Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-05-13, 18:09 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa" o propozycjach wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia, szczególnie o pomyśle OPZZ

Debata Debata "Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa" o propozycjach wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia, szczególnie o pomyśle OPZZ
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, by pensja minimalna wzrosła o 500 zł netto. Taką propozycję przedstawili w czasie debaty nad wzrostem wynagrodzenia w 2020 roku.
W debacie "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" rozmawialiśmy o tym ile podwyżka powinna wynosić.
- Rozumiem, że to strzał z armaty, żeby dobrze rozpocząć negocjację, ale wolałbym, żeby na tę podwyżkę patrzeć przez pryzmat pandemii i gospodarki - powiedział o pomyśle swoich kolegów z OPZZ dr Jerzy Szteliga. - Stoi w miejscu uposażanie budżetówki. Im się o 500 zł rocznie pensji nie podnosi. Wiem, że rządzący obiecali wynagrodzenie minimalne wysokości 4 tys. ale pytanie, czy gospodarka wytrzyma to w czasie pandemii dodał dr. Szteliga.

Zgodził się z nim Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podwyżka wynikająca z ustawy musi wynosić co najmniej o 185 złotych. Podnoszenie tak duże minimalnych wynagrodzeń spłaszczy pozostałe płace stojące w miejscu. Pomijając kwestie pandemii bariera wejścia na rynek pracy będzie rosła - uważa Piotr Pancześnik.

- Mamy dzisiaj deficyt zasobów pracy, mamy rynek pracownika i dlatego pojawiają się takie abstrakcyjne pomysły - skomentował ekonomista dr Witold Potwora z WSZiA. - Możemy zrobić sobie tym krzywdę. Firmy przeniosą produkcję na przykład na Białoruś. Musimy dbać o to, żeby polski przemysł był konkurencyjny. Jestem przeciwny tak wysokiej podwyżce wynagrodzeń - dodał.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności poinformował, że jego związek zawodowy jest za podwyżką wysokości 200 lub 300 złotych brutto. - Rozumiem, że OPZZ próbuje się licytować, żeby pokazać, że są lepszym związkiem zawodowym bo chcą więcej. Pracodawcy na pewno nie zgodzą się na taką podwyżkę, więc i tak ostateczną podwyżkę podejmie rząd. Wzrost płacy minimalnej powinien odbywać się na zdrowych zasadach - stwierdził Grzegorz Adamczyk.

- Minimalne wynagrodzenie faktycznie musi wzrosnąć, bo relacja między minimalnym a średnim spadła poniżej ustawowych 50 % podkreślił Grezgorz Kuliś z Business Centre Club. Musi wzrosnąć o dokładnie 184zł 70 gr, co będzie wzrostem o 6%. Złapałem się za głowę słysząc propozycję OPZZ, ale widzę nadzieję, że może rozpoczniemy debatę o obniżeniu klinu podatkowego czyli tej różnicy, między tym ile pracownik kosztuje pracodawcę, a tym i ile dostaje na konto.

Zobacz także

2021-06-25, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski o skutkach burz i ulew w regionie, rozwoju żeglugi i porcie w Koźlu i programie „Dobry Start… - Mieliśmy w naszym województwie sporo szczęścia, prognozy „zagrożeniowe” na szczęście się nie sprawdziły. Burza spowolniła na terenie Czech, widzimy… » więcej 2021-06-24, godz. 17:02 "Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej… W programie rozmawialiśmy dziś o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era", w którym podjęto temat globalnych… » więcej 2021-06-24, godz. 12:43 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Tomaszewskim, byłym piłkarzem i reprezentantem… - Paolo Sousa obejmując reprezentację Polski nie wziął sobie asystenta Polaka i praktycznie do wczoraj jeszcze błądził. Błądzi ze składem, błądzi z… » więcej 2021-06-24, godz. 09:30 Michał Siek, opolski kurator oświaty, o wrześniowej akcji szczepień w szkołach, "ataku antyszczepionkowców" i mijającym… - Wszystkim nam zależy na tym, żeby wszystkie dzieci od września wróciły do nauki stacjonarnej - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał Siek, opolski… » więcej 2021-06-23, godz. 20:46 Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich… » więcej 2021-06-23, godz. 18:46 Urszula Medyk, wójt Domaszowic, o kontrowersjach związanych z udzieleniem jej absolutorium z wykonania ubiegłorocznego… Rzadko się zdarza, aby rządzący gminą mieli problemy z uzyskaniem absolutorium z wykonania budżetu. Komisja Rewizyjna Rady Gminy Domaszowice negatywnie zaopiniowała… » więcej 2021-06-23, godz. 13:08 Szymon Ogłaza i Bogdan Tomaszek o absolutoryjnej sesji, kierunkach rozwoju Opolszczyzny i problemach demograficznych "Mamy wilcze prawo krytykować", "mnie w pełni cieszy wynik głosowania" - to komentarze po wczorajszej sesji sejmiku województwa, na której radni przyznali… » więcej 2021-06-23, godz. 09:28 Lek. med Weronika Juruć i Edyta Hanszke-Lodzińska z USK o akcji dezinformacyjnej antyszczepionkowców i akcji szczepień… - Akcja nie ma żadnych podstaw medycznych, merytorycznych. Jest przede wszystkim podejściem emocjonalnym. Ma po prostu wzbudzić strach i niepokój - powiedziała… » więcej 2021-06-22, godz. 17:14 Robert Węgrzyn z PO oraz Martyna Nakonieczny z PiS, radni opolskiego sejmiku, o absolutorium i wotum zaufania dla zarządu… Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w samorządowym kalendarzu. Wówczas radni podejmują uchwałę o absolutorium dla sprawujących władzę wykonawczą… » więcej 2021-06-22, godz. 14:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Były lider PO Grzegorz Schetyna został wczoraj (21.06) pełniącym obowiązki szefa regionu dolnośląskiego Platformy i tym samym wraca do Zarządu Krajowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »