Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-05-13, 18:09 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa" o propozycjach wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia, szczególnie o pomyśle OPZZ

Debata Debata "Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa" o propozycjach wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia, szczególnie o pomyśle OPZZ
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, by pensja minimalna wzrosła o 500 zł netto. Taką propozycję przedstawili w czasie debaty nad wzrostem wynagrodzenia w 2020 roku.
W debacie "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" rozmawialiśmy o tym ile podwyżka powinna wynosić.
- Rozumiem, że to strzał z armaty, żeby dobrze rozpocząć negocjację, ale wolałbym, żeby na tę podwyżkę patrzeć przez pryzmat pandemii i gospodarki - powiedział o pomyśle swoich kolegów z OPZZ dr Jerzy Szteliga. - Stoi w miejscu uposażanie budżetówki. Im się o 500 zł rocznie pensji nie podnosi. Wiem, że rządzący obiecali wynagrodzenie minimalne wysokości 4 tys. ale pytanie, czy gospodarka wytrzyma to w czasie pandemii dodał dr. Szteliga.

Zgodził się z nim Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Podwyżka wynikająca z ustawy musi wynosić co najmniej o 185 złotych. Podnoszenie tak duże minimalnych wynagrodzeń spłaszczy pozostałe płace stojące w miejscu. Pomijając kwestie pandemii bariera wejścia na rynek pracy będzie rosła - uważa Piotr Pancześnik.

- Mamy dzisiaj deficyt zasobów pracy, mamy rynek pracownika i dlatego pojawiają się takie abstrakcyjne pomysły - skomentował ekonomista dr Witold Potwora z WSZiA. - Możemy zrobić sobie tym krzywdę. Firmy przeniosą produkcję na przykład na Białoruś. Musimy dbać o to, żeby polski przemysł był konkurencyjny. Jestem przeciwny tak wysokiej podwyżce wynagrodzeń - dodał.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności poinformował, że jego związek zawodowy jest za podwyżką wysokości 200 lub 300 złotych brutto. - Rozumiem, że OPZZ próbuje się licytować, żeby pokazać, że są lepszym związkiem zawodowym bo chcą więcej. Pracodawcy na pewno nie zgodzą się na taką podwyżkę, więc i tak ostateczną podwyżkę podejmie rząd. Wzrost płacy minimalnej powinien odbywać się na zdrowych zasadach - stwierdził Grzegorz Adamczyk.

- Minimalne wynagrodzenie faktycznie musi wzrosnąć, bo relacja między minimalnym a średnim spadła poniżej ustawowych 50 % podkreślił Grezgorz Kuliś z Business Centre Club. Musi wzrosnąć o dokładnie 184zł 70 gr, co będzie wzrostem o 6%. Złapałem się za głowę słysząc propozycję OPZZ, ale widzę nadzieję, że może rozpoczniemy debatę o obniżeniu klinu podatkowego czyli tej różnicy, między tym ile pracownik kosztuje pracodawcę, a tym i ile dostaje na konto.

Zobacz także

2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej 2021-06-10, godz. 18:06 Debata "wspólna sprawa". Pracodawcy, związkowcy i eksperci o pomyśle wprowadzenia podatnika bezgotówkowego oraz protestach… Podatnik bezgotówkowy - tak nazywać się ma nowy typ podatników w Polsce. Status ten zapewni przedsiębiorcy zwrot podatku VAT w ciągu kilkunastu dni. To najszybszy… » więcej 2021-06-10, godz. 13:08 "Prosto z Sejmu" Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia o możliwości wystąpienia czwartej fali pandemii - Jesteśmy na etapie wygaszenia trzeciej fali epidemii. Trzeciej i największej, jaką do tej pory mieliśmy. Nadal mamy epidemię w Polsce i na świecie, ale… » więcej 2021-06-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym - Mimo, że liczba zainteresowanych zaszczepieniem spada w naszym województwie, tak jak w całym kraju, to u nas odsetek chcących się zaszczepić jest najwyższy… » więcej 2021-06-09, godz. 18:13 Dr inż. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie o 20-leciu uczelni - Uczelnia była te 20 lat temu kołem ratunkowym dla Nysy - powiedział prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. » więcej 2021-06-09, godz. 13:14 Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak o sporze z radą miasta ws. basenów, podwyżkach stawek za śmieci i etapach tworzenia… - Niektórzy radni nieodpowiedzialnie podchodzą do swoich obowiązków, a przecież burmistrz i rada składają ślubowanie przed mieszkańcami, że będą dbali… » więcej 2021-06-09, godz. 10:01 Violetta Porowska, poseł i lider PiS w regionie o sondażach, mandatach, zjeździe okręgowym i zmianie statutu partii - W 2015 roku uzyskaliśmy 5 mandatów i dzisiaj według analiz i sondaży wynika, że Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje stan posiadania w województwie opolskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »