Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-24, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o konwencji programowej tej partii i jej postulatach

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zdrowie, edukacja, opieka, praca oraz klimat - to pięć filarów „Recepty dla Polski”. Jest to nowy program Lewicy, który podczas niedzielnej konwencji przedstawiło to ugrupowanie.
Program Nowej Lewicy obejmuje pięć obszarów społeczno-gospodarczych. Dlaczego podczas partyjnej konwencji prezentowały go jedynie kobiety?

- Lewica zawsze kojarzyła się z tym, że chce wspierać obecność kobiet w polityce. Byliśmy pomysłodawcami parytetu na listach wyborczych. Zawód polityka też powinien być nieco bardziej sfeminizowany. Lwią część społeczeństwa stanowią kobiety. Tematy związane z rodziną, macierzyństwem, edukacją szkolną są o zabarwieniu przede wszystkim kobiecym. W związku z tym decyzja władz partii, aby to właśnie kobiety zaprezentowały tą swoistą odpowiedź na program Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwsza partia opozycyjna odpowiedzieliśmy na te propozycje PiS. W wielu kwestiach są to nasze oczekiwania wobec środków wspólnotowych, które będą płynąć do polskiej gospodarki - powiedział Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Podczas konwencji nie poruszono kwestii ideologicznych dotyczących m.in.: praw mniejszości seksualnych, przerywania ciąży, funkcjonowania Kościoła katolickiego, nauczania religii. Czy Lewica odchodzi od tych dzielących społeczeństwo tematów?

- Nie powinien to być leitmotiv. Był to jeden z moich postulatów, kiedy na kierownictwie partii mówiłem o tym, że to nie powinno być leitmotivem działań Lewicy. Coś, co być może jest interesujące w centrum Warszawy niekoniecznie jest interesujące w centrum Głubczyc, Otmuchowa, Nysy, czy Kluczborka. Polska jest powiatowa i gminna. Te kwestie światopoglądowe są istotne, ale nie powinny być najistotniejsze w programie partii. Nie odchodzimy od rozdziału Kościoła od państwa. Powtarzam, że nie można obrzydzać wiary. Natomiast trzeba robić wszystko, aby rozdzielić Kościół od państwa. Bardzo dobrze się stało, że tym motywem przewodnim naszych działań stały się konkretne propozycje w odniesieniu do zdrowia, rodziny, bezpieczeństwa, pracy, czy edukacji – uważa Piotr Woźniak.

W rozmowach z rządem Nowa Lewica wynegocjowała w Krajowym Planie Odbudowy 850 mln euro dla szpitali powiatowych. W czasie jej konwencji padł postulat, aby nakłady na ochronę zdrowia podnieść do 7,2 procent Produktu Krajowego Brutto. W Polskim Ładzie Zjednoczona Prawica mówi o wzroście wydatków na służbę zdrowia do poziomu 7 procent PKB. Skąd takie oczekiwania lewej strony sceny politycznej?

- Jesteśmy realistami. Papier przyjmie wszystko i się nie obrazi. Każdy wie, że można obiecywać gruszki na wierzbie. Natomiast w tle są finanse publiczne, daniny na rzecz państwa, podatki. Z tego jest finansowana służba zdrowia. Związane z tym zaniechania są kilkudziesięcioletnie. Dzisiaj tych pieniędzy na prewencję medyczna jest niezbyt wiele. Po tej traumie pandemicznej statystyki dotyczące ochrony zdrowia są niestety katastrofalne. Chodzi o wykrywalność różnych chorób. Tu trzeba jak najszybciej przekazać te pieniądze na szpitale powiatowe, na tą najbliższą pacjenta opiekę prewencyjną i badania profilaktyczne. Różne są głosy w Lewicy. Mówią o tym, czy szpitale komercjalizować, czy wręcz upaństwawiać. Jestem zwolennikiem pewnego rodzaju elementu komercyjności, który jest też siłą napędową do podnoszenia jakości usług medycznych. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który po 1989 roku nie zanotował ujemnego PKB. To oznacza, że my mamy coraz większą gospodarkę, coraz więcej sprzedanych towarów i usług. Po 30 latach transformacji ustrojowej jest już pora, aby ukierunkować te zdobycze finansowe na ochronę zdrowi, bo jest ona absolutnie niedoszacowana. Po covidzie społeczeństwa europejskie przez dziesięciolecia będą wychodzić z tej traumy i związanych z nią chorób – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Naszego rozmówcę pytaliśmy też m.in. o propozycje i postulaty programowe Nowej Lewicy dotyczące: zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów, produkcji w Polsce szczepionek przeciw COVID-19, podwyżek dla nauczycieli, systemu wsparciu dla niepełnosprawnych, likwidacji tzw. umów śmieciowych.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »