Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś…
2021-05-11, 10:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś o tym, dlaczego podpisali się pod listem otwartym do kolegów z partii i klubu, a także o tym, czy będzie zmiana lidera Platformy Obywatelskiej

Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś o tym, dlaczego podpisali się pod listem otwartym do kolegów z partii i klubu, a także o tym, czy będzie zmiana lidera Platformy Obywatelskiej
- Mam wrażenie, że będąc posłem opozycji uczestniczę w swego rodzaju buncie od 2015 roku, ale nie jest to bunt przeciwko opcji, która jest za praworządnością - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

Podpisał się on pod listem otwartym do kolegów z Platformy Obywatelskiej, którego sygnatariusze apelują o dokonanie "wieloaspektowej przemiany wewnętrznej". Swój podpis pod listem złożył także Tomasz Kostuś, poseł PO. Podkreślił, że źle się stało, że treść tego listu została upubliczniona.
- Ten list to element dyskusji o przyszłość Platformy, przyszłości opozycji. To nie jest przejaw buntu, rozłamu, próba odwołania przewodniczącego - mówił w programie.

- Jesteśmy na politycznym zakręcie, po 6 latach PiS ma dwukrotną przewagą nad PO i KO, wyrosła nam poważna konkurencja w postaci Szymona Hołowni. Musimy coś z tym zrobić, musimy lepiej komunikować się wewnętrznie i z naszymi wyborcami, musimy odzyskać zdolność wygrywania, którą utraciliśmy.

- W interesie całej opozycji jest to, żeby Platforma była na tyle silna, żeby stawiać opór polityce PiS-u - powiedział poseł Zembaczyński. - Jeśli ktoś z kolegów z Koalicji Obywatelskiej chce zmienić swojego lidera, to najlepiej to zrobić w prosty sposób, wygrać wybory na lidera, wygrać wybory na szefa klubu, ale do tego potrzebne jest szerokie poparcie.
W całym procesie przemiany, który następuje po stronie opozycji, Koalicji Obywatelskiej czy Platformy nie mamy tego finałowego momentu. Uważam, że ten finał determinuje Rafał Trzaskowski, ma za sobą 10 mln głosów, nowe pomysły jak Campus Polska skierowany do młodych ludzi i to idzie w dobrą stronę.

Poseł Nowoczesnej wyjaśnił także, że jest zwolennikiem Funduszu Odbudowy, jest za tym, żeby pieniądze trafiły do każdej gminy, ale sprzeciwia się temu w jaki sposób PiS chce wydać te pieniądze. - Decyzję o wstrzymaniu się od głosu podjąłem w momencie, kiedy odrzucono wszystkie nasze poprawki do funduszu, które miały sprawić, że będzie on wydany w sposób transparentny.

Poseł PO, Tomasz Kostuś pytany o zmianę lidera partii powiedział, że Rafał Trzaskowski to wielka wartość Koalicji, Platformy.

- Cieszy się najwyższym uznaniem Polek i Polaków, to potwierdzają kolejne sondaże. Sygnatariusze listu, wskazują na brak wykorzystania tego sukcesu Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Mam nadzieję, że razem w zgodzie i w ramach jednej formacji wykorzystamy ten potencjał - dodał poseł Kostuś.

Zobacz także

2021-06-15, godz. 18:50 Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii… Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata… » więcej 2021-06-15, godz. 10:22 Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z klubu PiS ocenia połowę kadencji samorządu regionu - Pierwszy raz jestem radnym sejmiku i inaczej sobie wyobrażałem pracę w sejmiku i prace dla samorządu województwa opolskiego. Gdyby nawiązać do wczorajszych… » więcej 2021-06-15, godz. 09:54 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią - To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział… » więcej 2021-06-14, godz. 18:32 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów… Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów… » więcej 2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »