Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota…
2021-05-28, 17:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota Krzak, prowadząca rodzinny dom dziecka, o pieczy zastępczej i związanych z tym problemach

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony będzie w Prudniku. Celem sobotniego spotkania jest promocja pieczy zastępczej. Dzień popularyzujący ruch rodzicielstwa zastępczego ustanowiony został uchwałą Sejmu.
- W powiecie prudnickim mamy 88 rodzin zastępczych, ale ciągle potrzeby są znacznie większe – powiedziała Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. - Aktualnie w takich rodzinach mamy 140 dzieci. Niestety w ostatnim miesiącu zwiększa nam się liczba dzieci, które umieszczamy w pieczy zastępczej. Zależy nam, aby dzieci trafiały do rodzin zastępczych, a nie do instytucjonalnej pieczy zastępczej. Wskazane jest podniesienie funduszy na finansowanie tego zadania. Powiaty otrzymują na ten cel znikome środki. Ostatnio ich dochody budżetowe znacznie się obniżyły. 30 maja jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Prudniku organizujemy spotkanie integracyjne dla dzieci i rodzin zastępczych. Odbędą się zajęcia rekreacyjne i edukacyjne w tzw. „Małym Koperniku”. Będzie bardzo dużo dobrej zabawy. Spotykamy się w sobotę o godzinie 10.

- 14 lat temu zdecydowaliśmy się, aby zostać rodziną zastępczą - mówiła Dorota Krzak, która z mężem prowadzi rodzinny dom dziecka w gminie Prudnik. – Przez sześć lat pełniliśmy tą funkcję, jako rodzina niezawodowa. Następnie dostaliśmy propozycje z naszego PCPR, żeby przekształcić się na rodzinny dom dziecka. Obecnie jest u nas siedmioro dzieci. Ogólnie jest to już 58 dziecko w naszym domu. Dochodziliśmy do tego stopniowo. Przez wiele lat mieliśmy czwórkę dzieci. Trafiają do nas na podstawie decyzji sądu rodzinnego. Pytani jesteśmy, czy zgadzamy się na przyjęcie dziecka. Przedstawiana jest jego sytuacja, z jakiego powodu jest odbierane rodzicom. Aby prowadzić rodzinny dom dziecka jedna osoba musi pracować, mieć swoje źródło dochodów, a druga jest zatrudniana. Otrzymujemy wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Dlaczego jest deficyt rodzin zastępczych? Problem jest złożony. To jest też kwestia odbioru takich rodzin w społeczeństwie. Nie zawsze jest dobry. Czasami pojawiają się opinie, że ktoś chce się na tych dzieciach tylko dorobić. Te dzieci nie trafiają do nas dlatego, że ich rodzice są biedni. To jest mit. Ich rodzice mają duże problemy z alkoholem, z przemocą, narkotykami, albo całkowitą obojętnością wobec dziecka. Prowadzenie rodzinnego domu dziecka daje bardzo dużo satysfakcji.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »