Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk…
2021-06-02, 17:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk, prudnicki wolontariusz, Marzanna Zawadzka-Ciępka, wojewódzki koordynator „Klubów Ośmiu”, o społecznikach działający na rzecz potrzebujących

Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Paweł Korniejczuk z Prudnika jest jednym z najlepszych wolontariuszy w Polsce. Nagrodzono go podczas XVII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. M.in. o wpływie pandemii na działalność społeczną rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Koronawirus ograniczył aktywność wolontariuszy - powiedziała Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Mamy bardzo dużą różnicę pomiędzy wolontariatem stałym, długoterminowym, a wolontariatem akcyjnym. Od zeszłego roku część instytucji pozarządowych pozostaje zamknięta na współpracę wolontariacką. Z drugiej strony podczas pierwszego lockdawnu pomoc sąsiedzka, czy osobom starszym to był bardziej wolontariat akcyjny. Według ogólnopolskich badań blisko 40 procent organizacji pozarządowych bardzo mocno odczuło spadek udziału wolontariuszy w ich pracach. Globalnie nam ten wolontariat troszeczkę zamarł. Bardzo dużo pracy będą musiały wykonać organizacje pozarządowe, aby wolontariat ponownie się rozwinął. OCWIP realizuje drugą edycję ogólnopolskiego programu Korpus Solidarności. Oferujemy szkolenia, które m.in. związane są z aspektami prawnymi dotyczącymi wolontariatu, pobudzają do takiej działalności oraz wzmacniają związane z tym kompetencje. Będziemy też ogłaszać konkursy na lokalne projekty, czy bony edukacyjne. Grupy wolontariuszy będą mogły wykorzystać pulę pieniędzy na dokształcenie. W Opolu powstała koalicja na rzecz rozwoju i koordynacji tych wszystkich działań związanych z wolontariatem.

- Działalność wolontariacką rozpocząłem trzy lata temu – mówił Paweł Korniejczuk z Prudnika. – Uczęszczałem na stałe wolontariaty w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Świetlicy „Dąbrówka”. Moja praca polegała na pomocy niepełnosprawnym. Natomiast w świetlicy pomagałem dzieciom odrabiać zadania, w pracach plastycznych. Daje mi to większą pewność siebie. Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do wolontariatu. Pomaganie ludziom sprawia mi wielką przyjemność.

- Ideą Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest wyłonienie najwspanialszych wolontariuszy. Nagradzani tym honorowym tytułem są tzw. ambasadorami dobra wśród młodzieży. Paweł uzyskał największą ilość punktów. Komisja konkursowa uznała, że to jest nietuzinkowy wolontariusz. On oczarował wszystkich swoją działalnością. Niesamowite jest, że w ciągu trzech lat miał cztery stałe wolontariaty. To była jego pasja. W powiecie prudnickim działalność wolontariacką propaguję od 2008 roku. „Kluby Ośmiu” tworzyłam w kolejnych szkołach Prudnika, a także w Głogówku, Moszczance i Łączniku. Kluby te działają też w Kluczborku, Oleśnie, Praszce, Strzelcach Opolskich, Tułowicach i Opolu. W tym roku szkolnym zapisało się 50 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Wśród nich są też Ukraińcy, którzy uczą się w tej szkole. Nasze społeczeństwo się starzeje. Będzie potrzeba coraz większej pomocy. Młodzi ludzie często angażują się, ale w akcje charytatywne. Są to np. koncerty i na tym się kończy ich działalność. Chodzi jednak o stały wolontariat, żeby systematycznie komuś pomagać. Tacy wolontariusze przewartościowują swoje życie i wiele na tym zyskują - powiedziała Marzanna Zawadzka-Ciępka, Wojewódzki Koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Zobacz także

2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-22, godz. 08:53 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tzw. wyszczepialności w naszym regionie i planowanej promocji szczepień - Spotykam się z takimi opiniami, że jeśli pojawiają się nowe mutacje, to nie ma co się szczepić. Nieprawda, proszę w to nie wierzyć. Dotychczas zatwierdzone… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »