Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy…
2021-04-28, 11:01 Autor:

Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania na rzecz obszarów wiejskich

Grzegorz Zawiślak i Tomasz Paluch
Grzegorz Zawiślak i Tomasz Paluch
Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im pozyskiwanie funduszy unijnych. Głównym zadaniem LGD jest rozwój obszarów wiejskich.
Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” skupia pięć gmin z północy Opolszczyzny.

- Koncentrujemy się na wydatkowaniu pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zajmujemy się też rozwojem turystyki na obszarach wiejskich oraz wspieraniem grup nieformalnych, czyli pomagamy mieszkańcom w organizowaniu się i rozwiązywaniu lokalnych problemów – powiedział Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”.

Jest on również prezesem spółki Dolina Stobrawy. Założyło ją Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”. Później do tej spółki weszły powiat i gmina Kluczbork.

- Udziałowcy spółki zakupili pasiekę zarodową w Maciejowie. To jest dla nas miejsce ważne historycznie. Tutaj ostatnie lata życia spędził ksiądz dr Jan Dzierżon, który zwany był Kopernikiem ula. Poprzedni właściciel chciał sprzedać to miejsce. Nie chcieliśmy, żeby trafiło w niepowołane ręce. Naszym celem jest rozwój tego dziedzictwa. Pasiek zarodowa prowadzi hodowlę i produkcję, sprzedaż miodu i produktów pszczelich. Chcemy tam zrobić takie miejsce edukacji. Realizujemy trzy projekty. Tworzymy miejsce edukacji o owadach i o Janie Dzierżonie, ale również związane z ochroną bioróżnorodności. Powstaje multimedialna wystawa, sala konferencyjno-szkoleniowa. Na miejscu będziemy też mieli kawiarnię – mówił Tomasz Paluch.

W programie przedstawił też działalność Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”, która związana jest z naborem wniosków i dofinasowaniem przedsiębiorców, różnych organizacji społecznych.

Nie powiodła się inicjatywa LGD „Wspólne Źródła”. To partnerstwo obszarów wiejskich gmin Prudnik, Biała i Korfantów zostało zlikwidowane.

- Gmina wystąpiła z tego stowarzyszenia. Swego czasu tych LGD było bardzo dużo. Siłą rzeczy musiało dojść do ich weryfikacji, które są skuteczne, a które nie. Prudnik wstąpił do Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, które lepiej rokowało. Są tam gminy z powiatu prudnickiego i głubczyckiego. Pozyskaliśmy dla Wiejskich Domów Kultury 325 tysięcy złotych dofinansowania na ich wyposażenie. LGD to nie tylko wsparcie samorządów lokalnych. W tym roku z takiego wsparcia korzysta też trzech przedsiębiorców z gminy Prudnik. Są to pieniądze, które łatwiej pozyskać niż w tych dużych programach pomocowych – wyjaśnił Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

W rozmowie z nim nawiązaliśmy też do ogłoszonej przez papieża Franciszka wrześniowej daty beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku – Lesie. W 2019 roku padły deklaracje dotyczące powstania tam centrum myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wsparcie dla tej inicjatywy o charakterze edukacyjno-kulturalnym zadeklarowała też gmina.

- Z władzami miejscowości, gdzie internowany był prymas chcemy utworzyć wspólny, ogólnopolski projekt, który liczymy, że uzyska dofinansowanie ministra kultury. Będzie to Szlak Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wydamy związaną z tym publikację. Powstanie mobilna aplikacja tych czterech miejsc internowania. 11 września organizujemy otwarty Bieg Prymasowski. 12 września na terenie Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbędzie się koncert muzyki sakralnej. Zorganizowana zostanie też konferencja naukowa dotycząca Prymasa Tysiąclecia – przedstawił plany Grzegorz Zawiślak.

Burmistrz Prudnika mówił też o zamierzeniach gminy związanych z biurowcem nabytym od urzędu marszałkowskiego oraz o atrakcji jaką będzie przenośnego tor do curlingu, który miasto zakupiło dzięki dofinansowaniu polsko-czeskiego projektu. Odniósł się też do petycji mieszkańców Łąki Prudnickiej. Chcą oni, aby w dotychczasowym Wiejskim Domu Kultury powstał dom seniora oraz izba regionalna o charakterze edukacyjno – muzealnym. W miejscowości tej gmina oddała do użytku budynek, do którego przeniósł się WDK.
Tomasz Paluch "Południowa Loża Radiowa" (28.04.2021)
Grzegorz Zawiślak "Południowa Loża Radiowa" (28.04.2021)
Tomasz Paluch, prezes, stowarzyszenie, LGD Dolina Stobrawy, fundusze unijne, nabór wniosków, dofinasowanie, samorządy lokalne, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, grupy nieformalne, projekty, pasieka, Maciejów, Jan Dzierżon, Grzegorz Zawiślak, burmistrz, Prudnik, LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, beatyfikacja, kardynał Stefan Wyszyński, Prudnik-Las, uroczystości, Południowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »