Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan, radni Opola o raporcie…
2021-06-16, 13:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan, radni Opola o raporcie o stanie miasta za 2020 rok

Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan, radni Opola o raporcie o stanie miasta za 2020 rok
- Raport o stanie miasta Opola to diagnoza miasta za zeszły rok, ocena radnych działalności prezydenta Opola - powiedział Łukasz Sowada przewodniczący rady miasta Opola z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Za tydzień radni Opola zajmą się tym raportem na sesji. Zagłosują także nad udzieleniem wotum zaufania prezydentowi.
- Raport, to czysto polityczny dokument. Znajdują się w nim informacje, które mogą napawać niepokojem, jak nadwyżka budżetowa, która wynika ze sprzedaży udziałów w WiK, takiego dodatkowego wpływu w tym roku nie będzie - zwrócił uwagę radny Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kaliszan.
Zwrócił on uwagę także na to, że o 112 % wzrosły wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku od czynności cywilno-prawnych.

- To pokazuje siłę lokalnej gospodarki i mieszkańców. To podatek, który płaci się od obrotów nieruchomościami. Opolanie lokowali swoje oszczędności w nieruchomościach.
Spadły za to wpływy do budżetu z biletów do ogrodu zoologicznego czy instytucji sportu i kultury.

- Słowem kluczem w raporcie jest koronawirus. Spowodował on, że dane w raporcie nie są tak optymistyczne jak te, które przyjmowaliśmy wcześniej, aczkolwiek nie są tak pesymistyczne, żeby sięgać po rozwiązania dotąd niespotykane - zaznaczył radny Sowada.
- Miasto aktywnie reagowało na sytuację kryzysową, zwalnialiśmy z opłat za czynsze w lokalach, czy za parkowanie w strefie płatnego parkowania - dodał.

Radni zwrócili uwagę także kwestie oświatowe. Jest dużo potrzeb jeśli chodzi o infrastrukturę: remonty łazienek w przedszkolach, sal gimnastycznych w szkołach. Brakuje także mieszkań, a komunalne i socjalne muszą zostać wyremontowane.

Zobacz także

2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »