Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii…
2021-06-16, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii Staroń na RPO przez sejm i tym czy ta kandydatura ma szansę zyskać poparcie senatu

Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii Staroń na RPO przez sejm i tym czy ta kandydatura ma szansę zyskać poparcie senatu
- Zwracanie uwagi na to, że PiS dysponuje kruchą przewagą w sejmie nie jest konstatacją nową. Widzimy to już od pewnego czasu i chyba musimy się do tego przyzwyczaić, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości też. - powiedział w Porannej Loży Radiowej politolog dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Rozmawialiśmy o wczorajszym posiedzeniu sejmu, na którym wybrano kandydatkę zaproponowaną przez PiS, Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Porozumienie Jarosława Gowina w większości poparło kandydata opozycji prof. Marcina Wiącka. Senator Staroń dostała głosy PiS, Solidarnej Polski, części Konfederacji i posłów Pawła Kukiza.

- Prawo i Sprawiedliwość musi szukać większości przy każdym ważniejszym głosowaniu i temu jest podporządkowana rekonfiguracja obozu władzy. Mamy rozmowy z Pawłem Kukizem i resztkami jego środowiska - zauważył dr. Niewiński.

- Jeśli chodzi o zachowanie Porozumienia Jarosława Gowina w czasie głosowania, to przypomnę, że przy głosowaniu nad funduszem odbudowy Solidarna Polska też głosowała inaczej niż PiS i nie było z tego konsekwencji. Tutaj też pewnie tak to się skończy - powiedział politolog.

Zaznaczył, że decyzję sejmu w sprawie RPO musi jeszcze zatwierdzić senat. - Mam wątpliwości, czy ta kandydatura przez senat przejdzie. Pytanie też o strategię Porozumienia, nie poparli kandydatury Staroń w sejmie, ale w mają dwóch senatorów, być może będzie kolejna zmiana partii Jarosława Gowina, być może poprą Lidię Staroń "za coś".

Zobacz także

2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »