Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie…
2021-06-01, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie na RPO, IPN, Wincentym Witosie i wyborach w partii

Marcin Oszańca rzecznik PSL w regionie o kandydacie na RPO, IPN, Wincentym Witosie i wyborach w partii
- Życzymy wszystkiego najlepszego dla Pana posła Kukiza. Startował z list PSL, był proobywatelskim prekursorem JOW-ów, idei własnych i może powinien się zastanowić nad złożeniem mandatu, skoro tak diametralnie zmienia front - powiedział w Porannej Loży Radiowej rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie Marcin Oszańca. Skomentował w ten sposób podpisanie porozumienia Pawła Kukiza z Prawem i Sprawiedliwością.
Rozmawialiśmy także o kandydacie na Rzecznika Praw Obywatelskich zaproponowanym przez PSL. To prof. Marcin Wiącek.
- W grudniu Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się do wydziałów prawa uniwersytetów w Polsce, większość odpowiedziała, wskazując wybitnych prawników. Uniwersytet Warszawski wskazał panią Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, niewiele mniej głosów miał prof. Wiącek - opowiedział Marcin Oszańca.
Dodał, że prof. Wiącek jest apolityczny, niezwiązany z żadną partią. To, że pisał opinie prawne dla Porozumienia w sprawie sporu z Adamem Bielanem to dlatego, że dostał takie zlecenie. - Opinia prawna polega na tym, że mając swoją najlepszą wiedzę prawną pisze się opinię zgodnie z nią. To nie jest opowiedzenie się po żadnej ze stron. Pracował w biurze legislacji za czterech premierów z Platformy i PSL-u a także Prawa i Sprawiedliwości - wyjaśnił rzecznik PSL. Zaznaczył on, że partia stara się o poparcie dla prof. Wiącka także w szeregach Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie ma żadnego dealu, żadnego porozumienia - tak skomentował o doniesienia o wzajemnym poparciu kandydata na RPO prof. Wiązka przez PiS, w zamian za poparcie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PSL.

- Czekamy jako PSL na spotkanie z kandydatem na szefa IPN. Nasi senatorowie są skłonni poprzeć tę kandydaturę, ale musi jasno się opowiedzieć za rzeczami, które są niezwykle ważne. Przede wszystkim to rehabilitacja Wincentego Witosa i wszystkich skazanych w procesie brzeskim - podkreślił Oszańca. - Chcemy, aby premier Witos, skazany w procesie brzeskim przez aparat Józefa Piłsudskiego został uznany za niewinnego. (przp. red: proces brzeski 6 października 1931–13 stycznia 1932r.)

Jesienią w PSLu odbędzie się kongres na którym będą wybrane nowe władze partii. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w wyborach wystartuje. Kontrkandydata na razie nie ma, a jest to wymagane statutem partii. Wcześniej muszą odbyć się wybory w powiatach i województwach.

- Pomysł Plan dla Polski i urlopów rodzinnych nie jest związany z wewnętrznymi wyborami w partii. Polityka prorodzinna była zawsze bliska Włodzimierzowi Kosinakowi-Kamyszowi, a Plan dla Polski to była odpowiedź na Polski Ład Prawa i Sprawiedliwości - wyjaśnił rzecznik PSL w województwie opolskim.

Zobacz także

2021-07-23, godz. 12:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o wotum nieufności wobec ministra edukacji i Nord Stream 2 Gośćmi Mlłodzieżowej Loży Radiowej byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Oskar Wasilewski (Młodzi Demokraci). W programie rozmawialiśmy o nieudane… » więcej 2021-07-23, godz. 08:22 Dariusz Madera o eco inwestycji USK w Opolu i spadającym zainteresowaniu szczepionkami na COVID19 - Około 200 osób dziennie szczepimy obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień dziennie - przyznał… » więcej 2021-07-22, godz. 16:13 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - radiowa debata" o inflacji i pomysłach by niezaszczepionych nie wpuszczać do zakładów… W popołudniowej debacie "Pracodawcy, związkowcy i eksperci - wspólna sprawa" poruszyliśmy temat inflacji i jej wpływu na sektor bankowy czy rynek pracy. Naszych… » więcej 2021-07-22, godz. 09:27 Przemysław Czarnek u Magdaleny Ogórek: uderzyliśmy w sedno problemu, chcemy dawać Polakom wolność w szkołach i na… - Debata jest zawłaszcza przez świat postkomunistyczny, lewacki i marksistowski. Uderzyliśmy w samo sedno problemu i stworzyliśmy rozwiązania, które będą… » więcej 2021-07-22, godz. 08:53 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tzw. wyszczepialności w naszym regionie i planowanej promocji szczepień - Spotykam się z takimi opiniami, że jeśli pojawiają się nowe mutacje, to nie ma co się szczepić. Nieprawda, proszę w to nie wierzyć. Dotychczas zatwierdzone… » więcej 2021-07-21, godz. 18:11 Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej… » więcej 2021-07-21, godz. 12:58 Monika Bartel z opolskiego Urzędu Statystycznego o konkursie dla gmin w związku ze spisem powszechnym i budownictwie… Gościem Południowej Loży była dziś Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o nowym konkursie ogłoszonym przez GUS… » więcej 2021-07-21, godz. 09:22 Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego ARiMR o tym ile rolnictwa jest w Polskim Ładzie - Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, w którym odbywała się produkcja rolnicza. My chcemy ten handel uwolnić… » więcej 2021-07-20, godz. 18:02 Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca… Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza… » więcej 2021-07-20, godz. 17:05 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Awantura w Nowej Lewicy, która doprowadziła do utworzenia dwóch frakcji: SLD i Wiosny Roberta Biedronia. Według komentatorów politycznych na lewicy doszło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »