Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia…
2021-06-07, 13:16 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o propozycji dodatkowego porozumienia do traktatu polsko-niemieckiego, nowych instytucjach mniejszości w Opolu

Ryszard Galla "Południowa Loża Radiowa" (07.06.2021)
- Każdy ma prawo wnioskować szczególnie jeśli jest to poseł. Jeśli polska strona rządowa będzie podejmowała temat to na pewno będzie ona dyskutowana z rządem niemieckim. Jeśli będą wypracowane pewne założenia, to przecież będziemy je akceptować, a jeśli nie to musimy się z tym wszystkim pogodzić. Temat jest otwarty – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, odnosząc się do inicjatywy posła Janusza Kowalskiego. Polityk Solidarnej Polski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział złożenie wniosku do premiera aby do traktatu polsko-niemieckiego dopisać dodatkowe porozumienie. Składałoby się ono z trzech części: chodzi o uznanie statusu mniejszości narodowej Polaków w Niemczech, zwrot zagrabionego przez niemieckich nazistów mienia Związkowi Polaków w Niemczech i symetryczne finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech.
- My nie chcemy być zakładnikami jeśli chodzi o Polaków w Niemczech. My jesteśmy prawowitymi obywatelami RP pochodzenia niemieckiego. Te sprawy są uregulowane w traktacie ale i Konstytucji. Trzeba zaznaczyć, że my te ziemie zamieszkujemy od dziada pradziada – podkreślał poseł Galla.

Zdaniem naszego gościa, „wszelkie kwestie roszczeniowe czy też kwestie związane z mniejszością polską, powinny być dwustronnie uzgodnione.”

- Pamiętajmy o tym, że na ziemiach Górnego Śląska, Śląska w ogóle czy też Pomorza, tam gdzie przed II Wojną Światową były tereny niemieckie, my zamieszkujemy i zgodnie z zapisami polskiej ustawy o mniejszościach narodowych spełniamy te warunki aby być mniejszością niemiecką w Polsce – mówił Ryszard Galla.

A co z polską mniejszością? - Jeśli się mówi o milionach, które w różnych okresach tam wyjechały to trudno mówić, żeby wszelkie warunki były spełnione… Nie możemy powiedzieć, że w Niemczech nie ma mniejszości, bo mniejszości są. Natomiast jest sporna kwestia co do Polaków zamieszkujących w Niemczech, bo taką też oficjalną nazwę używaliśmy pracując w ramach okrągłego stołu – mówił nasz gość.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o intensywnym weekendzie dla mniejszości, w piątek bowiem do Opola przyjechał ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven, potem nastąpiło otwarcie dwóch instytucji prowadzących działalność młodzieżową oraz naukową, a na finał w niedzielę odbyła się pielgrzymka na Górze św. Anny.

- Po raz pierwszy gościliśmy pana ambasadora. On niedawno objął tę funkcję, miałem z nim okazję się spotkać w Warszawie ale wizyta na Opolszczyźnie to ważna rzecz, nie tylko dla mnie ale i całego środowiska, bo ambasador przeprowadził także rozmowy z wojewodą, marszałkiem i prezydentem miasta Opola, wiec wydaje się, że była to wartościowa wizyta – mówił poseł Galla.

Inne wątki jakie poruszyliśmy w Radiu Opole dotyczyły wypowiedzi wicemarszałka sejmu nt. Swiatlany Cichanouskiej oraz strajku pielęgniarek.

Zobacz także

2021-08-04, godz. 17:44 Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Fr… Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali… » więcej 2021-08-04, godz. 12:54 Wiceminister Barbara Socha i Dorota Bojemska o Strategii Demograficznej 2040 konsultowanej z samorządowcami - Głosy są w zasadzie podobne, choć każde województwo ma swoją specyfikę - powiedziała w Południowej Loży Radiowej podsekretarz Stanu w Ministerstwie… » więcej 2021-08-04, godz. 09:01 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o demografii gminy i Strategii Demograficznej 2040 - W gminie Głogówek w ciągu dwóch lat ubyło 200-tu mieszkańców. Liczba ludności wynosi w tej chwili około 12 tys 400 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-03, godz. 17:46 Lidia Klarzyńska, prezes ROD w Prudniku oraz Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o problemie działkowców z dziką… Prudniccy działkowcy nie mogą sobie poradzić z leśnymi zwierzętami. Zjadają i niszczą ich uprawy. Działkowcy obawiają się też chorób zakaźnych, które… » więcej 2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej 2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 12:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o podejściu młodych do szczepień Naszych gości pytaliśmy jaki mają stosunek do szczepień przeciwko COVID-19, czy sami promują szczepienia i skąd czerpią wiedzę na temat pandemii koronawirusa… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »