Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny…
2021-06-15, 09:54 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią
- To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Połowa kadencji samorządów za nami, w programie podsumowaliśmy ostatnie dwa i pół roku działalności.
- Wiele programów, rzeczy, które zakładaliśmy na początku musieliśmy albo zmodyfikować albo przesunąć pieniądze na ratowanie przedsiębiorców, wsparcie szpitali, sport, kulturę. Na przykład w edukacji nie można było organizować praktyk dla uczniów, więc za pieniądze przeznaczone na ten cel kupiliśmy 10 tys. laptopów dla nauczycieli i uczniów. Przesunęliśmy też pieniądze unijne na środki ochrony bezpośredniej dla szpitali i strażaków ochotników - wyliczał wicemarszałek Kubalańca.

Dodał, że zarząd województwa przeznaczał też granty i pożyczki dla przedsiębiorców, w sumie 160 mln zł.

Jeśli chodzi o drugą połowę kadencji to mamy bezpieczną sytuację.
- Dzięki przemyślanej wieloletniej polityce kształtowania budżetu i zadłużenia jesteśmy gotowi za równo na lockdown i szybkie przemodelowanie naszych działań jaki i na to, że działamy kolejne 2 i pół roku w warunkach normalnych.

- Główną rzeczą, o którą teraz walczymy to są nowe fundusze europejskie, bo to będzie determinowało przez następne parę lat kondycję i rozwój regionu. Powinniśmy otrzymać w okolicach miliarda euro, ale w związku z tym, że rząd zatrzymał sobie 10% środków musimy to dostać w drodze negocjacji z ministerstwem, musimy udowodnić, że na nie zasługujemy i że to co chcemy zrobić jest godne tych środków - uważa wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Zobacz także

2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »