Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu…
2021-06-08, 09:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o uzupełnieniu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także o drożejącej energii, fotowoltaice i kopalni Turów
- Polska jest przykładem, w jaki sposób należy profesjonalnie traktować mniejszości narodowe w danym państwie, a Niemcy są antyprzykładem. Nie respektują od 30 lat praw mniejszości polskiej w Niemczech - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Chce on uzupełnić traktat o dobrym sąsiedztwie zawarty między Polską i Niemcami w 1991 roku o zapisy mówiące o finansowaniu nauki języka polskiego, zwrocie zagrabionego mienia oraz nadaniu Polakom mieszkającym w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

- Przez 30 lat RFN mimo, że traktat został ratyfikowany, nie wydało rozporządzeń wykonawczych i żaden land nie ma podstawy prawnej do finansowania nauki języka polskiego - podkreślał poseł Kowalski. - Domagamy się tego, żeby zasada symetrii została uskuteczniona. Poseł Solidarnej Polski liczy na to, że sejmik województwa opolskiego i rada miasta Opola poprą tę inicjatywę. On z kolei przedłoży ją polskiemu rządowi.

Rozmawialiśmy także o energetyce w kontekście rosnących cen energii.
- W najbliższych latach Polska, która musi kupować spekulacyjne certyfikaty energetyczne, wyda na to 47 mld. Cena jest oderwana od rzeczywistości. 4 lub 5 lat temu certyfikat do emisji 1 tony CO2 kosztował około 5 euro, potem nagle wzrósł do 20 euro, pod koniec ubiegłego roku kosztował 28 euro a obecnie już 54 euro. Polacy otrzymają za chwilę wyższe rachunki za prąd - wyjaśnił poseł Kowalski.

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad zmianami sposobu rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna.

- Wszyscy inni odbiorcy energii elektrycznej dopłacali właścicielom paneli fotowoltaicznych m.in przez zwolnienie z opłat dystrybucyjnych. I tak po zmianach, nad którymi pracuje ministerstwo energia z fotowoltaiki będzie korzystna.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował także postawę Czeskiej Republiki, która chce, aby Polska płaciła 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni Turów po tym jak zapadł wyrok nakazujący wstrzymanie wydobycia.

- W mojej ocenie Czesi nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania takich kar. Przygotowałem społecznie, przez prawników z Opola opinię prawną jak wygrać z Czechami, którą przesłałem rządowi. Polska nie może ustąpić nawet o milimetr w sprawie Turowa, bo UE testuje w ten sposób zablokowanie inwestycji np w polski atom.

Zobacz także

2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »