Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu…
2021-06-08, 09:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów
- Polska jest przykładem, w jaki sposób należy profesjonalnie traktować mniejszości narodowe w danym państwie, a Niemcy są antyprzykładem. Nie respektują od 30 lat praw mniejszości polskiej w Niemczech - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Chce on uzupełnić traktat o dobrym sąsiedztwie zawarty między Polską i Niemcami w 1991 roku o zapisy mówiące o finansowaniu nauki języka polskiego, zwrocie zagrabionego mienia oraz nadaniu Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

- Przez 30 lat RFN mimo, że traktat został ratyfikowany, nie wydało rozporządzeń wykonawczych i żaden land nie ma podstawy prawnej do finansowania nauki języka polskiego - podkreślał poseł Kowalski. - Domagamy się tego, żeby zasada symetrii została uskuteczniona. Poseł Solidarnej Polski liczy na to, że sejmik województwa opolskiego i rada miasta Opola poprą tę inicjatywę. On z kolei przedłoży ją polskiemu rządowi.

Rozmawialiśmy także o energetyce w kontekście rosnących cen energii.
- W najbliższych latach Polska, która musi kupować spekulacyjne certyfikaty energetyczne, wyda na to 47 mld. Cena jest oderwana od rzeczywistości. 4 lub 5 lat temu certyfikat do emisji 1 tony CO2 kosztował około 5 euro, potem nagle wzrósł do 20 euro, pod koniec ubiegłego roku kosztował 28 euro a obecnie już 54 euro. Polacy otrzymają za chwilę wyższe rachunki za prąd - wyjaśnił poseł Kowalski.

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad zmianami sposobu rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna.

- Wszyscy inni odbiorcy energii elektrycznej dopłacali właścicielom paneli fotowoltaicznych m.in przez zwolnienie z opłat dystrybucyjnych. I tak po zmianach, nad którymi pracuje ministerstwo energia z fotowoltaiki będzie korzystna.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował także postawę Czeskiej Republiki, która chce, aby Polska płaciła 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni Turów po tym jak zapadł wyrok nakazujący wstrzymanie wydobycia.

- W mojej ocenie Czesi nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania takich kar. Przygotowałem społecznie, przez prawników z Opola opinię prawną jak wygrać z Czechami, którą przesłałem rządowi. Polska nie może ustąpić nawet o milimetr w sprawie Turowa, bo UE testuje w ten sposób zablokowanie inwestycji np w polski atom.

Zobacz także

2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej 2021-07-26, godz. 13:27 Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego - Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe… » więcej 2021-07-26, godz. 09:59 Dariusz Madera o przedłużeniu funkcjonowania szpitala tymczasowego i konieczności szczepień przeciwko covid - Przedłużenia szpitala tymczasowego w CWK w Opolu dokonał wojewoda i prezydent miasta zabezpieczając funkcjonowania szpitala w tej lokalizacji. Jesteśmy… » więcej 2021-07-23, godz. 18:53 Artur Żurakowski z Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego o prudnickim zlocie „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza… Ogólnopolska, międzynarodowa impreza z długim tradycjami wystartowała w Prudniku-Lesie. Wydarzenie to organizowane jest pod hasłem „Motocyklem na Rock Festiwal… » więcej 2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-22, godz. 08:53 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tzw. wyszczepialności w naszym regionie i planowanej promocji szczepień - Spotykam się z takimi opiniami, że jeśli pojawiają się nowe mutacje, to nie ma co się szczepić. Nieprawda, proszę w to nie wierzyć. Dotychczas zatwierdzone… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »