Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności…
2021-06-02, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień mimo ustępującej pandemii oraz o tym, że już niedługo będzie można się zaszczepić w aptece

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
- Odporność zbiorowa występuje według różnych danych, ale 70% zaszczepionej populacji to absolutne minimum, 80% 90% powoduje, że wirus nie ma kogo atakować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej dr Wiesława Błudzin ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Spadła liczba chcących się szczepień przeciwko covid-19 na Opolszczyźnie. Są dostępne preparaty, ale brakuje pacjentów. Przed nami wakacyjne wyjazdy i narażanie się na nowe warianty koronawirusa. Czy dostępne szczepionki będą skuteczne?

- Badania dowodzą, że na razie tak. Co to znaczy na razie? Jeśli wirus będzie mutował, będzie się łączył brytyjski z indyjskim czy jeszcze inne mutacje, to kto wie, zobaczymy, ale generalnie na razie jesteśmy chronieni - wyjaśniła dr Błudzin specjalista chorób zakaźnych.

- Na pewno w wakacje będą "przywiezione" do Polski nowe warianty koronawirusa, więc tym bardziej powinniśmy się szczepić. Nie bać się tego i szczepić - apelowała.

Gość Porannej Loży Radiowej skomentowała także decyzję, że od 7 czerwca będą mogły być szczepione dzieci powyżej 12 roku życia. - Bardzo dobrze, niech się szczepią. Jest udowodnione, że dzieci przenosiły zakażenia, dlatego uczyły się zdalnie, a dzieci muszą chodzić do szkoły. Niech się szczepią, żeby nie było ognisk zakażeń w szkołach - stwierdziła.

W Porannej Loży Radiowej gościł także Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rozmawialiśmy o tym, że już wkrótce będzie można się zaszczepić przeciwko covid w aptece. - Ustawa, która na to pozwala jest już podpisana. Czekamy na rozporządzenie ministra zdrowia ze szczegółowymi wytycznymi: jak przygotować pomieszczenia, jak je wyposażyć, jakie procedury zachować - wyjaśnił Tomków.

W 13 krajach w Europie można się zaszczepić przeciwko grypie w aptece. W Polsce także mówi się o tym, żeby szczepienia przeciwko grypie były dostępne w aptekach, oraz szczepienia wymagane przed podróżą do egzotycznych krajów.

- Przekonanie, że covid się skończył i nie ma sensu się szczepić jest błędne - podkreślił gość Porannej Loży Radiowej.
Dr Wiesława Błudzin o tym, dlaczego należy się szczepić, mimo tego, że pandemia chwilowo ustępuje.
Marek Tomków o możliwości szczepienia w aptekach

Zobacz także

2021-07-20, godz. 09:25 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa o pomocy partnerskiemu regionowi w Niemczech po powodzi - Natychmiast, praktycznie następnego dnia po tym, jak dotarły do nas te informacje, został wysłany mail z zapytaniem, potem poszły też oficjalne pisma do… » więcej 2021-07-19, godz. 18:36 Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach tury… Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy… » więcej 2021-07-19, godz. 13:39 Senator PO Danuta Jazłowiecka o ostatnich decyzjach TSUE ws. Polski, znaczeniu powrotu Tuska dla Platformy Obywatelsk… - Donald Tusk swoim powrotem nie "namieszał" tylko właśnie zaczął porządkować - mówiła w Południowej Loży Radiowej Danuta Jazlowiecka, senator Platformy… » więcej 2021-07-19, godz. 09:57 Paweł Kampa z Nowej Lewicy o powodach zawieszenia posłów "buntowników" i procesie konsolidacji lewicy - Nastąpił przedostatni akt procesu połączeniowego Nowej Lewicy czyli starego SLD i starej Wiosny w postaci powołania dwóch frakcji. Zgodnie z tym co było… » więcej 2021-07-16, godz. 18:28 Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate… » więcej 2021-07-16, godz. 12:47 Młodzieżowa Loża Radiowa o kierunkach polityki oświatowej państwa i dyskusji wokół tzw. "cnót niewieścich" Minister edukacji i nauki podpisał bardzo ważny dokument składający się z sześciu punktów – kierunków polityki oświatowej państwa. To wskazówki na… » więcej 2021-07-16, godz. 09:26 Barbara Pawlos o pakiecie badań dla 40-latków, konsultacjach zdrowotnych podczas sobotniej akcji w CH Karolinka w Op… - Nasze stanowiska będą w środku, więc będzie można zapoznać się co to jest program Profilaktyka 40plus, dowiemy się tam jak się zapisać i jak z tego… » więcej 2021-07-15, godz. 16:18 Zarobkom lekarzy i nauczycieli poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa” Lekarze i nauczyciele otrzymują pieniądze z publicznej kasy. Jednak ich sytuacja finansowa jest diametralnie różna. Te dwie grupy zawodowe mają szczególny… » więcej 2021-07-15, godz. 09:14 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o trwającej rekrutacji i planach modernizacji budynku "Lipsk" - Połowa studentów w porównaniu z liczbą z zeszłego roku już zgłosiła swój akces - powiedział w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej… » więcej 2021-07-14, godz. 18:31 Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »