Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek…
2021-05-12, 17:39 Autor:

Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach

Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół elektrowni wiatrowych lokowany miał być w gminie Lubrza. O korzyści i problemy związane z powstawaniem takich elektrowni pytaliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Na Opolszczyźnie gminna Kamiennik była prekursorem, gdy chodzi o firmy inwestujące w elektrownie wiatrowe. Budżet samorządu lokalnego miał z tego czerpać znaczące profity.

- Zapowiadało się bardzo dobrze, ale okazała się z tego lipa. W 2019 roku zmieniono ustawę odnośnie opodatkowania farm wiatrowych. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego i do dzisiaj nie ma rozstrzygnięć. Mamy podatek od nieruchomości, ale jest on w wysokości 1,2 mln złotych rocznie. Natomiast w poprzednich latach wynosił prawie 3,3 mln zł. Po zmianie ustawy gminy musiały zwrócić pobrany podatek. W naszym przypadku było to 1,2 mln zł - powiedział Kazimierz Cebrat, wójt gminy Kamiennik.

Obecnie w gminie tej chcą inwestować firmy z branży fotowoltaicznej.

- Jestem za fotowoltaiką, bo jest to czysta energia. Gmina nasza jest bombardowana wnioskami o wydanie decyzji środowiskowych na farmy fotowoltaiczne mające nawet 50 hektarów. Ostatnio przyszedł wniosek na 45 hektarów. W sumie wnioski te opiewają na blisko sto hektarów. Robię wszystko, by jednak na taki areał się nie zgodzić, żeby takie potężne farmy fotowoltaiczne u nas nie powstały. Jesteśmy gminą objętą chronionym krajobrazem. Będę robił wszystko, żeby nie dawać pozytywnych decyzji środowiskowych – argumentował wójt Kamiennika.

Również w gminie Lubrza miał stanąć zespół elektrowni wiatrowych. Zaawansowany dokumentacyjnie był inwestor. Związane z tym działania prowadziła też gmina. Jednak wszystko to spaliło na panewce.

- Historia wiatraków, które miały być u nas lokalizowane jest długa i żmudna. Patrząc dzisiaj na gminy, które mają elektrownie wiatrowe to chyba dobrze, że ich nie mamy. Na stałe zmieniają krajobraz. U nas miało ich stanąć ponad 30. Miały podnieść budżet gminy w granicach trzech milionów złotych. Elektrownie takie nie powstały, bo zmieniła się ustawa zwiększająca odległość od zabudowy mieszkalnej. Na przykładzie Kamiennika widzimy, że w międzyczasie były cięcia na ilości podatku. Dzisiaj nie bardzo tego żałuję. Chyba, że zmienią się przepisy i będzie to bardziej korzystne dla gminy. Dużo nie straciliśmy – powiedział Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy.

Na potrzeby powstania elektrowni wiatrowych gmina ta zmieniła miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio pojawiła się firma zainteresowana ulokowaniem tam turbin wiatrowych. Natomiast w gminie Lubrza powstać ma biogazownia. Przygotowania do tego trwają już kilka lat.

- Na razie jest równany teren, przygotowywany pod obiekty. Właściciel kontaktował się z firmami, które mają tam zrobić ścieżki technologiczne, drogi. Zabezpieczono materiał zielony od rolników, który ma być wykorzystywany do produkcji gazu. Rozruch ma nastąpić jesienią. Mają od ministerstwa zielone certyfikaty i biogazownia ma rację bytu – mówił Mariusz Kozaczek.

Zobacz także

2021-06-14, godz. 18:32 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów… Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów… » więcej 2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej 2021-06-10, godz. 18:06 Debata "wspólna sprawa". Pracodawcy, związkowcy i eksperci o pomyśle wprowadzenia podatnika bezgotówkowego oraz protestach… Podatnik bezgotówkowy - tak nazywać się ma nowy typ podatników w Polsce. Status ten zapewni przedsiębiorcy zwrot podatku VAT w ciągu kilkunastu dni. To najszybszy… » więcej 2021-06-10, godz. 13:08 "Prosto z Sejmu" Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia o możliwości wystąpienia czwartej fali pandemii - Jesteśmy na etapie wygaszenia trzeciej fali epidemii. Trzeciej i największej, jaką do tej pory mieliśmy. Nadal mamy epidemię w Polsce i na świecie, ale… » więcej 2021-06-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym - Mimo, że liczba zainteresowanych zaszczepieniem spada w naszym województwie, tak jak w całym kraju, to u nas odsetek chcących się zaszczepić jest najwyższy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »