Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji…
2021-06-11, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów polsko-niemieckich

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu
- To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

24 i 25 czerwca z okazji 30-to lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odbędzie się konferencja "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa".
- To dostrzeżenie, że szczególną rolę w realizacji traktatów odegrał ten region, Opolszczyzna - uznał Rafał Bartek. - Traktat, to były pierwszy dokument rangi państwowej, który mówił coś więcej, powiedział wprost na przykład, że można wrócić do niemieckiej pisowni imion i nazwisk, że można tworzyć organizacje. Zapisy dały poczucie stabilności - powiedział gość Porannej Loży Radiowej.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski uważa z kolei, że traktaty nie są równo realizowane przez obie strony i chce dopisania do nich kilku punktów.
- Ubolewam, że poseł tych swoich żali nie wylewa na grunt rządowy, bo to jego ugrupowanie w Polsce rządzi, więc ma jakieś możliwości oddziaływania w tym zakresie - powiedział Rafał Bartek.

Przypomniał też, że 10 lat temu, w 20 rocznicę odbył się polsko-niemiecki "okrągły stół", który miał na celu wysłuchanie mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech.

- Pewne rzeczy udało się "pchnąć" delikatnie do przodu, jak na przykład budowa Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego w Opolu, finansowanego przez rząd niemiecki, a rząd polski wspiera część wystawy stałej, która powstaje. Ubolewam jednak, że nie ma stałego mechanizmu, zapisanego w traktatach, o corocznych spotkaniach gremiów decyzyjnych. Tu piłeczka jest po stronie rządzących, również posła Kowalskiego - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Przewodniczący Bartek dodał, że w jednym z landów niemieckich pojawiło się nauczanie języka polskiego w szkołach. - To pokazuje, że stworzono tam mechanizm na taką naukę pozwalający.

Zobacz także

2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »