Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach…
2021-06-15, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii na funkcjonowanie szkół stowarzyszeniowych

Jacek Górski i Iwona Jakubczak
Jacek Górski i Iwona Jakubczak
Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata. Jaki jest tego bilans na koniec roku szkolnego? Na oświatowe zawirowania spojrzeliśmy przez pryzmat funkcjonowania szkół prowadzonych przez stowarzyszenia, które są w trudniejszej sytuacji od placówek podległych samorządom lokalnym.
Drugi rok działalności kończy Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach.

- Jesteśmy raczej małą szkołą - powiedziała Iwona Jakubczak ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkół „Chrobry” w Głuchołazach. – Nie było u nas dużej absencji. Do zdalnego nauczania nie byliśmy przygotowani technicznie. Nie mieliśmy sprzętu i umiejętności. Pracując trzeba było ciągle się doszkalać. Już to samo w sobie jest ogromną innowacją. Samorząd województwa doposażył nas w sprzęt informatyczny. Zorganizowano liczne szkolenia. Jednak zdalne nauczanie jest dużo mniej efektywne niż stacjonarne. Trwało to zdecydowanie za długo. Kosztowało nas to bardzo wiele energii. Ale jesteśmy szczęśliwi, że chociaż w ostatnich dniach nauczanie wróciło do szkoły. Można było ponadrabiać przynajmniej podstawowe zaległości. Wszyscy już czują wiatr wakacji. Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok szkolny. Mamy nadzieję, że nie będzie już zdalnego nauczania. Cały czas budujemy markę tej szkoły. Pracujemy nad jej jakością. Żeby na rynku edukacyjnym przetrwać to trzeba zdobyć zaufanie rodziców i uczniów. Na razie nam się to udaje i mamy plany na przyszłość. Nasi nauczyciel zatrudnieni są w oparciu o Kodeks pracy. Karta Nauczyciela obowiązuje jedynie przy pozyskiwaniu awansu zawodowego. W budynku liceum zajmujemy tylko pomieszczenia wykorzystywane na cele dydaktyczne. Za tą powierzchnię płacimy gminie czynsz.

Niepubliczne LO w Głuchołazach planuje utworzyć od września dwa oddziały klas pierwszych.

- Będzie to jednak trudne. Jedna klasa powstanie na pewno, bo już praktycznie jest skompletowana. Dużym komfortem jest u nas nauka w małych grupach. Mówimy o sobie szkoła z plasteliny. Nic nie ustalamy na sztywno. Taka mała, kameralna szkoła to jest ogromy atut. Uczeń traktowany jest bardzo indywidulanie. Możemy rozpoznać wszystkie jego potrzeby. My się wszyscy znamy. Bardzo mocno wspiera nas również stowarzyszenie, które jest naszym organem prowadzącym. Nie szczędzi nam grosza - mówiła Iwona Jakubczak.

W odpowiedzi na planowaną likwidację szkoły podstawowej, w 2004 roku powstało stowarzyszenie, które powołali mieszkańcy Łąki Prudnickiej. Za cel postawili sobie m.in. prowadzenie szkoły, która powstała w następnym roku. Placówka ta utrzymuje się z subwencji oświatowej przekazywanej przez ministerstwo.

- W związku ze zdalnym nauczaniem mamy pozytywne i negatywne doświadczenia - powiedział Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej. – W jakimś stopniu poradziliśmy sobie z sytuacją, którą spowodowała pandemia. Szkoła skorzystała z ośmiu laptopów otrzymanych z urzędu marszałkowskiego na potrzeby zdalnego nauczania. Cieszymy się, że uczniowie mogli już wrócić do szkoły. Duży nacisk kładziemy na usprawnianie, ruch fizyczny, rekreację oraz integrację uczniów. Jesteśmy już po naborze na nowy rok szkolny. Zebrała się komisja rekrutacyjna. Podjęto decyzję o utworzeniu listy rezerwowej uczniów. Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych do pierwszej klasy. Do niedawna nasza szkoła była sześcioklasowa. Obecnie mamy osiem oddziałów. Wysoki poziom nauczania powoduje, że nie brakuje chętnych również z okolicznych miejscowości np. z Prudnika. Jaki będzie przyszły rok szkolny? W dużej mierze zależeć to będzie od wyszczepialności społeczeństwa. Wszyscy już mamy dość tych ostatnich obostrzeń.

Zobacz także

2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-22, godz. 08:53 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tzw. wyszczepialności w naszym regionie i planowanej promocji szczepień - Spotykam się z takimi opiniami, że jeśli pojawiają się nowe mutacje, to nie ma co się szczepić. Nieprawda, proszę w to nie wierzyć. Dotychczas zatwierdzone… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »