Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia…
2021-06-07, 13:16 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia do traktatu polsko-niemieckiego, nowych instytucjach mniejszości w Opolu

Ryszard Galla "Południowa Loża Radiowa" (07.06.2021)
- Każdy ma prawo wnioskować szczególnie jeśli jest to poseł. Jeśli polska strona rządowa będzie podejmowała temat to na pewno będzie ona dyskutowana z rządem niemieckim. Jeśli będą wypracowane pewne założenia, to przecież będziemy je akceptować, a jeśli nie to musimy się z tym wszystkim pogodzić. Temat jest otwarty – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, odnosząc się do inicjatywy posła Janusza Kowalskiego. Polityk Solidarnej Polski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział złożenie wniosku do premiera aby do traktatu polsko-niemieckiego dopisać dodatkowe porozumienie. Składałoby się ono z trzech części: chodzi o uznanie statusu mniejszości narodowej Polaków w Niemczech, zwrot zagrabionego przez niemieckich nazistów mienia Związkowi Polaków w Niemczech i symetryczne finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech.
- My nie chcemy być zakładnikami jeśli chodzi o Polaków w Niemczech. My jesteśmy prawowitymi obywatelami RP pochodzenia niemieckiego. Te sprawy są uregulowane w traktacie ale i Konstytucji. Trzeba zaznaczyć, że my te ziemie zamieszkujemy od dziada pradziada – podkreślał poseł Galla.

Zdaniem naszego gościa, „wszelkie kwestie roszczeniowe czy też kwestie związane z mniejszością polską, powinny być dwustronnie uzgodnione.”

- Pamiętajmy o tym, że na ziemiach Górnego Śląska, Śląska w ogóle czy też Pomorza, tam gdzie przed II Wojną Światową były tereny niemieckie, my zamieszkujemy i zgodnie z zapisami polskiej ustawy o mniejszościach narodowych spełniamy te warunki aby być mniejszością niemiecką w Polsce – mówił Ryszard Galla.

A co z polską mniejszością? - Jeśli się mówi o milionach, które w różnych okresach tam wyjechały to trudno mówić, żeby wszelkie warunki były spełnione… Nie możemy powiedzieć, że w Niemczech nie ma mniejszości, bo mniejszości są. Natomiast jest sporna kwestia co do Polaków zamieszkujących w Niemczech, bo taką też oficjalną nazwę używaliśmy pracując w ramach okrągłego stołu – mówił nasz gość.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o intensywnym weekendzie dla mniejszości, w piątek bowiem do Opola przyjechał ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven, potem nastąpiło otwarcie dwóch instytucji prowadzących działalność młodzieżową oraz naukową, a na finał w niedzielę odbyła się pielgrzymka na Górze św. Anny.

- Po raz pierwszy gościliśmy pana ambasadora. On niedawno objął tę funkcję, miałem z nim okazję się spotkać w Warszawie ale wizyta na Opolszczyźnie to ważna rzecz, nie tylko dla mnie ale i całego środowiska, bo ambasador przeprowadził także rozmowy z wojewodą, marszałkiem i prezydentem miasta Opola, wiec wydaje się, że była to wartościowa wizyta – mówił poseł Galla.

Inne wątki jakie poruszyliśmy w Radiu Opole dotyczyły wypowiedzi wicemarszałka sejmu nt. Swiatlany Cichanouskiej oraz strajku pielęgniarek.

Zobacz także

2021-07-14, godz. 12:31 Paweł Nakonieczny o nyskiej polityce prorodzinnej, mieszkalnictwie i pamięci historycznej - Nysa kilka lat temu stanęła nad przepaścią demograficzną. Każdy kto wyjeżdżał z Nysy na studia, rozglądał się za pracą tam gdzie studiował lub… » więcej 2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej 2021-07-13, godz. 12:57 "Co tam panie w polityce?" w Loży Radiowej. Piotr Gociek o ustawie medialnej, nowej deklaracji ideowej PO i blokowaniu… » więcej 2021-07-13, godz. 09:28 Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy - To są marzenia utopijne. Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił w Porannej Loży Radiowej dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w… » więcej 2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »