Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii…
2021-06-16, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii Staroń na RPO przez sejm i tym czy ta kandydatura ma szansę zyskać poparcie senatu

Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii Staroń na RPO przez sejm i tym czy ta kandydatura ma szansę zyskać poparcie senatu
- Zwracanie uwagi na to, że PiS dysponuje kruchą przewagą w sejmie nie jest konstatacją nową. Widzimy to już od pewnego czasu i chyba musimy się do tego przyzwyczaić, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości też. - powiedział w Porannej Loży Radiowej politolog dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Rozmawialiśmy o wczorajszym posiedzeniu sejmu, na którym wybrano kandydatkę zaproponowaną przez PiS, Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Porozumienie Jarosława Gowina w większości poparło kandydata opozycji prof. Marcina Wiącka. Senator Staroń dostała głosy PiS, Solidarnej Polski, części Konfederacji i posłów Pawła Kukiza.

- Prawo i Sprawiedliwość musi szukać większości przy każdym ważniejszym głosowaniu i temu jest podporządkowana rekonfiguracja obozu władzy. Mamy rozmowy z Pawłem Kukizem i resztkami jego środowiska - zauważył dr. Niewiński.

- Jeśli chodzi o zachowanie Porozumienia Jarosława Gowina w czasie głosowania, to przypomnę, że przy głosowaniu nad funduszem odbudowy Solidarna Polska też głosowała inaczej niż PiS i nie było z tego konsekwencji. Tutaj też pewnie tak to się skończy - powiedział politolog.

Zaznaczył, że decyzję sejmu w sprawie RPO musi jeszcze zatwierdzić senat. - Mam wątpliwości, czy ta kandydatura przez senat przejdzie. Pytanie też o strategię Porozumienia, nie poparli kandydatury Staroń w sejmie, ale w mają dwóch senatorów, być może będzie kolejna zmiana partii Jarosława Gowina, być może poprą Lidię Staroń "za coś".

Zobacz także

2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »