Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes…
2021-05-05, 18:13 Autor: Jan Poniatyszyn

Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży Pożarnych

Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu. Zrzeszają one 690 tysięcy członków.
- Zadanie utrzymania OSP spoczywa na samorządzie gminnym. OSP na Opolszczyźnie są bardzo dobrze wyposażone. Jesteśmy dumni, że te samochody pożarnicze w powiecie strzeleckim systematycznie się odnawiają. Praktycznie każdego roku jeden, albo dwa nowe samochody przychodzą do poszczególnych gmin. Na ten cel uzyskujemy dofinansowanie z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znaczący wkład finansowy mają też gminy. Powiat finansuje zadania ponadgminne np. wyjazdy na zawody, na Mistrzostwa Polski. Mamy taką super jednostkę w Raszowej, która w MP zajmuje miejsca na podium i jeździ na olimpiady strażackie w Europie. Zdobywają też złote medale. Można powiedzieć, że generalnie powiat strzelecki strażami ochotniczymi stoi – stwierdził Józef Swaczyna, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Strzelcach Opolskich.

Problemem jednostek OSP z tego regionu były zarobkowe wyjazdy strażaków do Niemiec i Holandii. Obecnie nie ma tam kłopotów kadrowych.

- Nie mamy już związanych z tym obaw. Zwiększa się ilość jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W naszym powiecie jest ich 16 wśród 41 jednostek OSP. Na zawodach nie brakuje dziecięcych, młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych. Nie ma problemu z dopływem młodych ludzi. W straży uczą się m.in. dyscypliny. Patrząc na wyszkolenie jednostek będących w KSRT i w Państwowej Straży Pożarnej to nie ma wielkich różnic – mówił Józef Swaczyna.

Pojawił się ministerialny projekt dodatków emerytalnych dla członków OSP. Przewiduje on uposażenie w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia przyznawane ochotnikom, którzy w OSP służyli przez 25 lat.

- Ten projekt ustawy rodzi się, kluje już od kilkunastu lat. Możemy się spierać, czy te proponowane 200 złotych datku to jest dużo, czy mało. Uważam, że to jest mało. Prosiłbym tych rządzących, aby zastanowili się nad projektem obywatelskim z 2017 roku, który mówił o latach uczestnictwa w akcjach pożarniczych. Później był też projekt senacki. Uważam, że jak strażak udokumentuje 25 lat w OSP, uczestnictwo w akcjach to powinien mieć miesięcznie 500 złotych dodatku do emerytury. Idąc na kompromis to poniżej 400 złotych nie powinniśmy schodzić – analizował starosta strzelecki.

Przyznał, że problem jest upolitycznienie władz centralnych OSP, co odbija się też na nienajlepszym traktowaniu kierownictwa ochotniczych jednostek strażackich w terenie.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »