Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-06-14, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów. Przegrali z nim kandydaci prawicy reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę oraz Konfederację.
Przez najbliższe dwa lata nie ma w kalendarzu wyborczym ogólnopolskiego głosowania. Jakie jest znaczenie rzeszowskich wyborów, czy w opozycji są powody do euforii?

- Euforia nie powinna tutaj zaćmiewać wizji Polski jaką opozycja powinna mieć w roku 2023, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. Natomiast jest to pewien sygnał. Rzeszów jest stolicą Podkarpacia, czyli bastionu PiS. Pamiętajmy, że kilkanaście miesięcy temu prezydent Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w Rzeszowie. Tutaj ta tendencja się odwraca. Przedstawiciele PiS przegrali w niemalże wszystkich, niedzielnych wyborach uzupełniających na wójtów i burmistrzów. Jest to pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy - komentował Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Konrad Fijołek popierany był m.in. przez Lewicę. Tadeusz Ferenc, poprzedni prezydent Rzeszowa rządził miastem ponad 18 lat. Należał do SLD. Jednak jako swojego następcę wskazał Marcina Warchoła związanego z Solidarną Polską. Dlaczego Lewica nie zdecydowała się w Rzeszowie wystawić własnego kandydata?

- W polityce liczą się emocje i konsekwencja. Dodatkiem do tego jest arytmetyka. Żeby realizować swoje pomysły, program to trzeba wygrywać wybory. Konrad Fijołek związany był przed laty z Lewicą. Pozostałe formacje opozycji i lokalne komitety poparły tego kandydata z prostej przyczyny, bo jedność łączy. Prezydent elekt powiedział, że nie wygrała żadna partia, partyjniactwo, partyjne myślenie, ale jedność. Tą tezę lansuję od wielu lat. Wielu polityków na szczeblu centralnym nie zauważało jej do tej pory. Rzeszów staje się takim prologiem do tego, żeby na dwa lata przed wyborami usiąść do stołu i ustalić priorytety, płaszczyznę programową, a potem do wyborów iść jednym blokiem. Wówczas jest możliwa wygrana z PiS. Po kilku przegranych wyborach zrozumiał to swego czasu Jarosław Kaczyński. W 2013 roku wybory uzupełniające wygrał przedstawiciel tej formacji w Elblągu. To był pierwszy sygnał, że przestaje być mocna hegemonia Platformy Obywatelskiej. 2015 rok przyniósł zmiany. Podobną sytuację dostrzegam dzisiaj. Pod jednym warunkiem, że opozycja zachowa się tak roztropnie, racjonalnie i sprytnie, jak Jarosław Kaczyński na przełomie roku 2014-15, gdy scementował środowisko Gowina, Ziobry oraz PiS i stworzył wówczas jedną listę wyborczą. Dało to zwycięstwo PiS. Można mieć swoje poglądy, ideały, ale można je realizować tylko i wyłącznie, gdy się rządzi. W opozycji nie da się realizować programu partii. Jest to pierwszy krok do przygotowania jednego bloku wyborczego – analizował Piotr Woźniak.

W 20 miastach i gminach odbyły się w minioną niedzielę przedterminowe wybory wójtów i burmistrzów. Często największe poparcie społeczne otrzymali kandydaci niezależni. Nasz rozmówca przyznał, że jest to symptom odchodzenia elektoratu od popierania partyjnych kandydatów w wyborach samorządowych. Jego zdaniem gminy, powiaty i samorządy województw powinny być maksymalnie odpolitycznione.

W nawiązaniu do piłkarskiego Euro 2021 i Ligi Narodów w piłce siatkowej mówiliśmy także o finasowaniu lokalnego sportu przez samorządy lokalne.

Zobacz także

2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »