Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień…
2021-06-10, 09:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym
- Mimo, że liczba zainteresowanych zaszczepieniem spada w naszym województwie, tak jak w całym kraju, to u nas odsetek chcących się zaszczepić jest najwyższy, wynosi około 70% - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
Rząd podejmuje różne akcje promocyjne, jak choćby ta dla samorządów, w której gminy, gdzie zaszczepi się najwięcej mieszkańców dostaną od 100 tysięcy nawet do 2 mln złotych.

- Pierwsze 500 gmin w kraju, które uzyska poziom wyszczepienia 67% otrzyma 100 tys. zł. Gminy, z najlepszymi wynikami akcji szczepiennej w regionie otrzymają od rządu 1 mln zł, a najlepsza gmina w kraju 2 mln zł.

Akcja promocyjna ma być wielotorowa.
- Będzie polegać na organizacji mobilnych punktów szczepień, zaangażowaniu strażaków ochotników, docierania do domów seniorów 70+, aby ich przekonać do zaszczepienia, ustalić termin szczepienia lub zaszczepić ich w domu - zapowiedział wojewoda Kłosowski. Pokreślił także, że u seniorów zachorowanie na covid-19 często kończy się koniecznością użycia respiratora, zaszczepienie powoduje dużo łagodniejszy przebieg choroby, jeśli dojdzie do zakażenia.

Najwięcej szczepień wykonano do tej pory w Opolu i w powiecie opolskim. Wiele do zrobienia pod względem szczepień ma gmina Namysłów.
- Dlatego tam zlokalizowaliśmy w rynku mobilny punkt szczepień. Wiem, że po tym wzrósł odsetek zaszczepionych, ale przypominam, że w Namysłowie działa także punkt szczepień populacyjnych, a nie tylko mobilny punkt szczepień - podkreślił Sławomir Kłosowski.

Jego zdaniem, "paszport covidowy" zatwierdzony przez Parlament Europejski jest trochę wątpliwy. - Żeby nie było trudnych sytuacji przy wejściu do samolotu, czy udziału w wycieczce dla nie posiadających tego paszportu - powiedział wojewoda.

Rozmawialiśmy także o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Województwo opolskie jest regionem, w którym spisało się najwięcej mieszkańców.

- Spisujemy się po opolsku. W sposób zorganizowany, zdyscyplinowany i szybki. To zasługa tych, którzy pracują przy spisie i im należy teraz podziękować, ale dziękuję także mieszkańcom województwa, za to, że się spisują - powiedział wojewoda Kłosowski.
Zaznaczył, że dane uzyskane w wyniku spisu powszechnego są niezwykle potrzebne. - Będą wykorzystywane na przykład w akcji szczepień. Dowiemy się czy 500 tys. zaszczepionych mieszkańców Opolszczyzny to wyszczepienie na poziomie 50% czy 60 % - wyjaśnił.

Wojewoda Sławomir Kłosowski, że po 15 czerwca rozpoczyna objazd województwa. Chce, odwiedzić każdą gminę w regionie.

Zobacz także

2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej 2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej 2021-07-08, godz. 16:22 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o rekordowo niskich stopach procentowych i perspektywach na ich podwyżkę… Na jednodniowym posiedzeniu zbiorą się dziś członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Mają zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne informacje… » więcej 2021-07-08, godz. 13:58 Prof. Mieczysław Ryba o szczycie Trójmorza Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy… » więcej 2021-07-08, godz. 09:01 Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście - Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą… » więcej 2021-07-07, godz. 18:19 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »