Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji…
2021-06-11, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów polsko-niemieckich

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu
- To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

24 i 25 czerwca z okazji 30-to lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odbędzie się konferencja "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa".
- To dostrzeżenie, że szczególną rolę w realizacji traktatów odegrał ten region, Opolszczyzna - uznał Rafał Bartek. - Traktat, to były pierwszy dokument rangi państwowej, który mówił coś więcej, powiedział wprost na przykład, że można wrócić do niemieckiej pisowni imion i nazwisk, że można tworzyć organizacje. Zapisy dały poczucie stabilności - powiedział gość Porannej Loży Radiowej.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski uważa z kolei, że traktaty nie są równo realizowane przez obie strony i chce dopisania do nich kilku punktów.
- Ubolewam, że poseł tych swoich żali nie wylewa na grunt rządowy, bo to jego ugrupowanie w Polsce rządzi, więc ma jakieś możliwości oddziaływania w tym zakresie - powiedział Rafał Bartek.

Przypomniał też, że 10 lat temu, w 20 rocznicę odbył się polsko-niemiecki "okrągły stół", który miał na celu wysłuchanie mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech.

- Pewne rzeczy udało się "pchnąć" delikatnie do przodu, jak na przykład budowa Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego w Opolu, finansowanego przez rząd niemiecki, a rząd polski wspiera część wystawy stałej, która powstaje. Ubolewam jednak, że nie ma stałego mechanizmu, zapisanego w traktatach, o corocznych spotkaniach gremiów decyzyjnych. Tu piłeczka jest po stronie rządzących, również posła Kowalskiego - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Przewodniczący Bartek dodał, że w jednym z landów niemieckich pojawiło się nauczanie języka polskiego w szkołach. - To pokazuje, że stworzono tam mechanizm na taką naukę pozwalający.

Zobacz także

2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej 2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej 2021-07-08, godz. 16:22 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o rekordowo niskich stopach procentowych i perspektywach na ich podwyżkę… Na jednodniowym posiedzeniu zbiorą się dziś członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Mają zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne informacje… » więcej 2021-07-08, godz. 13:58 Prof. Mieczysław Ryba o szczycie Trójmorza Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy… » więcej 2021-07-08, godz. 09:01 Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście - Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą… » więcej 2021-07-07, godz. 18:19 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »