Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu…
2021-06-08, 09:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów
- Polska jest przykładem, w jaki sposób należy profesjonalnie traktować mniejszości narodowe w danym państwie, a Niemcy są antyprzykładem. Nie respektują od 30 lat praw mniejszości polskiej w Niemczech - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Chce on uzupełnić traktat o dobrym sąsiedztwie zawarty między Polską i Niemcami w 1991 roku o zapisy mówiące o finansowaniu nauki języka polskiego, zwrocie zagrabionego mienia oraz nadaniu Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

- Przez 30 lat RFN mimo, że traktat został ratyfikowany, nie wydało rozporządzeń wykonawczych i żaden land nie ma podstawy prawnej do finansowania nauki języka polskiego - podkreślał poseł Kowalski. - Domagamy się tego, żeby zasada symetrii została uskuteczniona. Poseł Solidarnej Polski liczy na to, że sejmik województwa opolskiego i rada miasta Opola poprą tę inicjatywę. On z kolei przedłoży ją polskiemu rządowi.

Rozmawialiśmy także o energetyce w kontekście rosnących cen energii.
- W najbliższych latach Polska, która musi kupować spekulacyjne certyfikaty energetyczne, wyda na to 47 mld. Cena jest oderwana od rzeczywistości. 4 lub 5 lat temu certyfikat do emisji 1 tony CO2 kosztował około 5 euro, potem nagle wzrósł do 20 euro, pod koniec ubiegłego roku kosztował 28 euro a obecnie już 54 euro. Polacy otrzymają za chwilę wyższe rachunki za prąd - wyjaśnił poseł Kowalski.

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad zmianami sposobu rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna.

- Wszyscy inni odbiorcy energii elektrycznej dopłacali właścicielom paneli fotowoltaicznych m.in przez zwolnienie z opłat dystrybucyjnych. I tak po zmianach, nad którymi pracuje ministerstwo energia z fotowoltaiki będzie korzystna.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował także postawę Czeskiej Republiki, która chce, aby Polska płaciła 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni Turów po tym jak zapadł wyrok nakazujący wstrzymanie wydobycia.

- W mojej ocenie Czesi nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania takich kar. Przygotowałem społecznie, przez prawników z Opola opinię prawną jak wygrać z Czechami, którą przesłałem rządowi. Polska nie może ustąpić nawet o milimetr w sprawie Turowa, bo UE testuje w ten sposób zablokowanie inwestycji np w polski atom.

Zobacz także

2021-07-19, godz. 09:57 Paweł Kampa z Nowej Lewicy o powodach zawieszenia posłów "buntowników" i procesie konsolidacji lewicy - Nastąpił przedostatni akt procesu połączeniowego Nowej Lewicy czyli starego SLD i starej Wiosny w postaci powołania dwóch frakcji. Zgodnie z tym co było… » więcej 2021-07-16, godz. 18:28 Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate… » więcej 2021-07-16, godz. 12:47 Młodzieżowa Loża Radiowa o kierunkach polityki oświatowej państwa i dyskusji wokół tzw. "cnót niewieścich" Minister edukacji i nauki podpisał bardzo ważny dokument składający się z sześciu punktów – kierunków polityki oświatowej państwa. To wskazówki na… » więcej 2021-07-16, godz. 09:26 Barbara Pawlos o pakiecie badań dla 40-latków, konsultacjach zdrowotnych podczas sobotniej akcji w CH Karolinka w Op… - Nasze stanowiska będą w środku, więc będzie można zapoznać się co to jest program Profilaktyka 40plus, dowiemy się tam jak się zapisać i jak z tego… » więcej 2021-07-15, godz. 16:18 Zarobkom lekarzy i nauczycieli poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa” Lekarze i nauczyciele otrzymują pieniądze z publicznej kasy. Jednak ich sytuacja finansowa jest diametralnie różna. Te dwie grupy zawodowe mają szczególny… » więcej 2021-07-15, godz. 09:14 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o trwającej rekrutacji i planach modernizacji budynku "Lipsk" - Połowa studentów w porównaniu z liczbą z zeszłego roku już zgłosiła swój akces - powiedział w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej… » więcej 2021-07-14, godz. 18:31 Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni… » więcej 2021-07-14, godz. 12:31 Paweł Nakonieczny o nyskiej polityce prorodzinnej, mieszkalnictwie i pamięci historycznej - Nysa kilka lat temu stanęła nad przepaścią demograficzną. Każdy kto wyjeżdżał z Nysy na studia, rozglądał się za pracą tam gdzie studiował lub… » więcej 2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »