Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski…
2021-05-27, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów
- Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność, którzy chcą zamykać polskie kopalnie, którzy chcą spowodować gigantyczny kryzys gospodarczy w Polsce. Zamknięcie kopalni Turów w Bogatyni, która dostarcza surowiec do elektrowni Turów, oznacza odcięcie dostaw energii dla 4 mln gospodarstw domowych. To pokazuje jak ideologiczna Unia Europejska chce zamykać kopalnie, żeby realizować niemiecki plan uzależnienia nas od rosyjskiego gazu i technologii OZE - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, który wczoraj brał udział w manifestacji pracowników kopalni Turów i związków zawodowych we Wrocławiu.
- Scenariusz o którym mówię od wielu miesięcy spełnia się – uważa Kowalski. – Ceny gazu idą w górę, UE zmusza nas do zamykania kopalń, z drugiej strony atakuje nas bezprawnymi wyrokami TSUE i nie ma się co dziwić, że setki ludzi wychodzą na ulicę bronić swoich miejsc pracy – uważa poseł. - Skargę złożyli Czesi, ale wyrok został wydany przez TSUE i to bez żadnych podstaw, bo nie ma podstawy prawnej by jakąkolwiek decyzją zamykać funkcjonowanie spółki notowanej na giełdzie Papierów Wartościowych - dodał.

Zdaniem naszego gościa, sprawa Turowa powinna być punktem zwrotnym w polskiej polityce energetycznej. - Mówimy jasno: nie wykonamy żadnego postanowienia TSUE. Mówiłem, że czekają nas gigantyczne ataki ze strony UE. Chętnie teraz zobaczę opolskich euroentuzjastów, którzy machają flagami UE - mówił Kowalski.

- Cena unijnego parapodatku, który jest dokładany do ceny energii i ciepła drastycznie rośnie - zwrócił uwagę Janusz Kowalski. - Cena uprawnień do emisji CO2 jest komponentem kosztowym w cenie ciepła i energii za który płacą Polacy. Ta cena wzrosła z 28 euro w grudniu 2020 roku, kiedy podejmowano decyzje o zaostrzeniu polityki klimatycznej, a dzisiaj wynosi 54 euro. To wzrost o prawie 100 procent. To oznacza, że za chwilę mieszkańcy Opola, Nysy czy Brzegu otrzymają gigantyczne podwyżki cen ciepła i energii - uważa Kowalski.

Naszego gościa pytaliśmy co dalej z Nord Stream2 i uchwałą, którą kilka miesięcy temu przygotowała Solidarna Polska. – Dziewięć miesięcy czekamy na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ze strony pani marszałek sejmu. Jutro na posiedzeniu sejmu o to zapytam i mam nadzieję, że w końcu pani marszałek otworzy drogę do rozmowy na ten temat. Ubolewam nad tym. W kwietniu przestrzegałem, że brak tej uchwały, brak polskiego głosy będzie poważnym brakiem w kontekście dialogu z administracją amerykańską i to się sprawdziło, bo Amerykanie skapitulowali przed Władimirem Putinem – stwierdził Kowalski.

Zobacz także

2021-07-09, godz. 09:11 Mł. asp. Łukasz Nowak o froncie burzowym jaki przeszedł przez Opolszczyznę - Od godziny 21.00 do rana mieliśmy 139 zdarzeń z czego najwięcej miało miejsce w powiecie kluczborskim. Odnotowaliśmy tam 52 zdarzenia - mówił w Porannej… » więcej 2021-07-08, godz. 16:22 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o rekordowo niskich stopach procentowych i perspektywach na ich podwyżkę… Na jednodniowym posiedzeniu zbiorą się dziś członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Mają zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne informacje… » więcej 2021-07-08, godz. 13:58 Prof. Mieczysław Ryba o szczycie Trójmorza Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy… » więcej 2021-07-08, godz. 09:01 Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście - Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą… » więcej 2021-07-07, godz. 18:19 Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek… » więcej 2021-07-07, godz. 12:13 Samorządowa środa w Loży Radiowej. Sławomir Kłosowski o Programie Inwestycji Strategicznych, czyli pieniądzach dla… - Zainteresowanie jest bardzo duże i to cieszy. Wczoraj mieliśmy spotkanie ze wszystkimi samorządami, co prawda hybrydowe, bo część była z nami a część… » więcej 2021-07-07, godz. 09:46 Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym, współpracy Kukiza z PiS, podatkach, cenach paliw i powtórnej… - Raz w roku, co roku, byłby organizowany dzień w którym byłby organizowane wszelkiego rodzaju referenda. W tym dniu głos należałby do suwerena - mówił… » więcej 2021-07-06, godz. 18:43 Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, o sytuacji kadrowej szpitala powiatowego i współpracy z Lwowskim… Deficyt lekarzy jest jednym z głównych problemów szpitali powiatowych. Niektóre z nich liczą także na pozyskanie kadry medycznej ze Wschodu. Studenci kierunków… » więcej 2021-07-06, godz. 13:56 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Szymon Hołownia traktuje powrót Donalda Tuska do polskiej polityki jako wyzwanie a nie powód do troski i jak dodaje, "wyzwanie jest czymś pozytywnym". Lider… » więcej 2021-07-06, godz. 09:04 Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach… - Spółka z grupy PKP, czyli PKP Intercity Remtrak przejmuje opolską "wagonówkę" – poinformował na antenie Radia Opole w Porannej Loży Radiowej Maciej… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »