Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk…
2021-06-02, 17:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk, prudnicki wolontariusz, Marzanna Zawadzka-Ciępka, wojewódzki koordynator „Klubów Ośmiu”, o społecznikach działający na rzecz potrzebujących

Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Paweł Korniejczuk z Prudnika jest jednym z najlepszych wolontariuszy w Polsce. Nagrodzono go podczas XVII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. M.in. o wpływie pandemii na działalność społeczną rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Koronawirus ograniczył aktywność wolontariuszy - powiedziała Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Mamy bardzo dużą różnicę pomiędzy wolontariatem stałym, długoterminowym, a wolontariatem akcyjnym. Od zeszłego roku część instytucji pozarządowych pozostaje zamknięta na współpracę wolontariacką. Z drugiej strony podczas pierwszego lockdawnu pomoc sąsiedzka, czy osobom starszym to był bardziej wolontariat akcyjny. Według ogólnopolskich badań blisko 40 procent organizacji pozarządowych bardzo mocno odczuło spadek udziału wolontariuszy w ich pracach. Globalnie nam ten wolontariat troszeczkę zamarł. Bardzo dużo pracy będą musiały wykonać organizacje pozarządowe, aby wolontariat ponownie się rozwinął. OCWIP realizuje drugą edycję ogólnopolskiego programu Korpus Solidarności. Oferujemy szkolenia, które m.in. związane są z aspektami prawnymi dotyczącymi wolontariatu, pobudzają do takiej działalności oraz wzmacniają związane z tym kompetencje. Będziemy też ogłaszać konkursy na lokalne projekty, czy bony edukacyjne. Grupy wolontariuszy będą mogły wykorzystać pulę pieniędzy na dokształcenie. W Opolu powstała koalicja na rzecz rozwoju i koordynacji tych wszystkich działań związanych z wolontariatem.

- Działalność wolontariacką rozpocząłem trzy lata temu – mówił Paweł Korniejczuk z Prudnika. – Uczęszczałem na stałe wolontariaty w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Świetlicy „Dąbrówka”. Moja praca polegała na pomocy niepełnosprawnym. Natomiast w świetlicy pomagałem dzieciom odrabiać zadania, w pracach plastycznych. Daje mi to większą pewność siebie. Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do wolontariatu. Pomaganie ludziom sprawia mi wielką przyjemność.

- Ideą Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest wyłonienie najwspanialszych wolontariuszy. Nagradzani tym honorowym tytułem są tzw. ambasadorami dobra wśród młodzieży. Paweł uzyskał największą ilość punktów. Komisja konkursowa uznała, że to jest nietuzinkowy wolontariusz. On oczarował wszystkich swoją działalnością. Niesamowite jest, że w ciągu trzech lat miał cztery stałe wolontariaty. To była jego pasja. W powiecie prudnickim działalność wolontariacką propaguję od 2008 roku. „Kluby Ośmiu” tworzyłam w kolejnych szkołach Prudnika, a także w Głogówku, Moszczance i Łączniku. Kluby te działają też w Kluczborku, Oleśnie, Praszce, Strzelcach Opolskich, Tułowicach i Opolu. W tym roku szkolnym zapisało się 50 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Wśród nich są też Ukraińcy, którzy uczą się w tej szkole. Nasze społeczeństwo się starzeje. Będzie potrzeba coraz większej pomocy. Młodzi ludzie często angażują się, ale w akcje charytatywne. Są to np. koncerty i na tym się kończy ich działalność. Chodzi jednak o stały wolontariat, żeby systematycznie komuś pomagać. Tacy wolontariusze przewartościowują swoje życie i wiele na tym zyskują - powiedziała Marzanna Zawadzka-Ciępka, Wojewódzki Koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Zobacz także

2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej 2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej 2021-07-08, godz. 16:22 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o rekordowo niskich stopach procentowych i perspektywach na ich podwyżkę… Na jednodniowym posiedzeniu zbiorą się dziś członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Mają zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne informacje… » więcej 2021-07-08, godz. 13:58 Prof. Mieczysław Ryba o szczycie Trójmorza Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy… » więcej 2021-07-08, godz. 09:01 Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście - Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą… » więcej 2021-07-07, godz. 18:19 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »