Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy…
2021-05-19, 09:28 Autor: Joanna Matlak

Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią. "Czekamy na konkretne ustawy"

Marcelina Zawisza, o tym, że niektóre elementy Polskiego Ładu są zgodne z programem Lewicy, a inne elementy martwią. "Czekamy na konkretne ustawy"
- Jest tam część elementów, które popiera Lewica, które są zgodne z naszym programem. Z niecierpliwością czekamy na to jak będą wyglądały konkretne ustawy, które będą wprowadzały te elementy. Mówimy np. o kwocie wolnej od podatku czy zwiększeniu progresji podatkowej. To sprawy nie tyle akceptowalne dla nas co pożądane – mówiła w Porannej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.
Wśród elementów, które martwią posłankę, jest np. dopłata do do kredytów zamiast budowy tanich mieszkań na wynajem.

- Wiadomo, że Lewica wynegocjowała te 75 tys. mieszkań na wynajem, które będą budowane w ramach Funduszu Odbudowy i są zapisane w KPO, ale tak naprawdę to nie jest wystarczające - stwierdziła i dodała, że w Polsce brakuje 2 mln mieszkań.

- Ponadto eksperci rynku nieruchomości już mówią, że te dopłaty i umożliwienie brania kredytu bez wkłady bez zabezpieczeń o których jeszcze nie słyszymy, doprowadzą do tego, że ceny mieszkań będą szły jeszcze bardziej "w górę" i będą jeszcze bardziej niedostępne dla potrzebujących - mówiła posłanka Zawisza.

- Nie zostawiamy alternatywy, bo zadłużanie się na 30 lat to nie jest nic atrakcyjnego dla osoby, która mieszkała w Niemczech, Austrii czy Francji. Cała Europa Zachodnia stawiała na budowę mieszkań na wynajem - mówiła Zawisza.

Posłanka Lewicy mówiła też o tym co przewiduje Polski w zakresie służby zdrowia. Zjednoczona Prawica proponuje przeznaczenie 7 % PKB na służbę zdrowia w 2027roku.

- Polacy mają czekać 6 lat aż ochrona zdrowia zostanie dofinansowania na europejskim poziomie? Spójrzmy na odsetek osób, które zmarły ze względu na to, że nie uzyskały pomocy medycznej. Ta liczba przeraża, to 100 tys. nadmiarowych śmierci. Nie możemy czekać - mówiła Zawisza.

- Taki zwykły system ochrony zdrowia czyli diagnostyka, profilaktyka, leczenie chorób onkologicznych, kardiologia - to wszystko leży i jeszcze przychodzi pandemia. Potrzebujmy lepszego systemu, lepiej dofinansowanego - mówiła posłanka.

Zobacz także

2021-06-22, godz. 14:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Były lider PO Grzegorz Schetyna został wczoraj (21.06) pełniącym obowiązki szefa regionu dolnośląskiego Platformy i tym samym wraca do Zarządu Krajowego… » więcej 2021-06-22, godz. 08:55 Magdalena Matyjaszek o bogatym programie Dni Opola połączonym w tym roku z Nocą Kultury - W związku z tym że rok temu nie mogliśmy zorganizować święta miasta, w tym roku postanowiliśmy żeby świętować przez cały tydzień, żeby mieszkańcy… » więcej 2021-06-21, godz. 17:46 Jacek Monkiewicz, starosta brzeski i Maria Klimowicz, kierownik OPS w Białej, o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej… O sytuacji DPS dyskutowano podczas Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Kamieniu Śląskim. DPS podlegają powiatom. Jak się okazuje są w nich wolne… » więcej 2021-06-21, godz. 13:13 Ryszard Wilczyński o powrocie Donalda Tuska do polityki, cybernetycznych atakach na skrzynki mailowe polityków, piątej… - Nie byłbym przeciw – mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, pytany o powrót Donalda Tuska do polskiej… » więcej 2021-06-21, godz. 09:13 Jerzy Czerwiński, senator PiS o kolejnej nieudanej próbie wyboru RPO, innym możliwym scenariuszu i sankcjach nakładanych… - Znowu objawiła się totalność opozycji, która rządzi w senacie, chociaż są nowe elementy - powiedział Jerzy Czerwiński senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-06-18, godz. 17:48 Marek Śmiech, wójt Walc, Adam Raczyński, wójt Pakosławic i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o współpracy z Czechami… Obradowało walne zebranie członków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Należy do niego kilkadziesiąt samorządów lokalnych z Opolszczyzny… » więcej 2021-06-18, godz. 14:19 Przedstawiciele młodzieżówek partyjnych dyskutują o demografii W Południowej Loży Radiowej kontynuujemy temat demografii. Jest nas coraz mniej i jeśli nic się nie zmieni populacja Polski w 2050 roku spadnie do 34 mln ludzi… » więcej 2021-06-18, godz. 09:54 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o rządowej Strategii Demograficznej 2040 - Po 1989 roku rozpoczął się spadek liczby rodzonych dzieci w Polsce. Kilka lat temu, zanim wszedł program 500+ i inne programy prospołeczne i prorodzinne… » więcej 2021-06-17, godz. 17:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o kondycji gospodarki po trzeciej fali pandemii Mamy najniższe w UE bezrobocie, ale jedną z wyższych inflacji. Rynek nieruchomości "szaleje" tak jak ceny materiałów budowlanych. Prognozy wzrostu PKB mamy… » więcej 2021-06-17, godz. 13:16 Ryszard Bartosik sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa o cyberbezpieczestwie, Rzeczniku Praw Obywatelskich i działaniach… - Zarówno Pan premier i minister Cieszyński apelowali, aby takich zachowań nie było, a stało się dokładnie odwrotnie - powiedział Ryszard Bartosik, sekretarz… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »