Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Katarzyna Gniot ze Zdzieszowic i Bartosz Bukała…
2021-04-23, 17:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Gniot ze Zdzieszowic i Bartosz Bukała z Głuchołaz o aktywności fizycznej oraz atrakcyjnych miejscach rekreacji w ich regionie

Katarzyna Gniot i Bartek Bukała "Popołudniowa Loża Radiowa"
Katarzyna Gniot i Bartek Bukała "Popołudniowa Loża Radiowa"
Obostrzenia związane z pandemią znacznie ograniczyły naszą aktywność fizyczną. Przyczyną tego jest m.in. zamknięcie obiektów sportowych. Wiosna sprzyja ruchowi w plenerze i o tym mówiliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
- Nasze stowarzyszenie jest grupą sportową ukierunkowaną przede wszystkim na organizację zawodów. Działalność rozpoczynaliśmy uczestnicząc w triathlonach. Sami też jesteśmy zawodnikami. To nas skłoniło do sformalizowania grupy. Organizujemy różne zawody: rowerowe MTB, pływackie, biegi, triathlony. Uderzamy we wszystkie dziedziny sportu. Ten rok rozpoczęliśmy treningiem pod nazwą Ultramaraton Annogórski. Cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie aktywności realizujemy przestrzegając obostrzeń związanych z pandemią. Zawsze możemy liczyć na pomoc starostwa krapkowickiego, z którym bardzo dobrze nam się współpracuje. Staramy się też pozyskać pieniądze z innych źródeł. Podczas pandemii otrzymaliśmy dofinasowanie z Powiatowego Urzędu Pracy w Krapkowicach. Nasze dochody pochodzą też z opłat startowych uczestników zawodów. Z tych pieniędzy opłacamy związane z tym koszty. Organizujemy też zawody dla dzieci i młodzieży, aby wszyscy z całymi rodzinami uczestniczyli w naszych projektach sportowych i kulturalnych. Dziewiątego maja będzie Silverman Cross Triathlon na Jeziorze Srebrnym w Januszkowicach. Jest to już siódma edycja tej imprezy. Tam jest fantastyczny teren do pływania, biegów i jazdy rowerowej. Tydzień później mamy swimrun. W tym roku przygotowaliśmy nową trasę. Przechodzi przez dziewięć jezior w powiecie krapkowickim i strzeleckim. 9 czerwca odbędzie się Odra Triathlon w Krapkowicach. W następnych miesiącach zaplanowane mamy kolejne imprezy. Ultramaratony i biegi długie po pięknych terenach cieszą się sporym zainteresowaniem. Mają dużą przyszłość. Tam nie liczy się kto pierwszy przybiegnie. Taki długi bieg wymaga ogromnego wysiłku. Samo pokonanie takiego dystansu to już jest wygrana. Nie ma tam parcia na wynik czasowy. Ważny jest kontakt z naturą i to jest bardzo przyjemne - powiedziała Katarzyna Gniot, prezes Stowarzyszenia Grupa Kapija Sport w Zdzieszowicach.

Wchodząc na 19 szczytów Gór Opawskich można zdobyć ustanowioną niedawno odznakę turystyczną.

- Jest to świetna inicjatywa Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. Zaprasza do zdobycia wszystkich najważniejszych wzniesień na jego terenie. Na pierwszym miejscu jest oczywiście najwyższa Kopa Biskupia. Cała akcja jest tak przemyślana, że te szczyty można podzielić sobie na etapy. W ten sposób jest do zdobycia odznaka turystyczna Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Mapy tych szlaków można otrzymać w siedzibie parków krajobrazowych w Pokrzywnej, albo w Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach. Natomiast Klub Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach jest inicjatorem Dziecięcej Odznaki Turystycznej Miasta Orderu Uśmiechu. Można ją otrzymać zdobywając Kopę Biskupią lub Górę Chrobrego – powiedział Bartosz Bukała, naczelnik Wydziału Turystyki, Promocji i Sportu w Głuchołazach.

Atrakcją tego miasta są trasy rowerowe typu singletrack pod nazwą „Złote Ścieżki” oraz pieszy Szlak Złotych Górników.

- Te trasy są bardzo często mylone, a mają odmienne przeznaczenie turystyczne. W tym roku gmina Głuchołazy zrealizuje projekt, który uatrakcyjni Szlak Złotych Górników. Pojawią się tam nowe tablice informacyjne opisujące relikty wydobycia złota oraz będą ustawione naturalnej wielkości rzeźby gwarków i górników eksploatujących ten cenny kruszec. Nasza Góra Parkowa to jedno z ciekawszych miejsc dla miłośników kolarstwa górskiego. Są tam dobrze przygotowane górskie, leśne, cztery rowerowe trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. W przyszłym roku „Złote Ścieżki” zostaną rozbudowane – mówił Bartosz Bukała.
Z Katarzyną Gniot rozmawia Jan Poniatyszyn
Z Bartoszem Bukałą rozmawia Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2021-06-15, godz. 13:19 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Niedzielne wybory w Rzeszowie zakończyły się zwycięstwem kandydata zjednoczonej opozycji Konrada Fijołka. Komentarzy jest sporo dlatego, że miały te wybory… » więcej 2021-06-15, godz. 10:22 Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z klubu PiS ocenia połowę kadencji samorządu regionu - Pierwszy raz jestem radnym sejmiku i inaczej sobie wyobrażałem pracę w sejmiku i prace dla samorządu województwa opolskiego. Gdyby nawiązać do wczorajszych… » więcej 2021-06-15, godz. 09:54 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią - To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział… » więcej 2021-06-14, godz. 18:32 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów… Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów… » więcej 2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »