Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-04, 18:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o maturach, programach nauczania i wynagrodzeniach nauczycieli

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wystartowały tegoroczne matury. Pandemia spowodowała, że maturzystów zwolniono z obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Nie muszą też zdawać egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Czy to nie obniża rangi tego egzaminu dojrzałości?
- Podjęto słuszną decyzję. Ostatnie 24 miesiące nie są normalne. Nieustanne kształcenie zdalne musiało spowodować pewną konieczność zmian w maturach. Nie obniży to rangi tego egzaminu. Niektóre kraje zrezygnowały z tej formuły. Dobrze, że te egzaminy odbywają się w formie stacjonarnej przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Trzeba też zrozumieć wchodzącą w dorosłość młodzież. Ci młodzi ludzie nie mogli świętować podczas balów studniówkowych. Teraz zdają matury w formule jakiej nie było od dziesięcioleci – powiedział Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Zadaniem m.in. ekspertów i rodziców podstawa programowa i podręczniki są przeładowane treściami nauczania. Encyklopedyczność przekazywanej wiedzy bierze gorę nad jej praktycznymi walorami.

- Jestem rodzicem ośmioklasistki i wiem co mówią rodzice. Kwestia użyteczności wiedzy jest dużym wyzwaniem przed systemem edukacji w najbliższych latach. Często ta encyklopedyczna wiedza w życiu zawodowym, praktycznym, gdzieś nam umyka. Nie możemy jej wprost zastosować. Fajnie by było, żeby nowe podstawy programowe uwzględniały to praktyczne zastosowanie przekazywanych treści np. z matematyki, fizyki, czy chemii. Żeby tym praktycznym aspektem zainteresować młodzież, bo oni często nie rozumieją z jakiego powodu się tego uczą. Widzę jak dużo czasu poświęca moje dziecko na przygotowanie się do egzaminu ośmioklasisty w warunkach zdalnego, domowego nauczania. Jak ten kurz pandemiczny opadnie to będzie wielkie wyzwanie przed rządzącą partią, żeby to zaudytować, żeby podjeść do tego absolutnie w sposób upraktyczniony. Edukacja nie powinna mieć braw politycznych. Tutaj opozycja powinna współdziałać z rządzącymi, żeby oczekiwania rodziców i młodych ludzi były spełnione – uważa Piotr Woźniak.

Jego zdaniem problemem jest utestowienie edukacji szkolnej w nauczaniu np. języka polskiego.

- Jako wykładowca akademicki twierdzę, że nie da się zauważyć jakiegoś dramatycznego spadku jakości młodych ludzi po systemie oświaty w szkołach średnich. Kiedy obserwuję pierwszy rok studentów to zdarza się ok. 20, nawet 30 procent wybitnych jednostek, które wiedzą po co przyszły na studia, mają konkretny cel, swoje ambicje i oczekiwania. Oni chcą tego upraktycznienia, którego brakuje na poziomie szkół podstawowych. Powoli się to realizuje w szkołach branżowych i technikach. Powinno to także dotrzeć do liceów. To jest ten kierunek, który trzeba przyjąć – powiedział Woźniak.

Resort edukacji przedstawił propozycję zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Chodzi o powiązanie ich uposażeń z pensją minimalną w zamian za wzrost tygodniowego pensum. Natomiast związkowcy chcą powiązania zarobków nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem. Nie godzą się na zwiększenie pensum. Twierdzą, że spowoduje to masowe zwolnienia w szkolnictwie.

- Tu się może narażę wielu związkowcom, wielu nauczycielom, ale śmiem twierdzić, że najlepszym sposobem wynagradzania jest to jakie wyniki osiągają uczniowie w olimpiadach, egzaminach zawodowych, maturach. Oświaty nie można komercjalizować. Jednak w komercyjnych działalnościach funkcjonuje to na zasadzie osiąganych wyników. Jeżeli są to znakomici pedagodzy i szlifują te uczniowskie diamenty w szkole, to absolutnie należy im się możliwie najwyższe wynagrodzenie. Warto w nich inwestować. Nie wszyscy w tym zawodzie pracują z pasją, ale pora ich taką pasją zarażać poprzez pewien doping także finansowy. To są jasne mechanizmy powiązania wyników nauczania z wynagrodzeniem. Podwyżki nauczycieli z uwagi na średnią krajową to jest pewnego rodzaju dźwignia, która działa na zasadzie administracyjnej, a nie jakościowej. Chyba w edukacji nie o to chodzi – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

W programie odniósł się też do porozumienia PiS z Lewicą w sprawie parlamentarnego głosowania ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

Zobacz także

2021-06-17, godz. 13:16 Ryszard Bartosik sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa o cyberbezpieczestwie, Rzeczniku Praw Obywatelskich i działaniach… - Zarówno Pan premier i minister Cieszyński apelowali, aby takich zachowań nie było, a stało się dokładnie odwrotnie - powiedział Ryszard Bartosik, sekretarz… » więcej 2021-06-17, godz. 09:13 Eurodeputowana Beata Kempa o kopalni Turów, mechanizmie warunkowości, migracjach i hejcie wobec kobiet w internecie - Zaprosiłam przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, aby wypowiedzieli się na temat migracji i dyrektywy powrotowej - powiedziała w Porannej Loży… » więcej 2021-06-16, godz. 20:11 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki i Piotr Soczyński, starosta głubczycki, o sytuacji szpitali powiatowych oraz… Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport dotyczący założeń reformy szpitalnictwa. Kategoryzacji szpitali dokonywać ma Agencja Rozwoju Szpitali. Od tego zależeć… » więcej 2021-06-16, godz. 13:23 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan, radni Opola o raporcie o stanie miasta za 2020 rok - Raport o stanie miasta Opola to diagnoza miasta za zeszły rok, ocena radnych działalności prezydenta Opola - powiedział Łukasz Sowada przewodniczący rady… » więcej 2021-06-16, godz. 09:27 Bartłomiej Pater, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa o hakerskich atakach na polityków samorządowców i każdego z nas - Celem ataków jest zdobycie informacji, wiedzy. Później można ją wykorzystać do potrzeb gospodarczych lub politycznych - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-06-16, godz. 09:15 Dr Stanisław Niewiński, politolog o wyborze Lidii Staroń na RPO przez sejm i tym czy ta kandydatura ma szansę zyskać… - Zwracanie uwagi na to, że PiS dysponuje kruchą przewagą w sejmie nie jest konstatacją nową. Widzimy to już od pewnego czasu i chyba musimy się do tego… » więcej 2021-06-15, godz. 18:50 Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii… Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata… » więcej 2021-06-15, godz. 13:19 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Niedzielne wybory w Rzeszowie zakończyły się zwycięstwem kandydata zjednoczonej opozycji Konrada Fijołka. Komentarzy jest sporo dlatego, że miały te wybory… » więcej 2021-06-15, godz. 10:22 Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z klubu PiS ocenia połowę kadencji samorządu regionu - Pierwszy raz jestem radnym sejmiku i inaczej sobie wyobrażałem pracę w sejmiku i prace dla samorządu województwa opolskiego. Gdyby nawiązać do wczorajszych… » więcej 2021-06-15, godz. 09:54 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią - To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »