Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności…
2021-06-02, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień mimo ustępującej pandemii oraz o tym, że już niedługo będzie można się zaszczepić w aptece

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
- Odporność zbiorowa występuje według różnych danych, ale 70% zaszczepionej populacji to absolutne minimum, 80% 90% powoduje, że wirus nie ma kogo atakować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej dr Wiesława Błudzin ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Spadła liczba chcących się szczepień przeciwko covid-19 na Opolszczyźnie. Są dostępne preparaty, ale brakuje pacjentów. Przed nami wakacyjne wyjazdy i narażanie się na nowe warianty koronawirusa. Czy dostępne szczepionki będą skuteczne?

- Badania dowodzą, że na razie tak. Co to znaczy na razie? Jeśli wirus będzie mutował, będzie się łączył brytyjski z indyjskim czy jeszcze inne mutacje, to kto wie, zobaczymy, ale generalnie na razie jesteśmy chronieni - wyjaśniła dr Błudzin specjalista chorób zakaźnych.

- Na pewno w wakacje będą "przywiezione" do Polski nowe warianty koronawirusa, więc tym bardziej powinniśmy się szczepić. Nie bać się tego i szczepić - apelowała.

Gość Porannej Loży Radiowej skomentowała także decyzję, że od 7 czerwca będą mogły być szczepione dzieci powyżej 12 roku życia. - Bardzo dobrze, niech się szczepią. Jest udowodnione, że dzieci przenosiły zakażenia, dlatego uczyły się zdalnie, a dzieci muszą chodzić do szkoły. Niech się szczepią, żeby nie było ognisk zakażeń w szkołach - stwierdziła.

W Porannej Loży Radiowej gościł także Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rozmawialiśmy o tym, że już wkrótce będzie można się zaszczepić przeciwko covid w aptece. - Ustawa, która na to pozwala jest już podpisana. Czekamy na rozporządzenie ministra zdrowia ze szczegółowymi wytycznymi: jak przygotować pomieszczenia, jak je wyposażyć, jakie procedury zachować - wyjaśnił Tomków.

W 13 krajach w Europie można się zaszczepić przeciwko grypie w aptece. W Polsce także mówi się o tym, żeby szczepienia przeciwko grypie były dostępne w aptekach, oraz szczepienia wymagane przed podróżą do egzotycznych krajów.

- Przekonanie, że covid się skończył i nie ma sensu się szczepić jest błędne - podkreślił gość Porannej Loży Radiowej.
Dr Wiesława Błudzin o tym, dlaczego należy się szczepić, mimo tego, że pandemia chwilowo ustępuje.
Marek Tomków o możliwości szczepienia w aptekach

Zobacz także

2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej 2021-07-13, godz. 12:57 "Co tam panie w polityce?" w Loży Radiowej. Piotr Gociek o ustawie medialnej, nowej deklaracji ideowej PO i blokowaniu… » więcej 2021-07-13, godz. 09:28 Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy - To są marzenia utopijne. Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił w Porannej Loży Radiowej dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w… » więcej 2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej 2021-07-09, godz. 18:33 Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla… W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta… » więcej 2021-07-09, godz. 13:32 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyborze prof. Wiącka na RPO, o tym czy Donald Tusk przekonuje młodych i jak jego powrót… Naszymi gośćmi byli dziś Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów (PO) oraz Kacper Kunstler z Młodej Prawicy (Porozumienie). » więcej 2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »