Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie…
2021-04-28, 18:44 Autor: Jan Poniatyszyn

Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, o remoncie amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz o przygotowaniach do uroczystości państwowych w setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Witold Wośtak]
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Witold Wośtak]
W gminie Leśnica jest Góra św. Anny, o którą w 1921 roku toczono zacięte walki z Niemcami. Znajduje się tam Pomnik Czynu Powstańczego poświęcony poległym za polskość Górnego Śląska. W niedzielę przy tym monumencie odbędą się państwowe uroczystości z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Udział w nich zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
- Dla nas te największe uroczystości to rzeczywiście drugi maja, wizyta pana prezydenta. Przygotowania naszej gminy podobne są do uroczystości, które odbywały się 10 lat temu, kiedy gościliśmy prezydenta Komorowskiego. To trochę jak przygotowania w domu do wizyty ważnej osoby, ważnego gościa. Niekoniecznie stawiamy nowy dom, ale staramy się ten dom mieć dokładnie wysprzątany. Może coś jest bardziej pomalowane. W Leśnicy i na samej Górze św. Anny kładziemy trochę większy nacisk, aby wszystko było ładniejsze, wysprzątane i cieszyło oko. Przez najbliższy weekend wiele osób będzie to miejsce odwiedzało. Zadbamy o efekt wizerunkowy - powiedział Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy.

Samorządom lokalnym nie udało się wyremontować amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Ministerstwo kultury przeznaczyło na ten cel 8,5 mln złotych dotacji. Pozostałą część kosztów miały ponieść gmina Leśnica i powiat strzelecki.

- Rządowej dotacji już nie ma. Możemy o niej jako samorządy i region zapomnieć. Na tą inwestycję, na remont amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego możemy popatrzeć jako porażkę państwa polskiego. Jest to teren państwowy. O remoncie tego miejsca jako samorządy, czyli powiat strzelecki i gmina Leśnica, mówiliśmy od 2014 roku. Te dwa samorządy trochę się porwały z motyką na słońce. Chciały ten teren zrewitalizować. Powiat strzelecki i gmina Leśnica wyłożyły po dwa miliony złotych. Dla nas była to połowa rocznego budżetu inwestycyjnego gminy. Z poziomu państwa pojawiły się pieniądze, też znaczne. Jednakże w tym ogólnym rozrachunku były to zbyt małe środki. Gmina Leśnica nie szarpnie się już na taki wydatek, bo pandemia też dała popalić finansom naszego budżetu. Chyba jako region straciliśmy możliwość, aby w tą rocznicę mieć wyremontowaną tamtą część Góry św. Anny i województwa – wyjaśnił Łukasz Jastrzembski.

Czy przy udziale państwowych funduszy nie można było wyremontować samego pomnika?

- Ważnym elementem starań gminy i powiatu o dofinansowanie było zwiększenie ilości osób odwiedzających tamtą przestrzeń. To można by wygenerować tylko i wyłącznie poprzez dodatkowe imprezy, eventy kulturalne odbywające się w amfiteatrze, jako naturalnym miejscu do tego typu wydarzeń. Sam pomnik nie wygenerowałby zwiększenia tak dużej ilości osób odwiedzających tamtą przestrzeń. Obiekt amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego traktowany był łącznie – odpowiedział burmistrz Leśnicy.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »