Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności…
2021-06-04, 16:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie, o rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych

Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Osoby niepełnosprawne mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy. W Polsce funkcjonuje blisko 130 ZAZ. Zatrudniają ogółem ponad 7600 osób głównie ze znaczną niepełnosprawnością. Na Opolszczyźnie jest pięć takich zakładów, a ostatni z nich powstał w Nysie. Nie wyczerpuje to jednak związanych z tym potrzeb społecznych.
- ZAZ jest szczególnym typem jednostki organizacyjnej. Funkcjonuje m.in. na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. ZAZ w Nysie jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Infirmicare Non Profit Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością, która jest podmiotem ekonomii społecznej. Ważna jest współpraca z samorządami. Bez niej niemożliwe byłoby utworzenie tego oraz każdego innego ZAZ na Opolszczyźnie i w kraju. Barierą jest spełnienie wymogów organizacyjnych obowiązujących każdy zakład pracy. Wniosek o utworzenie ZAZ składamy do urzędu marszałkowskiego. Wymagana jest zgoda urzędu wojewódzkiego i pozytywna opinia starostwa – powiedział Aleksander Bugla, inicjator powstania ZAZ w Nysie.

Ze statystyk wynika, że w powiecie nyskim jest ok. 14 tysięcy osób niepełnosprawnych.

- Nasz ZAZ jest jednym z większych na Opolszczyźnie. Mamy u nas 50 osób głównie ze znacznymi niepełnosprawnościami. Istnieje możliwość zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale tylko posiadających schorzenie psychiczne, umysłowe lub autyzm. Pewne ograniczenia wynikają też z samej ustawy. Kolejka do ZAZ jest coraz większa. Taki zakład jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zatrudnieni zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe. U nas są to umiejętności w zakresie krawiectwa, stolarstwa, ogrodnictwa, informatyki oraz opieki nad seniorami. Osoby te zatrudnione są na umowę o pracę. Najczęściej jest to pierwsza w ich życiu praca, za którą otrzymują regularne wynagrodzenie. Tego nie ma ani w Warsztatach Terapii Zajęciowej, ani w Środowiskowym Domu Samopomocy, które również aktywizują społecznie niepełnosprawnych. W każdym powiecie powinien istnieć przynajmniej jeden ZAZ. Daje on możliwość redefiniowania się na nowo osobom niepełnosprawnym poprzez pracę. Czują się one użyteczne społecznie. Mają poczucie własnej wartości i przydatności – mówił Aleksander Bugla.

Zobacz także

2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej 2021-07-27, godz. 09:04 Barbara Kamińska o zgłoszeniach do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego i sposobie głosowania, które odbędzie się… - Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie, zgłosiły się 32 organizacje pozarządowe. Aplikowały na łączną kwotę ponad 7 milionów - powiedziała w Porannej… » więcej 2021-07-26, godz. 17:59 Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich… Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »