Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia…
2021-06-07, 13:16 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia do traktatu polsko-niemieckiego, nowych instytucjach mniejszości w Opolu

Ryszard Galla "Południowa Loża Radiowa" (07.06.2021)
- Każdy ma prawo wnioskować szczególnie jeśli jest to poseł. Jeśli polska strona rządowa będzie podejmowała temat to na pewno będzie ona dyskutowana z rządem niemieckim. Jeśli będą wypracowane pewne założenia, to przecież będziemy je akceptować, a jeśli nie to musimy się z tym wszystkim pogodzić. Temat jest otwarty – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, odnosząc się do inicjatywy posła Janusza Kowalskiego. Polityk Solidarnej Polski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział złożenie wniosku do premiera aby do traktatu polsko-niemieckiego dopisać dodatkowe porozumienie. Składałoby się ono z trzech części: chodzi o uznanie statusu mniejszości narodowej Polaków w Niemczech, zwrot zagrabionego przez niemieckich nazistów mienia Związkowi Polaków w Niemczech i symetryczne finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech.
- My nie chcemy być zakładnikami jeśli chodzi o Polaków w Niemczech. My jesteśmy prawowitymi obywatelami RP pochodzenia niemieckiego. Te sprawy są uregulowane w traktacie ale i Konstytucji. Trzeba zaznaczyć, że my te ziemie zamieszkujemy od dziada pradziada – podkreślał poseł Galla.

Zdaniem naszego gościa, „wszelkie kwestie roszczeniowe czy też kwestie związane z mniejszością polską, powinny być dwustronnie uzgodnione.”

- Pamiętajmy o tym, że na ziemiach Górnego Śląska, Śląska w ogóle czy też Pomorza, tam gdzie przed II Wojną Światową były tereny niemieckie, my zamieszkujemy i zgodnie z zapisami polskiej ustawy o mniejszościach narodowych spełniamy te warunki aby być mniejszością niemiecką w Polsce – mówił Ryszard Galla.

A co z polską mniejszością? - Jeśli się mówi o milionach, które w różnych okresach tam wyjechały to trudno mówić, żeby wszelkie warunki były spełnione… Nie możemy powiedzieć, że w Niemczech nie ma mniejszości, bo mniejszości są. Natomiast jest sporna kwestia co do Polaków zamieszkujących w Niemczech, bo taką też oficjalną nazwę używaliśmy pracując w ramach okrągłego stołu – mówił nasz gość.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o intensywnym weekendzie dla mniejszości, w piątek bowiem do Opola przyjechał ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven, potem nastąpiło otwarcie dwóch instytucji prowadzących działalność młodzieżową oraz naukową, a na finał w niedzielę odbyła się pielgrzymka na Górze św. Anny.

- Po raz pierwszy gościliśmy pana ambasadora. On niedawno objął tę funkcję, miałem z nim okazję się spotkać w Warszawie ale wizyta na Opolszczyźnie to ważna rzecz, nie tylko dla mnie ale i całego środowiska, bo ambasador przeprowadził także rozmowy z wojewodą, marszałkiem i prezydentem miasta Opola, wiec wydaje się, że była to wartościowa wizyta – mówił poseł Galla.

Inne wątki jakie poruszyliśmy w Radiu Opole dotyczyły wypowiedzi wicemarszałka sejmu nt. Swiatlany Cichanouskiej oraz strajku pielęgniarek.

Zobacz także

2021-07-19, godz. 09:57 Paweł Kampa z Nowej Lewicy o powodach zawieszenia posłów "buntowników" i procesie konsolidacji lewicy - Nastąpił przedostatni akt procesu połączeniowego Nowej Lewicy czyli starego SLD i starej Wiosny w postaci powołania dwóch frakcji. Zgodnie z tym co było… » więcej 2021-07-16, godz. 18:28 Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate… » więcej 2021-07-16, godz. 12:47 Młodzieżowa Loża Radiowa o kierunkach polityki oświatowej państwa i dyskusji wokół tzw. "cnót niewieścich" Minister edukacji i nauki podpisał bardzo ważny dokument składający się z sześciu punktów – kierunków polityki oświatowej państwa. To wskazówki na… » więcej 2021-07-16, godz. 09:26 Barbara Pawlos o pakiecie badań dla 40-latków, konsultacjach zdrowotnych podczas sobotniej akcji w CH Karolinka w Op… - Nasze stanowiska będą w środku, więc będzie można zapoznać się co to jest program Profilaktyka 40plus, dowiemy się tam jak się zapisać i jak z tego… » więcej 2021-07-15, godz. 16:18 Zarobkom lekarzy i nauczycieli poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa” Lekarze i nauczyciele otrzymują pieniądze z publicznej kasy. Jednak ich sytuacja finansowa jest diametralnie różna. Te dwie grupy zawodowe mają szczególny… » więcej 2021-07-15, godz. 09:14 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o trwającej rekrutacji i planach modernizacji budynku "Lipsk" - Połowa studentów w porównaniu z liczbą z zeszłego roku już zgłosiła swój akces - powiedział w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej… » więcej 2021-07-14, godz. 18:31 Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni… » więcej 2021-07-14, godz. 12:31 Paweł Nakonieczny o nyskiej polityce prorodzinnej, mieszkalnictwie i pamięci historycznej - Nysa kilka lat temu stanęła nad przepaścią demograficzną. Każdy kto wyjeżdżał z Nysy na studia, rozglądał się za pracą tam gdzie studiował lub… » więcej 2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »