Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury…
2021-06-04, 19:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, o luzowaniu obostrzeń pandemicznych w placówkach kultury i współpracy z Czechami

Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Do działalności sprzed lockdownu powoli wracają instytucje kultury. MOK w Głubczycach ma w planach wiele przedsięwzięć realizowanych również we współpracy z czeskimi partnerami. Na ten cel pozyskał unijne dofinansowanie.
- Od pewnego czasu prowadzimy zajęcie indywidulane oraz zdalne - powiedział Zbigniew Ziółko, dyrektorem MOK w Głubczycach. - Głównie dotyczyło to studia piosenki, chórów pracujących w podgrupach, sekcji teatralnej. Powstały nagrania prezentowane w mediach społecznościowych. Nie rozpoczęliśmy jeszcze zajęć z grupą seniorów, ale już niebawem będą w nich mogli uczestniczyć ci, którzy są zaszczepieni. Niebawem ruszamy też z koncertami i spektaklami chórów i grupy teatralnej. W lipcu wychodzimy w plener. Jest zaplanowany duży program imprez. Realizujemy też polsko-czeski projekt „Śląskie Portamento”. Jest to program chóralny, ale nie tylko. Pozyskaliśmy blisko 100 tys. euro unijnego dofinansowania m.in. na zajęcia chóralne. Mamy jeszcze do przeprowadzenia 25 koncertów. W sierpniu planujemy dni miasta. Będą związane z tym imprezy. Jesienią rozpoczniemy koncerty w wyremontowanej, nowoczesnej sali widowiskowej MOK.

Głubczyce są miastem pogranicza polsko-czeskiego. Tamtejszy MOK od wielu lat współpracuje ze swoimi odpowiednikami za południową granicą realizując różne przedsięwzięcia kulturalne.

- Jesteśmy w Euroregionie Silesia. Krnów, z którym współpracowaliśmy najdłużej jest w Euroregionie Pradziad. Pewne projekty nie mogą być finansowane w związku z przynależnością do innego euroregionu. Dlatego też obecnie współpracujemy z Vitkovem. Realizowany był bogaty program o smakach kulinarnych. Tych pomysłów jest coraz więcej. Czekamy, żebyśmy mogli spokojnie przejeżdżać przez granicę i to wszystko ponownie rozkręcić. Żeby Czesi przyjeżdżali do nas, a my do nich. Chcemy dalej korzystać ze środków unijnych. Mamy pomysły na wspólną działalność m.in. koncertową, kulinarną i grup senioralnych.

W dalszej części programu mówiliśmy o sobotniej, turystycznej imprezie rowerowej w powiecie głubczyckim, która odbędzie się w ramach projektu urzędu marszałkowskiego „Opolskie na rowery”. Projekt ten przewiduje m.in. dokładną inwentaryzację tras w całym województwie i opracowanie koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej.

Zobacz także

2021-07-05, godz. 18:51 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nepotyzmu Uchwałę dotyczącą nepotyzmu przyjął sobotni kongres PiS. Są tam zapisy, które mają wyeliminować zatrudnianie krewnych parlamentarzystów tej partii w… » więcej 2021-07-05, godz. 13:00 Poseł KO Tomasz Kostuś o Radzie Krajowej PO i powrocie "króla", czyli Donalda Tuska do krajowej polityki – Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru i tej decyzji. Cytując dziennikarzy i blogerów, możemy mówić o "powrocie króla" – mówił Tomasz Kostuś, poseł… » więcej 2021-07-05, godz. 09:30 Poseł Violetta Porowska o ustaleniach Kongresu PiS, zmianach w funkcjonowaniu struktur partii w regionie i powrocie Donalda… – Najważniejsza konkluzja jest taka, że PiS ma olbrzymią siłę, żeby sprawować władzę w Polsce i walczyć w kolejnych wyborach. Druga konkluzja jest… » więcej 2021-07-02, godz. 18:41 Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących… Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez… » więcej 2021-07-02, godz. 13:56 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji KPA, zawirowaniach wokół utrzymania większości w sejmie przez Zjednoczoną… Naszymi gośćmi w Młodzieżowej Loży Radiowej byli Dawid Rygol z Młodej Prawicy (młodzieżówki Porozumienia Jarosława Gowina) oraz Kamil Wencel z Młodych… » więcej 2021-07-02, godz. 09:43 Rafał Tkacz o wyborach przedterminowych na burmistrza Gorzowa Śląskiego Pięcioro kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Gorzowa Śląskiego w niedzielę w wyborach przedterminowych. Głosowanie odbędzie się z… » więcej 2021-07-01, godz. 16:17 Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł… Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom… » więcej 2021-07-01, godz. 13:18 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzerzynie-Koźlu o przyjmowaniu pacjentów nie tylko z covid, szczepieniach… - Od dzisiaj pacjent covidowy, który będzie miał inne schorzenia wymagające leczenia będzie trafiał do "swojego" najbliższego szpitala. Do tej pory my byliśmy… » więcej 2021-07-01, godz. 09:21 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o spisie powszechnym i karach za odmowę spisania się lub za podanie nieprawdziwych… - Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o odsetek spisanych mieszkańców w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spisało… » więcej 2021-06-30, godz. 18:04 Mirosław Czupkiewicz, prezes PTBS, o nowym obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w domach i… Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację o źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Związany z tym obowiązek… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »