to wpłynie na działające w kraju firmy i portfele pracowników?
- Ta sytuacja jest sytuacją nienormalną, bo walczyliśmy z pandemią. W marcu nikt nie przypuszczał z jakim kryzysem walczymy. Cały świat postanowił "produkować" pieniądz, żeby zapłacić pracodawcom, żeby nie zwalniali pracowników. Według wskaźnika podaży pieniądza mamy 280 mld - to pieniądz pusty, wyprodukowany i to nie jest tylko problem Polski ale i całego świata - ocenił ekonomista
dr Artur Żurakowski

- Tak jak na początku pandemii, jeśli chodzi o gospodarkę niewiele wiemy. Wiemy tylko, że gospodarka Polski trzyma się na przemyśle, który dziwnym trafem dobrze się ma, ale inflacja np. w USA stwarza też zagrożenie dla nas - powiedział dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

- FED i NBP w swoich komunikatach stwierdziły, że skok inflacyjny nie jest spowodowany nadmierną konsumpcją ale wzrost cen nośników energii, wzrost cen ropy i niskie nakłady inwestycyjne w gospodarce - ocenił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Polska gospodarka zdała egzamin, obroniła się, oprócz branż gastronomicznej, hotelarskiej i eventowej. One były tłamszone, ale na pewno szybko się odbuduje - uważa Grzegorz Adamczyk z Solidarności. - Problem jest w tym, że wiele komponentów do produkcji jest z Chin i ich brakuje. Drożeją komponenty i my, jako konsumenci za to zapłacimy.

- Tarcze pomocowe skierowane na utrzymanie miejsc pracy spowodowały dramatyczną sytuację w wielu branżach, że brakuje pracowników. Wynika to ze sztucznego utrzymywania miejsc pracy - zwrócił uwagę Grzegorz Kuliś z BCC. - Poza tym branża budowlana "wyssała" pracowników z branży gastronomicznej i hotelarskiej i oni nie chcą już wracać, bo w budowlance zarabiają znacznie lepiej.

Zobacz także

2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej 2021-07-20, godz. 09:25 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa o pomocy partnerskiemu regionowi w Niemczech po powodzi - Natychmiast, praktycznie następnego dnia po tym, jak dotarły do nas te informacje, został wysłany mail z zapytaniem, potem poszły też oficjalne pisma do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »