Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota…
2021-05-28, 17:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota Krzak, prowadząca rodzinny dom dziecka, o pieczy zastępczej i związanych z tym problemach

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony będzie w Prudniku. Celem sobotniego spotkania jest promocja pieczy zastępczej. Dzień popularyzujący ruch rodzicielstwa zastępczego ustanowiony został uchwałą Sejmu.
- W powiecie prudnickim mamy 88 rodzin zastępczych, ale ciągle potrzeby są znacznie większe – powiedziała Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. - Aktualnie w takich rodzinach mamy 140 dzieci. Niestety w ostatnim miesiącu zwiększa nam się liczba dzieci, które umieszczamy w pieczy zastępczej. Zależy nam, aby dzieci trafiały do rodzin zastępczych, a nie do instytucjonalnej pieczy zastępczej. Wskazane jest podniesienie funduszy na finansowanie tego zadania. Powiaty otrzymują na ten cel znikome środki. Ostatnio ich dochody budżetowe znacznie się obniżyły. 30 maja jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Prudniku organizujemy spotkanie integracyjne dla dzieci i rodzin zastępczych. Odbędą się zajęcia rekreacyjne i edukacyjne w tzw. „Małym Koperniku”. Będzie bardzo dużo dobrej zabawy. Spotykamy się w sobotę o godzinie 10.

- 14 lat temu zdecydowaliśmy się, aby zostać rodziną zastępczą - mówiła Dorota Krzak, która z mężem prowadzi rodzinny dom dziecka w gminie Prudnik. – Przez sześć lat pełniliśmy tą funkcję, jako rodzina niezawodowa. Następnie dostaliśmy propozycje z naszego PCPR, żeby przekształcić się na rodzinny dom dziecka. Obecnie jest u nas siedmioro dzieci. Ogólnie jest to już 58 dziecko w naszym domu. Dochodziliśmy do tego stopniowo. Przez wiele lat mieliśmy czwórkę dzieci. Trafiają do nas na podstawie decyzji sądu rodzinnego. Pytani jesteśmy, czy zgadzamy się na przyjęcie dziecka. Przedstawiana jest jego sytuacja, z jakiego powodu jest odbierane rodzicom. Aby prowadzić rodzinny dom dziecka jedna osoba musi pracować, mieć swoje źródło dochodów, a druga jest zatrudniana. Otrzymujemy wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Dlaczego jest deficyt rodzin zastępczych? Problem jest złożony. To jest też kwestia odbioru takich rodzin w społeczeństwie. Nie zawsze jest dobry. Czasami pojawiają się opinie, że ktoś chce się na tych dzieciach tylko dorobić. Te dzieci nie trafiają do nas dlatego, że ich rodzice są biedni. To jest mit. Ich rodzice mają duże problemy z alkoholem, z przemocą, narkotykami, albo całkowitą obojętnością wobec dziecka. Prowadzenie rodzinnego domu dziecka daje bardzo dużo satysfakcji.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »