Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji…
2021-06-11, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów polsko-niemieckich

Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu
- To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.

24 i 25 czerwca z okazji 30-to lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odbędzie się konferencja "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa".
- To dostrzeżenie, że szczególną rolę w realizacji traktatów odegrał ten region, Opolszczyzna - uznał Rafał Bartek. - Traktat, to były pierwszy dokument rangi państwowej, który mówił coś więcej, powiedział wprost na przykład, że można wrócić do niemieckiej pisowni imion i nazwisk, że można tworzyć organizacje. Zapisy dały poczucie stabilności - powiedział gość Porannej Loży Radiowej.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski uważa z kolei, że traktaty nie są równo realizowane przez obie strony i chce dopisania do nich kilku punktów.
- Ubolewam, że poseł tych swoich żali nie wylewa na grunt rządowy, bo to jego ugrupowanie w Polsce rządzi, więc ma jakieś możliwości oddziaływania w tym zakresie - powiedział Rafał Bartek.

Przypomniał też, że 10 lat temu, w 20 rocznicę odbył się polsko-niemiecki "okrągły stół", który miał na celu wysłuchanie mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech.

- Pewne rzeczy udało się "pchnąć" delikatnie do przodu, jak na przykład budowa Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego w Opolu, finansowanego przez rząd niemiecki, a rząd polski wspiera część wystawy stałej, która powstaje. Ubolewam jednak, że nie ma stałego mechanizmu, zapisanego w traktatach, o corocznych spotkaniach gremiów decyzyjnych. Tu piłeczka jest po stronie rządzących, również posła Kowalskiego - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Przewodniczący Bartek dodał, że w jednym z landów niemieckich pojawiło się nauczanie języka polskiego w szkołach. - To pokazuje, że stworzono tam mechanizm na taką naukę pozwalający.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »