Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach…
2021-05-10, 10:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach, odmrażaniu szpitali, ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wozach strażackich i bezpieczeństwie powodziowym

Sławomir Kłosowski w "Porannej Loży Radiowej" (10.05.2021)
- Liczba zakażeń w woj. opolskim spada, ale nie tak, jak byśmy chcieli powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To jest zgodne z przewidywaniami opolskich matematyków. Wciąż jednak jesteśmy na "spłaszczonej górce" trzeciej fali. Niestety nie wiemy, kiedy fala się u nas zakończy - dodał.
Gość programu poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że Opolszczyzna jest liderem szczepień, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców. - cały czas jesteśmy "na pudle", zajmujemy pierwsze, drugie lub trzecie miejsce. To dzięki temu, że mamy płynne dostawy szczepionek i temu, że są chętni, aby się zaszczepić - wyjaśnił.

Wojewoda wyraził nadzieję, że dzięki temu już niedługo będziemy mogli wrócić, jako region, do normalności.
- W ostatnim tygodniu przywróciliśmy do normalnego funkcjonowania ponad 250 miejsc w szpitalach. Głównie na oddziałach internistycznych. Niestety zwiększa nam się liczba chorych z powikłaniami pocovidowymi. Nie są zakaźni, ale wymagają leczenia szpitalnego - podkreślił wojewoda Kłosowski.
W tym tygodniu możemy spodziewać się dalszego powolnego odmrażania łóżek covidowych.

Wojewoda pytany o to, dlaczego w majówkę szczepienia odbywały się w namiotach przed urzędem wojewódzkim, a nie w przygotowanym do szczepień punkcie w Toropolu powiedział, że było to związane ze szczepionką.
- Przed urzędem szczepiliśmy szczepionką jednodawkową Johnson&Johnson. W Toropolu podajemy szczepionki dwudawkowe. Żeby nie robić bałaganu i dezinformować ludzi postanowiliśmy, że zrobimy to przed urzędem. Na pewno była to też akcja promocyjna, ale nie propagandowa.

Rozmawialiśmy także o ubiegłotygodniowym głosowaniu nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu.
- Było to zachowanie antyeuropejskie, dla mnie bardzo zastanawiające. PO miała wypisaną na sztandarach proeuropejskość i euroentuzjazm. Trudno im będzie się z tego głosowania wytłumaczyć na salonach europejskich. Był to strzał w kolano - ocenił gość porannej Loży Radiowej.
Jego zdaniem głosowanie w Senacie będzie tym "sprawdzam" proeuropejskość lub antyeuropejskosć. - Nam, politykom Prawa i Sprawiedliwości zarzucano, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE. Moim zdaniem tera sami się zakiwali - dodał.
- Wyrazem tego niezrozumiałego zachowania jest list 51 osób do Borysa Budki. Odpływ polityków PO do Hołowni już się zaczął. Ten list, to pierwsze sygnały mówiące o tym, że rozważane jest przejście do Polska2050.

Wojewoda Kłosowski powiedział także, o nowych wozach strażackich dla 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie.
- Jesteśmy w trakcie procesu wyposażania jednostek ochotniczych. OSP spełniają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o ratowanie życia i mienia. W ten sposób mieszkańcy województwa w przypadku pożaru lub powodzi szybko dostaną pomoc. - Województwo opolskie jest położone tak, że zawsze możemy się spodziewać, przy coraz bardziej nieobliczalnej pogodzie, niekontrolowanego zachowania rzek.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, to po spotkaniu wojewody z dyrektorem Wód Polskich RZGW Gliwice dowiedzieliśmy się, że 800 mln złotych będzie przeznaczonych na wały przeciwpowodziowe, zapory, śluzy i pogłębianie Odry.

Zobacz także

2021-06-15, godz. 10:22 Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z klubu PiS ocenia połowę kadencji samorządu regionu - Pierwszy raz jestem radnym sejmiku i inaczej sobie wyobrażałem pracę w sejmiku i prace dla samorządu województwa opolskiego. Gdyby nawiązać do wczorajszych… » więcej 2021-06-15, godz. 09:54 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią - To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział… » więcej 2021-06-14, godz. 18:32 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów… Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów… » więcej 2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej 2021-06-10, godz. 18:06 Debata "wspólna sprawa". Pracodawcy, związkowcy i eksperci o pomyśle wprowadzenia podatnika bezgotówkowego oraz protestach… Podatnik bezgotówkowy - tak nazywać się ma nowy typ podatników w Polsce. Status ten zapewni przedsiębiorcy zwrot podatku VAT w ciągu kilkunastu dni. To najszybszy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »