Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie…
2021-06-01, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie na RPO, IPN, Wincentym Witosie i wyborach w partii

Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie na RPO, IPN, Wincentym Witosie i wyborach w partii
- Życzymy wszystkiego najlepszego dla Pana posła Kukiza. Startował z list PSL, był proobywatelskim prekursorem JOW-ów, idei własnych i może powinien się zastanowić nad złożeniem mandatu, skoro tak diametralnie zmienia front - powiedział w Porannej Loży Radiowej rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie Marcin Oszańca. Skomentował w ten sposób podpisanie porozumienia Pawła Kukiza z Prawem i Sprawiedliwością.
Rozmawialiśmy także o kandydacie na Rzecznika Praw Obywatelskich zaproponowanym przez PSL. To prof. Marcin Wiącek.
- W grudniu Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się do wydziałów prawa uniwersytetów w Polsce, większość odpowiedziała, wskazując wybitnych prawników. Uniwersytet Warszawski wskazał panią Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, niewiele mniej głosów miał prof. Wiącek - opowiedział Marcin Oszańca.
Dodał, że prof. Wiącek jest apolityczny, niezwiązany z żadną partią. To, że pisał opinie prawne dla Porozumienia w sprawie sporu z Adamem Bielanem to dlatego, że dostał takie zlecenie. - Opinia prawna polega na tym, że mając swoją najlepszą wiedzę prawną pisze się opinię zgodnie z nią. To nie jest opowiedzenie się po żadnej ze stron. Pracował w biurze legislacji za czterech premierów z Platformy i PSL-u a także Prawa i Sprawiedliwości - wyjaśnił rzecznik PSL. Zaznaczył on, że partia stara się o poparcie dla prof. Wiącka także w szeregach Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie ma żadnego dealu, żadnego porozumienia - tak skomentował o doniesienia o wzajemnym poparciu kandydata na RPO prof. Wiązka przez PiS, w zamian za poparcie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PSL.

- Czekamy jako PSL na spotkanie z kandydatem na szefa IPN. Nasi senatorowie są skłonni poprzeć tę kandydaturę, ale musi jasno się opowiedzieć za rzeczami, które są niezwykle ważne. Przede wszystkim to rehabilitacja Wincentego Witosa i wszystkich skazanych w procesie brzeskim - podkreślił Oszańca. - Chcemy, aby premier Witos, skazany w procesie brzeskim przez aparat Józefa Piłsudskiego został uznany za niewinnego. (przp. red: proces brzeski 6 października 1931–13 stycznia 1932r.)

Jesienią w PSLu odbędzie się kongres na którym będą wybrane nowe władze partii. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w wyborach wystartuje. Kontrkandydata na razie nie ma, a jest to wymagane statutem partii. Wcześniej muszą odbyć się wybory w powiatach i województwach.

- Pomysł Plan dla Polski i urlopów rodzinnych nie jest związany z wewnętrznymi wyborami w partii. Polityka prorodzinna była zawsze bliska Włodzimierzowi Kosinakowi-Kamyszowi, a Plan dla Polski to była odpowiedź na Polski Ład Prawa i Sprawiedliwości - wyjaśnił rzecznik PSL w województwie opolskim.

Zobacz także

2021-07-15, godz. 09:14 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o trwającej rekrutacji i planach modernizacji budynku "Lipsk" - Połowa studentów w porównaniu z liczbą z zeszłego roku już zgłosiła swój akces - powiedział w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej… » więcej 2021-07-14, godz. 18:31 Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni… » więcej 2021-07-14, godz. 12:31 Paweł Nakonieczny o nyskiej polityce prorodzinnej, mieszkalnictwie i pamięci historycznej - Nysa kilka lat temu stanęła nad przepaścią demograficzną. Każdy kto wyjeżdżał z Nysy na studia, rozglądał się za pracą tam gdzie studiował lub… » więcej 2021-07-14, godz. 09:29 Edyta Hanszke-Lodzińska o konsultacjach z rodzicami ws. szczepień dzieci na covid19 - W środy lipcowe: 14, 21 i 28 zapraszamy w godzinach od 15:00 do 19:00 - będzie czynny gabinet - mówiła w Porannej Loży Radiowej Edyta Hanszke - Lodzińska… » więcej 2021-07-13, godz. 13:36 Magazyn "Spięcie" Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, ustawa sanacyjna w PiS i powrót Donalda Tuska to tematy jakie Piotr Cywiński i Michał Rachoń poruszyli ze swoimi… » więcej 2021-07-13, godz. 12:57 "Co tam panie w polityce?" w Loży Radiowej. Piotr Gociek o ustawie medialnej, nowej deklaracji ideowej PO i blokowaniu… » więcej 2021-07-13, godz. 09:28 Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy - To są marzenia utopijne. Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił w Porannej Loży Radiowej dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w… » więcej 2021-07-12, godz. 18:32 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących… Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny… » więcej 2021-07-12, godz. 14:14 Poseł KO Rajmund Miller o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki i pomyśle wprowadzenia odpłatności za szczepionki… - Jako lekarz będę namawiał, by się szczepić, to jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko zdrowia, ale i życia. Jeżeli nawet mamy komplikacje po szczepieniach… » więcej 2021-07-12, godz. 09:21 Europoseł PiS Anna Zalewska o tym, że certyfikaty covidowe nie spełniły oczekiwań i zapowiedziach Komisji Europejskiej… - Certyfikat covidowy nie spełnia swojej funkcji, nie zachęca do szczepień i powoduje irytację na lotniskach i granicach. Różne kraje UE, prócz certyfikatu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »